Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

başkasının üzerine otomobil almak

Yanıt
Old 20-08-2013, 14:23   #1
tosunkartal

Varsayılan başkasının üzerine otomobil almak

Merhabalar;

İki kişi kendi aralarında yazılı olmayan bir anlaşma yapıyorlar ve birinin üzerine taşıt kredisi çekerek bir araç satın alıyorlar. Ancak aracı taşıt kredisini çeken değil diğer kişi kullanıyor, karşılığında da"aylık araba taksidi" açıklamasıyla her ay krediyi kullananın hesabına aylık ödemeleri yolluyor. Bir müddet bu ilişki böyle devam ediyor, sonrasında araları bozuluyor ve taşıt kredisini çeken kişi aracı geri alıyor. Aracı kullanan ve ödemeleri düzenli ödeyen kişi ise ödediği paranın iadesini istiyor ancak yapılan icra takibi itirazla duruyor.

Sorum şu;
- Aracı kullanan ve her ay para ödeyen kişi, taşıt kredisini çeken kişiye karşı herhangi bir hukuki hak ileri sürebilir mi?
Old 21-08-2013, 13:24   #2
yılmazkan

Taraflar muvaazalı iş yapmışlar. Muvaazanın tarafları muvaazayı yazılı delil ya da diğer bir kesin delille ispatlayabilirler. Para ödeyen kişi, aralarındaki ortaklık anlaşmasını ispatlayabilirse diğerine karşı hak iddia edebilir. Bahsettiğiniz şartlarda zor görünüyor.
Old 21-08-2013, 13:40   #3
samet inan

Parayı ödeyen kişi, diğerinin hesabına açıklaması ile parayı gönderdiğinden ödediği miktarı karşı taraftan isteyebilir diye düşünüyorum. Ancak aracı kullandığını kendisi kabul ettiğinden kullanım bedelinin ödediği miktardan düşülmesi gerekmektedir.
Old 31-01-2016, 23:17   #4
merturk84

Üstadım böyle bir olay benim de müvekkilimin başına geldi. Biz şimdilik savcılığa şikayette bulunduk ancak cezai olarak pek birşey çıkacağını düşünmesem de en azından şüphelinin mahkeme dışı ikrarı gibi bir avantajımız olabilir diye düşündüm.Şüpheli de zaten açıkca olmasa da, alacağıma mahsuben aracı icra yoluyla haczettirip aldım gibi bir beyanda bulunmuş.
Hukuk mahkemesinde de aracın maliki olduğu için her ne kadar biz aracın gerçek maliki olduğumuzu iddia etsek de elimizde bir yazılı sözleşme bulunmadığı için ve resmi senede karşı senetle ispat kuralı uygulanabileceğini düşündüğüm için mülkiyeti için bir dava açabileceğimizi düşünmüyorum. Ancak yapılan ödemelerin sebepsiz zenginleşme davası ile istenebileceği kanaatindeyim.
Siz peki ne yaptınız,herhangi bir yola başvurdunuz mu?
İyi çalışmalar...
Old 15-05-2017, 14:55   #5
sadile

Merhabalar bu olay benim de müvekkilimin başına geldi. Ödenen kredi taksitlerinin bedelini talep eden bir icra takibi yaptık, borçlu şu an itiraz etti. Aralarındaki hukuki ilişkiyi anlatan bir sözleşme mevcut. Taşıt kredisini müvekkilin ödediğine dair banka dekontları da mevcut. İtirazın iptali davasında dikkat etmem gereken noktalar varsa yardımcı olabilir misiniz.
Old 25-12-2017, 18:27   #6
Sümeyra acar

merhaba sorun çözüme kavuştu mu icraya başvurduğunuzu söylemişssiniz ? sonuç alabildiniz mi ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi