Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Savcıya kırmızı halı cezası

Yanıt
Old 12-12-2007, 11:53   #1
Av.Barış

Karar Savcıya kırmızı halı cezası

Savcıya 'Kırmızı Halı' Cezası

Başsavcıya Tenzili Rütbe İddiası

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga’yı, .. Adliyesi’ni ziyaretinde kırmızı halı sererek karşılayan ... Cumhuriyet Başsavcısı OÖ, Ankara’ya düz savcı olarak atandı.

Toplantıya katılan Müsteşar Kasırga da alınan tenzili rütbe kararına katıldı. HSYK’nın toplantısında, "kurula tanınan yetkiyle", Ö’ün Ankara Cumhuriyet Savcısı olarak atanması, "kırmızı halı tayini" yorumlarına yolaçtı. HSYK yetkilileri de Ö’ün ataması için Hürriyet’e, "HSYK’nın tasarrufu, eşi de Ankara’da çalışıyor" dediler. Ö., Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kasırga’yı, 7 Aralık’taki .. Adliyesi ziyaretinde, "kırmızı halı" sererek karşılamış, sonra da, "Özünde yargı mensubu olan Sayın Müsteşar ve Yargıtay üyemizin ziyaretlerinde uygulanan seremoni, anılan ziyarete verilen önemin şekilsel unsurlarından biridir" açıklaması yapmıştı.

www.gencavukatlar.net
Old 27-12-2007, 15:50   #2
Av.Selim Balku

Kırmızı halı serildi diye Ankara'ya kadar gitmiş derecesi düşülerek, serilmeseydi nereye gidecekti acaba...

kırmızı halı serilmesini zorlayan sistemi kınar, kırmızı halıyı seren hukukçuyu samimi olarak tebrik ederim...
Old 27-12-2007, 23:36   #3
Av.Barış

Arkadaşlar bazen forumda hakim ve savcı arkadaşlarımızı eleştiriyoruz ama gerçektende bazen bu meslek gurubuna karşı bazen çok haksızlık yapılıyor.Nerde hakim ve savcılık teminatı,azledilememe vs kurallar.
Müsteşar ziyarete gelmiş.Hükümeti temsilen orada.C.Başsavcısı protokol gereği kırmızı halı serdirmiş.Bunun için böyle bir ceza verilmesi gerçektende hukuka aykırı.
Old 27-12-2007, 23:46   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
... serilmeseydi nereye gidecekti acaba...

Bu daha doğru bir soru sanki...

Gazete haberlerinin "yorum" içermemesi , okuyucu yönlendirmemesi, özgür düşünceye müdahale etmemesi, sadece "bilgi vermesi" gerekliliğine, aynı haberin istendiğinde felaket, istendiğinde mucize olarak takdim edilebileceğine dair, iyi bir gazete haber örneği ve yerinde bir soru.

Hakim ve savcılarımız, bazen öyle "terfiler" yaşamaktalar ki, aniden emeklilik kararına varmaktalar.

Saygılarımla
Old 28-12-2007, 13:32   #5
son yolcu

Mevkilerin değil düşüncelerin önüne serilmeli bana kalırsa "kırmızı halı" lar. Kırmzı halı protokole saygıyı ifade eder görüşlerini prtosto ediyorum açıkçası. TC krucusu büyük önder Atatürk, savaşın bitiminden sonraki brokrasi de varoluş savaşının yaşandığı yıllarda, devlet başkanları ile yaptığı görüşme esnasında, ikramda bulunan askerin ayağının takılması sonucunda elindeki tepsiyi devirmesine tepkisi, tüm dünya ülkelerine örnek olmuştur.Atatürk'ün "ben bu millete herşeyi öğrettim ama köleliği öğretemedim" şeklindeki yaklaşımı insana insan gibi yaşama hakkı olarak tüm dünya ülkelerinde uygulanabir bir hal almışken, bizim takıldığımız "kırmızı halılar" içi boş bir saygının temsilinden başka birşey değildir. TC cumhuriyeti vatandaşı olmak başlı başına saygıdeğerliği hakeden bir unsur olmalı ve vatandaş demokrasinin, prosüdürün, işleyişin demir dişlileri arasında boğuşurken vatandaşın öne çıkardığı kişilerin önünde bu denli eğilmenin doğru olmadığı kanısını taşıyor, Adalet'in seçilenmi atananmı gibi konularda ki atananlar ağırlığını koruması gerekliliği inancını taşıyorum.
Old 28-12-2007, 18:16   #6
suskun_juliette

Adliyeler,adaletin dağıtıldığı,hakların savunulduğu,kişilerin maddi,sosyal statülerine bakılmaksızın denk ve bir tutulduğu mekanlardır.Bu yüzden her kim gelmiş olursa olsun,adliye binasında önüne kırmızı halılar serilemez bence.Çünkü statü farkı göztmeksizin herkesin İnsan sıfatıyla orda bulunması bu düşüncemin temelidir.Hukukçu,kimsenin önünde eğilmemelidir bence,hukukçu sadece hakların gücü ve yüceliği karşısında saygılı olmalıdır(eğilmek saygıysa eğer!)Verilen kararı destekliyor fakat cezayı abartılı buluyorum,ihtarda bulunabilirlerdi.Ama şöyle bir durum da var,nedense imtiyaz beklemek ve şaşaa düşkünlüğü hakim bazılarında.Kırmızı halı serilmemiş olsa yeterli saygınlığın gösterilmemesi sebebiyle savcı yine haritanın en sağına sürülebilirdi belki!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi