Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Başımızdan Geçenler...

Yanıt
Old 20-06-2007, 12:10   #1
Av.Elvan Akkaya

Varsayılan Başımızdan Geçenler...

10 numaralı çalışma konusu ile ilk adımı atalım bakalım.

sene 2004, avukatlık stajına başladığım günler...
sulh ceza mahkeme salonu. hakim beni her zamanki stajyer koltuğundan kaldırıp kürsüde yanına oturttunasıl mutluyum , kürsüden salon nasıl değişik göründü o zaman...

duruşmalar duruşmalar derken, bacak kadar bi çocuk girdi sanık bölümüne.
çelimsiz,çilli,sıska bi erkek çocuk.

müşteki anlatıyor da anlatıyor;
"evde dağıtmadık yer bırakmamış,ne kadar bakır kap kacağım varsa çalmış,şikayetçiyim.en ağır cezayı verin bir daha yapmasın..."

bi çocuğa bakıyorum,bi de hakimin önündeki kabarık dosyaya.
neyse duruşma günü verildi ertelendi...

hakimden izin isteyip çıktım dışarı.çocuğu getiren polisle konuştum.kimdir neyin nesidir diye.
"ohooo, hırsızın tekidir SHÇEK yurdunda kalır,ne yapıcan o yolunu bulmuş.anca cezaevine girerse akıllanır..."

yok bu böyle olmayacak.bu çocuk benim kardeşim de olabilirdi.bişeyler yapmam lazım.polise rica ettim kuruma teslim ederken ben de gideceğim,konuşacağım, bir şeyler yapacağım...

yurt müdürüyle tanıştım,çocukla konuşmak istediğimi söyledim.şaşırdı.süzdü bi yukarıdan aşağıya.ehh dedi.konuş bakalım...

kütüphaneye geçirdiler.birazdan geldi.karşıma oturdu.onu izledim önce.ne kadar küçük...yüzüme nasıl bakıyor.anlattım ona.benim ailem yanımdaydı,okula gitmekti tek sorumluluğum.hiç bir kaygım yoktu hayatta çocukluğum boyunca.benim kadar şanslı değildi.ama bu yol doğru bir yol değildi.hakkında açılmış dosyaların (yaklaşık 30 küsürdü o zaman ve öğrendiğimde dehşetle karşılamıştım) ortadan kalkmayacağını,15 yaşından sonra hepsinin yeniden ortaya çıkarılacağını vs. vs.

konuşurken nasıl da mazlum,üzgün,çaresiz...telefon numaramı verdim sonra.bak dedim paraya ihtiyacın olduğunda kimseden çalmayacaksın.beni arayacaksın.ben sana yardım edeceğim ve sen okuyacaksın.bir gün bu yurttan delikanlı olarak ayrılırken hiç bir şeyden pişmanlık duymayacaksın...

öğretmenler pek önemsemedi beni.ne hakimler ne emniyet müdürleri onunla bu konuşmayı yaptılar...kimse başaramadı.bu çocuktan adam olmaz...

olmasın.ama birilerinin onu düşündüğünü onun için üzüldüğünü bilsin.

aradan uzun bir süre geçti.ruhsatımı almış ama işe henüz başlamamıştım.yıl başıydı ve bütün aile toplandık hazırlık yapıyoruz.teyzemlerdeyiz.telefon çaldı.beni istediler.
"yurttan arıyorum avukat hanım sosyal hizmetler uzmanı bilmem kim. O sizi yıl başı eğlencemiz için yurda davet etmek istiyor.lütfen bizi kırmayın."

o an neler hissettiğimi anlatamam.ben onun hakkında bana anlatılanlardan etkilenmiştim.bana da numara yaptı duygu sömürüsü yaptı diye düşünüyorken bu telefon...

evdekilerden özür diledim ve yurda gittim.hatta bir arkadaşımı da zorla götürdüm

beni görünce çok sevindi.çocuklar parodiler hazırlamışlardı.ama okul personelinden ve bizden başka hiç kimse yoktu onları izleyen...

O beni dinlemişti. hırsızlık yapsın yapmasın, içinde bir yerlerde beni sevmişti.
herşey sevmekle başlamaz mı zaten?
ben onu sevdim, o bana güvendi.

onları önce sevelim.güvenmesek de sevelim.bir gün bizi anlayacaklar.
suça sürüklenmiş çocuklar...
bizim çocuklarımız...
Old 20-06-2007, 17:06   #2
Av.Elvan Akkaya

inanır mısınız bilmiyorum ama bu konuyu öğle saatlerinde yazdıktan sonra onu gördüm yolda
o kadar zaman sonra.

"elvan abla ben çalışmaya başladım.artık hırsızlık yapmıyorum" dedi)
ne kadar büyümüş bir görseniz
çok mutluyum çok...

viyola teşekkürler bu arada mesajın için
Old 27-06-2007, 14:37   #3
üye3578

26.06.2007 günü duruşma salonunda sanık savunma yapmaktadır: Karnım çok acıkmıştı, fırının açık olduğunu gördüm, fırına girerek pide istedim, adam çıkarıp cep telefonunu verdi.

Karadenizli hakim öneride bulunur: Telefonu verip ekmek isteseydin, üstüne para da alırdın...
Old 27-06-2007, 16:07   #4
Viyola

Sevgili elvann bir deniz yıldızını denize atabilmiş, umarım o deniz yıldızının hayatı kurtulur.

Teşekkürler elvann...
Old 27-06-2007, 16:37   #5
Av.Elvan Akkaya

haklısın viyola.
daha çok deniz yıldızı var ama
en azından o hayatta kaldı...

hadi ama yok mu syn zeynel'den başka kimsenin bir hikayesi???
Old 27-06-2007, 22:02   #6
tuval2310

'dünyayı güzellik kurtaracak,
bir insanı sevmekle başlayacak her şey...'
Old 02-10-2010, 23:12   #7
Nur Deniz

Taşınırken tanıştım. Eşyalar eve çıkarken uzaktan meraklı gözlerle bakıyordu. Son eşyada eve çıktıktan sonra , koşarak geldi:
-Abla, şofbeni, çamaşır makineni, bulaşık makineni, çanak antenlerini ben takayım mı? Hem dolap raylarını da tamir ederim. Her işi yaparım.

Çelimsizdi. Çocuk işte diyerek geçmek istedim.
-Abla ya, param yok...

En kötü olasılıkla beceremez, küçük bir harçlık veririm gider diye düşündüm.
-Gel bakalım...dedim.

Geldi, söylediği herşeyi yaptı. Üstüne de bütün muslukları değiştirdi. Tüm dolapları elden geçirdi, kapı zilini onardı.

Ortalama 200 lira gözümde kestirmiştim hepsi için. 100 verdim.
-Bu kadar çok parayı nereden buldun diye bana kızabilirler, hem bu bana yeter. dedi ve 50 tl alıp gitti.

Okulda gördüm. 7. sınıfa gidiyormuş. Hep yüzü düşünceli, çoğu zaman görmezdim. Gördüğümde ise ya annesi ya babası azarlayarak okuldan çıkarırdı.

Okul aile birliğinde olduğum için çocuk kimdir, nedir öğrendim. Dersleri kötüymüş. Okulu sevmiyormuş. Çalışmak istiyormuş, ailesinin durumu da bir hayli kötü.

Konuştum, 8. sınıfı bitirirse bir alet çantası hediye edeceğimi söyledim. Havalara uçtu. Haftada bir ya da 10 günde bir uğradı yapılacak işlere baktı. Kablolarla oynadı, düdüklü tencere kapağını bile yaptı.

Şimdi 15 yaşına girdi. Alet çantası var. Liseye devam etmedi. Cep telefonu ve de bisikleti.

Okuldaki çocuklara cep telefonunu dağıtmış. Her çeşit tamirat için. Üzerindeki kıyafetleri ve poşetleri görüyorum bazen, iyi kazanıyormuş. Alet çantası karşılığında işlerimi ücretsiz yapıyor.

Bazen düşünürüm, okul için neden ikna edemedim diye...Ama iyi görünüyor yahu, mutlu görünüyor.
Old 22-02-2015, 12:45   #9
Gemici

Varsayılan Nasıl Bir Eğitim?

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu nun bir Üyesi şu öneride bulunmuş:
'Bu toplumun değer yargılarına uygun insanları eğitim yoluyla yetiştirmediğiniz sürece, bu sorunları çözme imkanlarından mahrum olduğumuız anlaşılıyor. Şiddetin nedenleri sizce nedir? İnsanı eğilimlerine, temayüllerine, psikolojilerine, karakterlerine, cibiliyetlerine göre eğitime tabi tutmak gerekmektedir.'

* Nasıl bir eğitim vermeyi amaçlıyor sayın üye?
* Nasıl bir eğitim verdik çocuklarımıza şimdiye kadar?
* Şimdiye kadarki eğitim sistemimiz nasıl oldu da neredeyse şiddetten patlıyacak bir toplum yarattı?
* Toplumdaki şiddet olaylarını gördükçe insan ister istemez 'bu işte bir terslik var, bişeylerin değişmesi gerekir' diye düşünüyor.
* Bu değişiklik sayın üyenin istediği şekilde mi olmalı peki?
* Şiddetin nedenleri sizce nelerdir ?

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05878401 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.