Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yabancı uyruklu kadının sınır dışı işleminin iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-10-2012, 11:20   #1
Avukat 94

Varsayılan Yabancı uyruklu kadının sınır dışı işleminin iptali

Merhabalar,
Yabancı uyruklu bir kadın Türkiye de bir kişi ile birlikte yaşıyor.Ancak bu kişinin evli olması sebebi ile Türkiye de oturabilmek için 3 kişi ile muvazalı bir şekilde evleniyor.Daha sonra birlikte yaşadığı kişiden çocuğunun olması ve 3 kişinin tehditleri sonucu 3 kişi ile boşanıyor.Yabancılar dairesine de "formalite bir evlilik yaptığını ,boşanma davasını açtığını ve bir çocuğunun olduğunu "belirten bir dilekçe ile müracaat ediyor.Geçici oturma izni istiyor.(2008)Ret cevabı alıyor.2011 yılında ikinci 1,5 yaşında çocuk olduktan sonra müracaatı sonucu bir sürü ceza ödeyip 5/09/2012 de ikamet teslim edileceği belirtiliyor.Ancak "hakkınızda sınır dışı kararı var" denilerek talebi yine ret ediliyor.

Kadının şu anda birlikte yaşadığı adamın boşanma davası açılacak.Ancak TMK % 100 kusurlu olduğu için resmi nikahlı karısının boşanmayı istememesi halinde dava ret ile sonuçlanacak.
Soru:Yabancı uyruklu kadının küçük çocuklarının olması ve bizim ne olursa olsun boşanma davası açmamız sebei ile sınır dışı işleminin iptali ve geçici oturma izni için İdari yargıda iptal davası açmamız mümkünmü?
Bu konuda çalışmaları olan arkadaşlar var ise görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılar
Old 06-11-2012, 13:48   #2
zgrkbl

Sayın Avukat94 merhaba,
site içinde arama yaparken mesajınızı gördüm. Çok benzer bir durumda müvekkilem var kendisi şu anda ülkemizde ve formalite evlilik yaptığı şahıstan boşanmak istiyor ve bana Türkiye'de dava açan yabancılara 6 ay geçici ikamet verildiğinden bahsetti. Ancak mevzuatta böyle bir olanak sağlayıcı norm bulamadım mesajınızdan anladığım kadarıyla da zaten yok. Bu konuda eğer sizin için de uygunsa ortak bir çalışma yapmak isterim. Saygılarımla, iyi çalışmalar.
Old 29-03-2013, 18:06   #3
Avukat 94

sayın zgrkbl,
Siteye ziyaretim sık olmaması ve cevabınızın bana mail olarak da ulaşmamasından dolayı cevabınızı geç yanıtlamış olmaktayım.Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Çalışmalarımızı elbette paylaşmak isterim.Ancak hayli bir zaman geçtiği için siz konuyu bitirmiş olabilirsiniz.
Bende ki dosya halen devam etmekte ve maalesef bir çözüm bulunamamakta.
Yabancı kadının gerçek evleneceği türk vatandaşının boşanmasının sonucunu bekliyorum.Gelişme olursa ve davanız da devam ediyorsa size de aktarırım.Sizde bir gelişme var ise paylaşırsanız memnun olurum.
İyi çalışmalar.
Old 29-03-2013, 18:09   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat 94
sayın zgrkbl,
Siteye ziyaretim sık olmaması ve cevabınızın bana mail olarak da ulaşmamasından dolayı cevabınızı geç yanıtlamış olmaktayım.Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Çalışmalarımızı elbette paylaşmak isterim.Ancak hayli bir zaman geçtiği için siz konuyu bitirmiş olabilirsiniz.
Bende ki dosya halen devam etmekte ve maalesef bir çözüm bulunamamakta.
Yabancı kadının gerçek evleneceği türk vatandaşının boşanmasının sonucunu bekliyorum.Gelişme olursa ve davanız da devam ediyorsa size de aktarırım.Sizde bir gelişme var ise paylaşırsanız memnun olurum.
İyi çalışmalar.

İlk mesajınızı 1.10.2012 tarihinde yazmış ve müvekkiliniz hakkında "sınır dışı kararı" olduğunu belirtmişsiniz. Müvekkiliniz halen Türkiye'de mi?
Old 29-03-2013, 20:49   #5
Lpolat

İlahi sayın ergin güzel
Elbette sayın meslektaşım içişleri bakanlığını muhatap göstererek dava açabileceğiniz kanaatindeyim.Saygılarımla
Old 29-03-2013, 23:24   #6
umutlaw

Tavsiye: sadece annenin sınır dışı kararına uyunuz daha sonra geri gelmesi için gereken tahdit kaldırıcı davayı idari yargıda ikame ediniz, maalesef yabancılar hukukunda epey yol kat etmemiz gerekmektedır.
Old 01-04-2013, 11:46   #7
Avukat 94

Sayın Ergin ,müvekkil halen Türkiye'de.
Sayın Polat,İdare mahkemesinde işlemin iptali için usul açısından süre yönünden sıkıntı var diye düşünüyorum.Artı esastan da maalesef tam bir gerekçe bulamadım.
Sayın Umut Law,anneyi sınır dışı edersek geri iadesi hayli zor.Ortada 3 küçük çocuk var.Yabancılar dairesi iç işleri bakanlığın genelgesi ile bu tür yabancı kadınların evlilik düzenini bozduğu gerekçesi ile taviz verilmemesini istemiş.Ama benim müvekkilim sınır dışı edilirse çocuklar için maalesef tam bir dram olacak.Bu arada en başta konuyu eksik açtım.Sınır dışı kararı var.Ama bu karar elimizde değil.Yabancılar dairesi sistemden var olduğunu söylüyor.Ama dosyayı bir türlü bulamıyorlar.Resmi kanaldan isteyin verelim diyorlar.Bende idare açıdan hem süre hemde dosyanın ortaya çıkması ile kadının sınır dışı işlemi hızlanır diye yazılı bir müracaatta bulunamadım.Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Old 01-04-2013, 11:56   #8
Lpolat

süreyi yeniden başlatmak için yeniden idareye başvurmanızı tavsiye ederim
Old 01-04-2013, 13:22   #9
umutlaw

Kadını sınır dışı edecekler, genelgeler yasaların üstünde değildır. Eğer ki kadını tek başına sınır dışı edilebiliyor ise ve çocuklar TR de kalabiliyor ise:
Çocukların velayeti öuanda kimdedır?
Kadın şuanda evli mı değil mi?
Çocukların babaları Türk mu?
Bunları bir açıklarsanız... !
Old 01-04-2013, 14:06   #10
Avukat 94

Sayın Umut,elbette ki genelgeler kanunların üstünde değildir.Bu açıklamayı yabancılar dairesinin yaklaşımı açısından açıkladım.Öte yandan kadın şu anda hiç kimse ile evli değil.önceden muvazaalı bir evlilik yapıyor.Nedeni ise şu anda çocukların Türk babasının evli olması.(çocukların babasının boşanma davası açıldı ama nüfusta evlilik dışı çocuklar gözüktüğü için yüzde yüz ret edilecek)Muvazaalı evlilik boşanma ile sonuçlanıyor.Kadın da bunu yabancılar dairesine aynen bildirmiş ve geçici oturma izni talep etmiş.Bunun üzerine de muvazaalı evlilik sebebi ile sınır dışı ediliyor.Çocukların velayeti konusunda bir karar yok.
Old 01-04-2013, 15:40   #11
umutlaw

Tavsiye: cocuklarin babasi turk mu? Cocuklarin oturum ve vatandaslik durumu nedir?
Old 01-04-2013, 16:03   #12
Avukat 94

Sayın Umutlaw,tavsiyeniz için teşekkür ederim ama cevabımda babanın"Türk babasının evli olması" şeklinde Türk olduğunu belirtmiştim.Çocuklar TC vatandaş ve oturum ile ilgili sorunları yok.sorun annede.ama çözüm yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi