Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnşaat sözleşmesi, dairenin teslim edilmemesi zamanaşımı

Yanıt
Old 14-12-2009, 11:58   #1
Av. Eugen Huber

Varsayılan İnşaat sözleşmesi, dairenin teslim edilmemesi zamanaşımı

Değerli meslektaşlarım. Müvekkiller, 1996'da yüklenici ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalıyorlar. Buna göre (özetle);
a- 3 kat olan binanın üzerine iki normal kat+çatı katı inşa edilecek.
b- İkinci ve üçüncü normal katlar ikişer daire olacak, ikinci katın tamamı arsa sahiplerine, üçüncü katın tamamı yükleniciye ait olacak, çatı kat ise 50/100 oranında pay edilecek.
c- İnşaat, 1,5 senede bitecek, bittikten 6 ay sonra da iskanı alınıp kat mülkiyeti tesis edilecek.
d- Geç teslim edilen daireler için emsaller ölçü alınarak kira tazminatı ödenecek.

İnşaat 2000'de bitiyor. Ancak iskan alınmıyor, kat mülkiyeti tesisi de yok. Sadece kat irtifaki kuruluyor. İkinci normal kattaki iki daire teslim ediliyor. Çatıda da ruhsatsız (kaçak) iki daire yapıyor müteahhit. Ancak yüklenici, çatıdaki ruhsatsız (ve sözleşmede yazılı) dairelerin zilyetliğini müvekkillere sağlamıyor. Bu dairelerin zilyetliği halihazırda yüklenici mirasçılarında. Bir de öyle sanıyorum ki bu çatı piyesteki daireler tapuda da görünmüyor. Yüklenici müteahhit 2007'de ölüyor. Mirasçılarına sürekli başvuran müvekkiller, "bugün, yarın" diyerek oyalanıyor.
Geçenlerde bana başvurdular. Benim anladığım kadarıyla, sözleşme şartlarına riayet edilmemiş. Ancak zaman da epey geçmiş. Şu an neredeyse 2010'a giriyoruz. Şöyle düşünüyorum: BK. 106'daki seçimlik hakkı kullanıp, aynen ifadan vazgeçerek müspet zararın tazmini(dairenin rayiç fiyatı)+teslim edilmeyen dairenin kira yoksunluğunu istemek. Ancak zamanaşımı konusunda kararsızım. Araştırdım, yargıtay zamanaşımının başlamasını teslim şartına bağlıyor. Halbuki müteahhit, teslimle ilgili edimini ifa etmemiş. Şu halde zamanaşımı başlamamış mı oluyor?
Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.
Old 16-12-2009, 11:54   #2
av.h.şahin

Benim de benzer bir problemim var. Ayrı konu açmak yerine buraya yazmayı uygun gördüm.
Müvekkilimle kooperatif arasında 1999 yılında kat karşılığı inşaat ve taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yapılıyor. Sözleşmeye göre müvekkile,verdiği arsa karşılığı 2 adet daire verilecektir.müvekkil kurasını bile çekmesine rağmen bu güne kadar daireleri teslim edilmemiştir. Binaların bir kısmı bitmiş oturulmaktadır ancak bir kısmı hala inşaat halindedir.Sözleşmede temel atma tarihinden itibaren 2 yıl içinde binalar, daireler teslim edilecektirdenmektedir. Bununla ilgili kooperatife ihtar gönderdik daireleri teslim etmesi hususunda ancak herhangi bir cevap vermediler. Açacağım dava nasıl bir dava olabilir ve özellikle ticaret mahkemesimi yoksa asliye hukuk mu olacak.Bir de öğrendiğime göre bitmiş ve oturulan binaların ruhsatı alınmamış.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi