Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik Dışı doğan ve Babası Tarafından Tanınan Çocuğun Velayeti Kime Aittir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2009, 14:27   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Evlilik Dışı doğan ve Babası Tarafından Tanınan Çocuğun Velayeti Kime Aittir?

KAHDEM Derneği Kurumsal Sitesine gelen mail,yazana bilgi verilerek alana taşınmıştır.

Alıntı:
slm ben nikahsız 5-6senedir sevgilimle birlikte dost hayatı yaşıyorduk 11.10.2008tarihinde bir erkek bebeğim oldu kimlik babasının adına çıkarıldı yani babasının soyismini aldı ama nikah yapmadık ve şimdi biz son 1aydır ayrıldık evden atılan ben oldum benden sıkıldığını beni istemedini söylüyordu ve şiddet diz boyu olmuştu ayrıldım evden fakat bana yavrumu vermiceni söylüyor beni bebeğimle tehtid ediyor ve diyorki yasa sana verirse vercem diyor şuan ben akrabalarımın yanında kaldım için bana mahkeme bebeğimi vermezmiş oda uyuşturucu bağımlısı bence fikrimce onada vermez bebeğimi yetimhaneye verirler diye mahkemeyede gitmeye korkuyorum bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim
Old 22-03-2009, 15:09   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evlilik dışında doğan çocuğun velayeti (babası tarafından nüfusa geçirilse ve babasının soyadını alsa dahi)anneye aittir.Bu nedenle sizin velayet konusunda mahkemeye gitmenize gerek yoktur.

Zaten sizde olan velayet hakkınızı yeniden tartışmaya açmak ve dava konusu yapmakta hukuki bir yarar da bulunmamaktadır.

Diğer yandan çocuğun babası;sizi tehdit ettiği,şiddet uyguladığı için suç işlemektedir.

Dilerseniz bu konudaki şikayet hakkınızı kullanabilir ve bu aşamada kendinize bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Old 22-03-2009, 15:20   #3
Av.Suat Ergin

Endişeniz yersiz. TMK 337 inci maddesi çok açıktır. Ana ve baba evli değilse velayet anneye aittir.

Alıntı:
ben akrabalarımın yanında kaldım için bana mahkeme bebeğimi vermezmiş

Velayetin kaldırılması için, böyle bir gerekçe hukuki değildir.

Alıntı:
fikrimce onada vermez bebeğimi yetimhaneye verirler diye mahkemeyede gitmeye korkuyorum

Çocuğunuzun babası,velayetin kaldırılması davası açsa bile sizin çocuğa bakmadığınızı, yükümlülüklerinizi yerine getirmediğinizi, hastalığınız nedeniyle bakamayacağınızı vb, gibi ağır koşulların kanıtlanması gerekmektedir.

Velayet yasal olarak siz de olduğu için velayet bakımından dava açmanıza gerek bulunmamaktadır. Ancak mesajınızdaki ifade tarzından, çocuğun baba yanında tutulduğu izlenimi edindim. Eğer öyleyse, çocuk teslimine ilişkin icra takibi yapmak denenebilir. Her ne kadar İİK da böyle bir takibi yapmak için mahkeme ilamı gerekirse de, evlilik dışı doğan çocuğun velayetinin annede olması hükmü(TMK 337)yeni Medeni Yasayla mevzuata girmiş olup İİK da olmaması normaldir. Bu yol zorlanabilir.

Yine Savcılığa müracaat etmek de düşünülebilir. Velayet kamu düzeninden olduğu için, aile mahkemesine müracaat edilerek hakimden gerekli tedbirleri alması talep edilebilir.

Yukarıda yazdığım gibi, yeni bir düzenleme olduğu için yol gösterecek bir Yargıtay kararı bulamadım. Yukarıdaki olasılıkların hepsi tartışmaya açıktır. Bu nedenlerle, bir avukatla yüzüyüze konuşarak ve hukuki desteğini alarak hareket etmenizi öneririz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi