Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlara ''huzur Evi''

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-07-2003, 15:03   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Avukatlara ''huzur Evi''

Mesleğimizi SSK kapsamında garip ve anlaşılmaz ''Topluluk sigortası'' adı altında icra ediyoruz. Bu sigortadan bir fayda görene rastlamadım. Umarım vardır.

Yaşlı ve emekli meslektaşlarımız ne yapar, nasıl yaşarlar bunu da tam anlamıyla bilemiyoruz.

Baroların hatta T. Barolar Birliğinin yaşlı ve düşkün avukatlar için ''Huzur evi'' açmasını sağlamamız gerekir.

Bu gün bir çok avukat meslektaşımız çalışırken bile sefalet çekiyor.

Kampanya başlatılmasını, destek verilmesini öneriyorum.

Saygılarımla.

Av. Mehmet saim Tikici
Old 11-07-2003, 10:57   #2
ege

Katılıyorum sayın Tikici

çoğu zaman meslekdaşlarımızın "yaşlanmaya" fırsatının kalmamasını da düşünüyorum..

çevremde kaybettiğim meslekdaşlarımın önemli bir bölümü,kalp krizi,strese bağlı beyin kanaması ve kanserden ölüyor.
geçen yıl kaybettiğim bir ağabeyim(52 yaşındayd&#305) ssk hastanelerinin yoğun ve bakımsız köşelerinde iyileşme şansı bile bulamadı.

Topluluk sigortası denen sigorta kapsamından çıkarak,sağlık ve yaşlılık için bir yardımlaşma sandığı kurulup ,ödediğimiz primlerin işe yaramasını dilerdim.
Ve de
yaşlanmaya da fırsatımızın olmasını..
Old 22-07-2003, 15:08   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Türkiye barolar Birliğine kayıtlı kaç tane avukatımız vardır şu anda bilemiyorum..ama cok sayıda stajyerimiz de oldugu bir gercek ve nihayet kısmen de olsa stajyerler icin ucretsiz staj adi altinda somurunun onune gecebilmek adina baro vekalet pullari ile baslayan girisimler mevcut.
sagligimizi kaybetmeden calismaya devam kaygimmiz saniyorum ki hepimizde mevcut. Barolar Birligi bu konuyla neden lgilenmiyor merak ediyorum. varsin ssk bu primleri alsin-ben de emekliligimde cuzi bir maas yerine bu primleri her ay bir bankaya yatirmayi hepimiz gibi tercih ederdim, o ayri-, gerekiyorsa birlik de biz avukatlardan , her ay ornek veriyorum 20 milyon gibi bir tutarı zorunlu olarak alsin, bununla TC merkezde bir yerde bir hastane acsin, hic olmazsa su saglik sigortalarinin canevimizden vurarak bizleri iknaya calistigi police gerekcelerinden biri olan, sakatlik, yatarak tedavi vb. cok masraf gerektiren durumlarda gidebilecegimiz ve tum varligimizi birakmadan tedavi olabilecegimiz inancini icimizde duyarak huzur bulabilecegimiz bir hastanemiz olsun..
Old 23-07-2003, 17:35   #4
Av. Adil Giray ÇELİK

Sevgili Tikici, Sevgili Demirel

Avukatlaryaşlılar evi projesi. Doğru, gerekli ve üzerinde çalışılması gereken bir proje. Türkiye Barolar Birliği bünyesinde böyle bir çalışma olduğunu biliyorum. TBB tarafından alınan arazi üzerine Ankara da duruşması olan meslaktaşlar için Avukat Evi ve Yaşlıar Evi projesi var. Yanlış bilmiyorsam yakında, bir kaç ay içerisinde inşaatına başlanacak. TBB internet iletişimini bir düzenlese bu proje ve etkinlikleri meslektaşlara aktarabilecek.

Bu arada Ankara Barosunun sağılık konusunda sandığı olduğunu biliyorum. Meslektaşlara sandık vasıtasıyla sağlık yardımında bulunuyorlar.

Barolardaki avukat sayılarının çok farklı olması nedeniyle hastane ve Yaşlılar Evinin il baroları bünyesinde çözülmesinde yarar var...

Ancak. TBB özellikle topluluk sigortasına alternatif ve bir sigorta sistemi üretmesi gerekiyor. Ayrıca Avukatlık Yasasında bir düzenleme gerekiyor.

2002 itibariyle yaptığım araştırmada tüm barolarda toplam 4700 stajyer avukat bulunmakta idi. 2003 ocak itibariyle toplam yaklaşık avukat sayısı ise 48.000 civarında.

Tüm hukuk fakültelerinde yaklaşık 18.000 hukuk öğrencisi buluyor.
Bu araştırmaları TBB nin ve baroların düzenli olarak yapması gerekiyor. Ne acıdır ki benim bilebildiğim hiç bir baro ve TBB bu konuda düzenli bir kayıt tutmuyor.

Selam ve saygılarımla
Av. Adil Giray Çelik
Old 25-07-2003, 16:34   #5
kcapan

Ankara yakınında bu konuya uygun arazi biliyorum.Hatta bir kaç arkadaşım ile bu konuda kişisel görüşmelerimiz var bu sınıf arkadaşları grubu ,fikir tamam çoğunluğumuz yeterli olmadığından girişimde bulunamadık. Projede var.Selamlar
Old 25-07-2003, 17:01   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sn. Çelik
Ankara da hakimevinin hemen yanında avukatlar evi hazırlanıyormuş, bunu ben de dün öğrendim bir meslektaşımızdan, mutluluk verici ve bu kadar geç olması, yıllardır binlerce ankara dışından mürafaaya giden meslektaşımız olduğunu düşünecek olduğumuzda ne kadar acı
konumuzla ilgisi yok ama, bugun kdv mizi ödedik, bu ayın sonunda taşıt vergisinin olduğunu hatırlattılar, bir ya da 2 ay önce yıllık gelir vergimiz, yanı sıra vergi barısı taksidimiz...neler oluyor ??? inanılmaz rakamlarla hepimizi açıkça yoksullaştırıyorlar, telefon ödemelerimizdeki gözümüze görünmeyen öiv, ekp lar vs. de cabası..adliyelerde memurlar isyan icinde. yakındır evlatlık talepleriyle karsılasacagız! dava acmak için büromuza gelen ama parasını olmadığından dem vuran insanların ezici coğunluğu..hic pesinsiz vekillik istekleri..sokaktaki insan, artan gasplar, herkesin cantasını istemsizce kolunun altına sıkıştırarak yürümeye başlaması, insanın insana yakın ve beklenen tehdit unsuruna donüşmesi, içim acıyor artık ve bunalıyorum..nereye gidiyoruz....neler yapabiliriz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi