Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Yeni Bir Vakıf Kurmak İçin Gerekli Şartlar Ve Belgeler Nelerdir?

Old 04-03-2002, 20:02   #1
Salih Akarca

Varsayılan Yeni Bir Vakıf Kurmak İçin Gerekli Şartlar Ve Belgeler Nelerdir?

Yeni bir vakıf kurmak için gerekli şartlar ve belgeler nelerdir?

20-01-2002 16:11:42
Old 04-03-2002, 20:03   #2
@wwwukat

Sayın Salih Akarca,
Vakıf kurmanın iki unsuru vardır:
1- Vakfedilecek bir mal
2- Gerçekleştirilecek bir amaç

Vakıf, vakfa bırakılan malın geliri ile vakfı kuranın amacını gerçekleştirir. Bu koşullar varsa, lütfen yine
yazın..

Vakıf yukarıda açıklandığı üzere bir anlam taşımakta ise de, hemen hemen tüm resmi kurum ve kuruluşların 'vakıf'
adı altında birer 'Deli Dumrul Köprüsü' kurarak, gelenden
geçenden, hatta geçmeyenden para topladıkları bir uygulamanın sevimsiz anlamını yüklenmiştir. Vakıflar, halkın yararı için bir amaca hizmet vermek üzere bir 'malın gelirinin bırakılması' olmaktan çıkmış, halktan para toplamanın bir aracı haline dönüşmüştür.
Verici iken, alıcı olmuştur.

Şimdi size sormak istiyorum: Belli bir amacı gerçekleştirmek için bir malınızı vermek mi istiyorsunuz?
Yoksa, halktan para toplama peşinde misiniz? Yanıtım
yanıtınızı beklemektedir.

Saygılarımla.

20-01-2002 20:35:04
Old 04-03-2002, 20:04   #3
Salih Akarca

İsmini yazmayan sayın yanıtçı, böyle bir cevap geleceğini tahmin ediyordum. Vakıf kurduğumuzda neye hizmet edeceğini göreceksiniz. Halktan para toplamak yerine özgül bir amaç için bürokatik işlemler nedeniyle sunamadığımız bazı hizmetleri sunmayı hedefliyoruz. Somut öneriler yerine akıl vermeyi tercih ettiğiniz için sizden yanıt gelmemesi dileği ile...

21-01-2002 02:21:42
Old 04-03-2002, 20:05   #4
@wwwukat

Sayın Akarca,
Yanıt beklemediğinizi yazmışsınız. Ama zaten aşağıdaki soruların yanıtlanmaması halinde benden yanıt gelmeyeceğini belirtmiştim...

Vakıfa vakfettiğiniz malınız var mı?
Malınız yoksa; kuracağınız vakfın gelirini nereden bulacaksınız?
Yoksa halktan mı toplayacaksınız? Yani, halktan para toplamayacak mısınız?

İşin niyeti 'bürokratik nedenlerle sunamadığınız hizmetleri vakıf aracılığı ile daha iyi sunmak'
ama işin sonucu 'halktan para toplamak'olacak....

Toplanan paralarla 'daha iyi hizmet sunmak' ise işin
'papyonu' olmaktan öte gidemez.

Benden yanıt gelmemesi umudunuzu kırdığım için kusura bakmayın. Ama asıl halktan bir yanıt gelmemesi umudunuz
olmalı. Halktan gelen yanıt benimki gibi 'sözel' değil,
'sayısal' olur ki, hesabını tutan bulunmaz....

İlk yanıtımda akıl öğretmemiştim. Kişisel olarak merakımı
giderecek sorular sormuştum. Ama sizin yanıtınızdan anladım ki, 'akıl verilmeye' ihtiyacınız var. Zaten beni 'ukala ' sınıfına sokmuş olduğunuza göre,kaybedecek bir şeyim de yok demektir.

İsim vermediğim konusunda da yanılıyorsunuz: mesajımda kullandığım 'mahlas', siteye kayıtlı olduğum, kimliğimi belli eden bir imzadır. Kimliğimi gizlemem için hiç bir neden olmamıştır; olmayacaktır. En azından 'malım olmadan vakıf kurmaya' kalkışmayacağım.

Vakıf kurmamanız dileklerimle.....

21-01-2002 19:36:15

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi