Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2018, 08:05   #1
Gokhan Sultan

Varsayılan Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi

Değerli meslektaşlarım. Müvekkilim ile müteahhit firma arasında 2015 bitiş tarihli kat karşılığı sözleşme imzalanıyor. 3 yıl geçmesine rağmen halen daha müteahhit daireleri teslim edemedi ancak iş seviyesi %96-97 civarında şu anda. Sözleşmede gecikme durumunda daire başı ilk 3 ay için 750TL sonraki aylar için rayiç kira bedeli belirlenmiştir. Toplam 3 yıllık kira tazminatını belirlemek için tespit talep ettim ancak gelen raporda kirayla ilgili hiçbir konuya değinmemiş sayın mühendisler. Bende esas davayı açmayı düşünüyorum. Ancak daha iskan aldırmadım müvekkilime, iskan almadan önce bir komisyon kurup tutanak tutturup eksik ve hatalı işlerle binaları teslim alacağımızı, ancak müteahhitin sorumululuğunun devam ettiğini kayda geçmek istiyorum. Çünkü iskan alıp müvekkilimin herhangi bir hak kaybına uğramasını istemiyorum. Esas davada aynen ifa talep etmeyi düşünmüyorum. Sadece kira alacağı ve hatalı işlerin tazminatını talep edeceğim için böyle bir tutanak tutmaya ihtiyacım var. Bunun usulü nedir? Yapı denetim firması ve birkaç mühendis ile böyle bir tutanak tutup hatalı işlerin kaydını tutsam davayı açarken bana bir faydası olur mu?
Old 13-09-2018, 11:06   #2
Av.Dr.Yahya DERYAL

Kanaatimce faydası olur. Zira tutanak bir durum tespitidir. Özellikle ilgili ve uzman kişilerin imzaladığı tutanak elbette davada işe yarar.
Old 14-09-2018, 16:45   #3
mustafaözgen

Asliye hukuk mahkemesinden delil tespiti istemenizde fayda bulunmaktadır. Delil tespitinde keşif tutanağı ve bilirkişi raporu yer almakta çekişmesiz olması ile daha avantajlı durumda olacağınızı düşünüyorum
Old 15-09-2018, 15:07   #4
RizeHukuk

delil tespiti istemi bence de yapılacak en doğru yol ancak benim merak ettiğim iskanın alınmasını neden istemediğiniz?

Bunun açılacak davada delil açısından lehinize bir durum oluştursa dahi iskan alınması konusunda müteahhitin önünün kesilmesi halinde bunun en büyük sıkıntısını müvekkiliniz çekecektir diye düşünüyorum. Kaldı ki, iskanın alınması müteahhitin kusursuz iş yaptığı anlamına gelmeyecektir.

Ben olsam ne yapar eder önce iskanın alınmasını sağlamaya çalışır. Müvekkilimi bu yönde müteahhiti sıkıştırması konusunda tavsiyede bulunurum.

Aksi takdirde iskanı alınmayan bir bina ve mahkemelik olunan müteahhit ekseninde (ola ki bu zaman zarfında mütehhit firmanın iflas etme ihtimali de düşünüldüğünde) en büyük sorunun yine mal sahiplerinin üstüne kalacağı gerçeği ışığında hareket ederdim.

Kolay Gelsin...
Old 18-09-2018, 13:26   #5
para_doks

Sn. RizeHukuk'un görüşlerine aynen katılmakla birlikte şunu da gözönünde bulundurmalısınız. İnşaat %96-97 oranında tamamlanmış, dolayısı ile %3 lük kısım inşaatın teslim alınmaması için haklı bir neden oluşturmamakta. Siz 3 yıllık kira tazminatı isteyeceğinizi belirtmişsiniz. Ancak içtihatlara gözatmanızda fayda var. Zira makul süreyi bence çoktan geçmiş durumda ve 3 yıllık kira tazminatına hükmedilmeyeceğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi