Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

istifa eden kişilerin kıdem tazminatı hakkı var mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2013, 10:50   #1
young_jurıst

Dikkat istifa eden kişilerin kıdem tazminatı hakkı var mı?

Belirsiz iş sözleşmesi ile valiliğe bağlı vakıf başkanlığında belirsiz süreli iş sözleşmesi çalışan kişi,kpss ile başka bir yere kadrolu atanmıştır.Bu nedenle istifa edip kadrolu işte çalışmaya başlamıştır.Bu durumda eski çalıştığı yerden kıdem tazminatı almayacağı açıktır.Ancak daha sonra kendisi gibi aynı vakıf başkanlığından istifa edip kadrolu başka işe girenlere,vakıf başkanlığı kıdem tazminatı ödemiştir.Şimdi benim sorum şu:Aynı şartlarda çalışanlar arasında ayrım yapılıp kıdem tazminatı kişiye göre verilme gibi işveren bir hak tanınmış mıdır.Bunu öğrenmek istiyordum.Bu konu ile ilgili yargıtay kararı olan var ise paylaşırsa sevinirim..teşekkürler..
Old 18-06-2013, 14:57   #2
av.nesrinzeyneb

Varsayılan mehraba

sorunuza ilişkin olarak müvekkilinizden daha sonra işten çıkarılmış olan işçi kendi rızasıyla mı çıkmıştır yoksa çıkarılmış mıdır? bir de şu faktör var ki şahıs belki kendisine haklı bir sebep bularak işten ayrılmayı başarmıştır. haklı sebep olmadan kendisine bir ödeme yapılmış olduğunu düşünmüyorum ancak siz yine de idareye başvurup durumu izah ederek diğer işçiyi örnek göstererek kendi müvekkiliniz için de tazminat talep etseniz belki bir yerden başlamış olursunuz ve sonuca ulaşmanıza da yardım eder diye düşünüyorum. iyi günler
Old 18-06-2013, 15:16   #3
young_jurıst

Dikkat ilginiz için teşekkür ederim

Ayrılan işçiler yine başka bir kuruma atandıklarından kendi istekleri ile istifa etmişlerdir.Valiliğe bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı çalışanları bunlar.Müvekkil daha önce istifa edip ayrılmış.Kuruma kıdem tazminatı ile ilgili başvuru yapmamıza rağmen,rıza ile istifa olduğundan kıdem tazminatı ödenmeyeceğini bildirdi.Biz de aynı durumda istifa edip tazminat alanların isimlerini de bildirmemize rağmen bununla ilgili herhangi bir cevap alamadık.Ancak istifa edip ayrılanların kesinlikle kıdem tazminatı aldıklarını biliyoruz.
Old 18-06-2013, 16:22   #4
Av.Selim Balku

Bazı sözleşmelerde, işçi istifa etse dahi kıdem tazminatını alır, Şeklinde hükümler vardır...

Özellikle bir tarafı kamu, idare, belediye olan işyerlerinde bu nevi ödemelerin olduğunu duyuyoruz. Ancak ispat konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Eş misalle vakıf, işçiyi işten çıkartmış gibi göstermiş olabilir...

Şahsi kanaatim; işçinin vakıfta ki işinde yasaya aykırı hizmet ifa ediliyorsa, misal yıllık izin kullandırılmıyor veya fazla mesailer ödenmiyorsa ve bu işçi bu sebeple değil de yeni iş bulma nedeniyle istifa etse dahi kıdem tazminatı ödenmelidir...
Old 19-06-2013, 17:21   #5
Ekin EKŞİ YILMAZER

Varsayılan işyeri uygulaması

işyeri uygulaması denen bir şey var bu aynı işyerinde çalışanlara ayrımcılık yapılmasını önleyen bir şey. yargıtay kararı olsa gerek.
Old 19-06-2013, 21:31   #6
olgu

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa İnan
kamu kurumuna atama haklı nedenle fesih teşkil eder. bu nedenle kendi rızası ile feshetse dahi haklı nedeni olduğundan kıdem tazminatına hak kazanır.

Yasal dayanağınız?
Old 19-06-2013, 22:40   #7
üye26959

Alıntı:
Yazan olgu
Yasal dayanağınız?
aldığını söyleyen bir yakınım nedeniyle 1475 s.k. m.14 kapsamına girdiğini düşünmüştüm ancak genel yorumda girmiyor. 4875 S.k göre zorlayıcı sebeplere dahil edilmesi söz konusu olabilir. alınması imkansız değil yani
Old 20-06-2013, 15:58   #8
olgu

İşçinin istifası kanunda yazılı haklı fesih şartlarından birini taşımıyorsa, yada Sn. Av. Selim Balku'nun bahsettiği gibi işyerinde haklı fesih olmadan da istifa edene kıdem tazminatı ödendiği şeklinde bir genel uygulama yoksa maalesef imkansız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi