Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Telefonda avukata küfüre ceza

Yanıt
Old 29-12-2006, 15:58   #1
Seyda

Varsayılan Telefonda avukata küfüre ceza

İZMİR'de mağaza sahibi Haluk Tuncay Tosyalı, icraya gitmeden önce kendisini telefonla arayan avukat Rahşan Şahin Karabıyık'a küfür ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezası daha sonra sabıkası olmadığı için 6 bin YTL paraya çevrildi.
İzmir 6'ncı Sulh Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık bir yıldır görülen hakaret davasında kadın avukat ile mağaza sahibi arasında hukuk savaşı yaşandı. Avukat Rahşan Şahin Karabıyık, “Bir müvekkilimin 5 bin YTL alacağını tahsili için Haluk Tuncay Tosyalı'nın Alsancak'ta bulunan işyerine haciz işlemi başlatmadan önce kendisini son bir kez uyarmak için telefonla aradım. Kendisi müvekkilimle anlaşabileceklerini söyledikten sonra bana ağza alınmayacak sinkaflı küfürler savurdu. Bu olayın ardından ortağı çiçek ve çikolata ile işyerime gelip özür diledi. Telefon görüşmelerim sırasında bir bayan avukat arkadaşım olaylara tanık oldu. Görevim nedeniyle bana hakaret eden Haluk Tuncay Tosyalı'dan şikayetçiyim'' dedi.
Bir yıl hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan ve kendisini alacak nedeniyle arayan Avukat Rahşan Şahin Karabıyak'a kesinlikle küfür etmediğini belirterek hakkındaki iddiaları kabul etmeyen işadamı Haluk Tuncay Tosyalı'yı, avukatları savundu. Duruşmada tanıklık yapan sekreteri Hülya Çakır, “Avukat Rahşan Şahin Karabıyık, birkaç kez telefon açarak Haluk beyle görüşmek istedi. Ancak, aradığı sırada Haluk bey yerinde yoktu. Olayın olduğu gün bayan avukat aradığında Haluk bey yerindeydi. Telefonu bağladım ve kendilerini görüştürdüm. Bu sırada işim gereği ben de içeri girip çıkıyordum. Telefonda hararetli konuşmalar vardı. Haluk bey telefonda görüştüğü avukata, ‘ben Fatih ile bu konuları hallederim’ gibi veya buna benzer cümleler kullanıyordu. Kesinlikle hakaret sözcükleri duymadım'' diyerek patronunu savundu.
İzmir 6'ncı Sulh Ceza Mahkemesi'nde yapılan son duruşmaya işadamının avukatları ile davacı avukat Rahşan Şahin Karabıyık katıldı. Tarafları ve tanıkları dinleyen hakim, suçlu bulduğu işadamını önce 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın mahkemedeki iyi halini değerlendiren hakim, cezayı 10 aya indirdi. İşadamının daha önce sabıka kaydının bulunmaması gözönüne alarak, 10 ay hapis cezasını 6 bin YTL paraya çevirdi.
Davayla ilgili yorum yapmak istemediğini ve son sözü adaletin söylediğini belirten avukat Rahşan Şahin Karabıyık, “Son zamanlarda avukatlara yönelik saldırılar arttı. Bu kişilerin cezasız kalmaması gerek. Bu karar örnek bir karar olacak'' dedi. Tosyalı'nın avukatları kararı temyiz edeceklerini söyledi.
http://www.milliyet.com.tr/2006/12/29/son/sontur27.asp
Old 29-12-2006, 16:35   #2
Jeanne D'arc

Kişisel ve mesleki onuru adına mücadele eden ve kazanan sayın meslektaşım Rahşan Şahin Karabıyık'ı,
Yerinde olduğunu düşündüğüm bir karar vermiş bulunan sayın hakimi,
Haberi yayınlayan gazeteyi,
Haberi, "haber gibi" kaleme almış olan sayın gazeteciyi,
Hukuk haberlerinde yayınlayan THS'yi ve
"THS Hukuk Habercisi"ni nam-ı diğer Sayın Seyda'yı kutluyorum.

Saygılarımla.
Old 09-01-2007, 12:36   #3
muratozsa

Tamam avukata hakaret eden kişi elbette ceza almalıdır.
Ancak benim burada takıldığım başka bir konu var. Sizce bu avukatın, hacze gitmeden önce borçluyu araması uygun mu? Tabii yaşanan olayları tam bilmediğimiz için kesin birşey söylemek zor ancak, tahminimce burada meslektaşımızın borçluyu icra tehdidi altında tutarak borcu tahsil etmeye çalışması söz konusu. Bence konunun bu yönü de araştırılmalıdır.
Av. Murat ÖZSARI
Old 09-01-2007, 12:59   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın meslektaşımızı meslek adına yapmış olduğu mücadele adına kutluyorum.

Muratozsa'ya:
İcra zaten yasal bir tehdit değil midir? "Borcunu ödemezsen icraya başvururum, mallarını haciz ettiririm" şartlı bir tehdittir ama hukuka uygun zemindedir.Hacze gitmeden evvel borçluyu aramak bence tam aksine bir iyiniyet göstergesidir.
Old 09-01-2007, 13:19   #5
ibreti

Alıntı:
tahminimce burada meslektaşımızın borçluyu icra tehdidi altında tutarak borcu tahsil etmeye çalışması söz konusu

Şayet hacze gitmeden önce borçluyu arayıp, haciz yapılacağı vb. ifadelerle borcun tahsil edilmeye çalışılması hukukiliği tartışılabilir bir tehdit ise, hacze gitmek büsbütün suç olsa gerek
Old 09-01-2007, 13:36   #6
muratozsa

Maalesef konu o kadar basit değil Sayın Akpunar. İcra, alacağını alamayan bir kişinin başvurmuş olduğu yasal bir yoldur, asla bir tehdit değildir.
Bunun yanısıra, Yargıtay'ın ve Barolar Birliği'nin, hacze gitmeden önce sürekli borçluyu arayarak icra tehdidi altında tutan avukatın, meslek kurallarına aykırı hareket ettiği yönünde kararları mevcuttur. Şu anda iş yoğunluğundan dolayı bulamadım, ancak bulur bulmaz ilgili kararları eklemeye çalışacağım.
Av. Murat ÖZSARI
Old 09-01-2007, 16:18   #7
Av. Bülent Sabri Akpunar

İcra takibi tabiidir ki yasal bir yoldur, aksini iddia etmiyorum. Ama icra takibi yapılacağına dair bir uyarı yazısı veya bu hususta yapılan bir şifai beyan içinde "tehdit" barındırmaktadır.Ne var ki kişinin elindeki yasal yolları kullanacağına dair beyanında ceza yasası anlamında tehdit suçu oluşmaz.

Yine de sizin de değindiğiniz gibi, sürekli olarak ve rahatsız edici şekilde kişiyi cebri icra ile tehdit etmek hakkın suistimali olup meslek kurallarına ve etiğine aykırılık teşkil edebilir.
Old 09-01-2007, 16:47   #8
kum

Varsayılan Değerli Avukat Arkadaşlar

Borçlunun yaptığı yanlıştır.Meslektaşınızı bende kutluyorum.Ancak merak ettiğim : Bu suçun nasıl ispat edildiği.Yani hakim hangi yasal delillere göre hakaret suçuna karar vermiştir? Haberden anladığım kadarı ile Sn. Avukat bayanın bir arkadaşı kendi lehine tanıklık yapmış.Bu kadarı ispat içimn yeterli mi? Yoksa başka delillerde mi var?(telefon kaydı vs.)
Bunu şunun için soruyorum : Bu durum en az avukatlar kadar iş hayatında bizimde başımıza geliyor. Avukata vereceğimizi söylediğimiz zaman borçludan hemen böyle tepkiler alıyoruz. Bazen tehdit boyutunda.Şikayetçi olsak İspatı bu kadar kolay olur mu?
SAYGILAR
Old 09-01-2007, 16:56   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
UZLAŞMA SAĞLAMA

Madde 35/A- (Ek: 4667 - 2.5.2001 / m.23) Avukatlar dava açılmadan veya dava açılmış olup da henüz duruşma başlamadan önce kendilerine intikal eden iş ve davalarda, tarafların kendi iradeleriyle istem sonucu elde edebilecekleri konulara inhisar etmek kaydıyla, müvekkilleriyle birlikte karşı tarafı uzlaşmaya davet edebilirler. Karşı taraf bu davete icabet eder ve uzlaşma sağlanırsa, uzlaşma konusunu, yerini, tarihini, karşılıklı yerine getirmeleri gereken hususları içeren tutanak, avukatlar ile müvekkilleri tarafından birlikte imza altına alınır. Bu tutanaklar 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 38 inci maddesi anlamında ilam niteliğindedir.

Avukat, tarafları uzlaşmaya davet edebilir. Bu temelde arayıp konuşmasında mahsur olmadığı açıktır. Ancak bunun anlamı, "borcunu ödemezsen asarım, keserim" demek değildir. Somut olayda ben avukatın uzlaşma amacıyla aramış olabileceğini düşünüyorum. Aksi durum normal değil çünkü.
Old 10-01-2007, 00:55   #10
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan muratozsa
Tamam avukata hakaret eden kişi elbette ceza almalıdır.
Ancak benim burada takıldığım başka bir konu var. Sizce bu avukatın, hacze gitmeden önce borçluyu araması uygun mu? Tabii yaşanan olayları tam bilmediğimiz için kesin birşey söylemek zor ancak, tahminimce burada meslektaşımızın borçluyu icra tehdidi altında tutarak borcu tahsil etmeye çalışması söz konusu. Bence konunun bu yönü de araştırılmalıdır.
Av. Murat ÖZSARI

Bende malesef diğer arkadaşlar gibi fikrinize katılmıyorum. Lakin hacizle uğraşan avukat arkadaşların büyük kısmı iyiniyetli olarak borçluya son bir kez ihtar için aramaktadır. Şahsen ben en az 2 kere arıyorum. Özellikle kredi kartı borçlusu ise daha da anlayışlı olmak gerekiyor bazen 3 kez bile arıyorum. Ha hiçte aramayabilirim ama şık olmaz.
Old 10-01-2007, 10:55   #11
tayfurulker

Öncelikle meslektaşımızı bu onurlu ve örnek teşkil edecek mücadelesi için kutlarım. Sessiz kaldığımız müddetçe bu tür olaylara maruz kalma ihtimalimiz her geçen gün artacaktır. Yalnız olmadığımızı, mesleğimizin onurunu çiğnetmeyeceğimizi ve hakettiği saygıyı görmesini sağlamak bu yolla olur. Avukatın borçluyu aramasının doğru olup olmadığını tartışmak bile yanlış kanımca. Çünkü bu davranış en askarı anlatımla iyiniyet göstergesidir. Burada önemli olan kullanılan üslup. Haksızlığa karşı biz hakkımızı aramayacaksak müvekkillerimizi nasıl savunacağız.
Old 10-01-2007, 12:38   #12
av.tekfur

Arkadaşların görüşlerine kısmen katılıyorum, belirtildiği gibi avukatın kendi şahsi kimliğini kullanarak borçluya ihtar mektubu göndermesinin veya aramasının meslek etiğine uygun olmadığına ilişkin yargıtay kararı bende okumuştum ama şu an bulamadım. Kararda avukatın ancak yasal yollara başvurabileceği, icra takibi açmadan önce ihtar veya ne ad altında olursa olsun borçluya mektup gönderemeyeceği belirtiliyordu . Diğer taraftan açılmış bir icra takibinde hacze gitmeden önce son kez uyarı niteliğinde tehdit sınırlarına varmadan borçluyu aramanın ve hacze gelineceğini uyarısı yapılmasının meslek etiğine uygun ve yasal olduğunu düşünüyorum. Mahkeme kararınn içerik ve ayrıntısını bilmememize rağmen oldukça yerinde olduğu kanaatindeyim.Umarım temyiz de bozulmaz ...
Old 11-01-2007, 15:11   #13
eliferdogan

Meslektaşımızı onurlu mücadelesi için kutluyorum. Örnek bir karar bence.
Ancak bizler de bazı noktalarda dikkatli olmalıyız bence. Bazı meslektaşlarımız ve icra takip elemanları borçluları aradıklarında borçlunun onuruna ve şerefine kinayeli sözlerle yada direkt laf atıyorlar. Bu durumda da haksız tahrik oluşuyor. Bazı takip elemanları da kendilerini avukat olarak tanıtıp borçlu ile meslek etiğine yakışmayacak şekilde konuşuyorlar. Bu durumlar da tabiki mesleğe zarar veren hususlar. Bence bizler de dikkatli davranmalıyız. İyi çalışmalar dilerim.
Old 12-01-2007, 09:44   #14
av.m.a.g

degeleri arkadaşlar bu konuıda ben farklı bir yorum getirmek istiyorum. biz avukatların düştüğü durum. evet bir tarafta hakaret uğrayan avukat (davacı) diger tarafta hakaret eden vekili avukat(davalı)... ikiside avukat. davalı vekili avukat arkadaş bu dava girip çıkarken neler düşünüyordu acaba?
Old 15-01-2007, 20:34   #15
mehmet emin sezen

Deyerli Avukat arkadaslar İstanbullu KUM adlı üye arkadasın sorularına bende katılıyorum yanıtlarınızı bekliyorum. saygılarımla
Old 15-01-2007, 21:07   #16
allegria

Avukat Hanım'ı örnek teşkil etmesi amacıyla şikatçi bulunmasından ötürü kutluyorum.İnsanlar haklarını aramaktan korkmamalılar.Hakimin verdiği karar da gayet isabetlidir.Avukatın hacze gitmeden borçluyu telefonla aramasını tehdit olarak nitelendirmiyorum bende.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi