Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tüketicinin korunması hakkında kanun'da kapıdan satış sözleşmelerinde cayma hakkı

Yanıt
Old 28-05-2014, 21:37   #1
avukat6098

Varsayılan tüketicinin korunması hakkında kanun'da kapıdan satış sözleşmelerinde cayma hakkı

öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum.

meslekte yeniyim ve sorumluluğu fazla olan bu meslekte atacağım her adımı tecrübelerinizden de faydalanarak atmak istiyorum. hukuki olay şu;

müvekkil, evine gelen pazarlamacının laflarına kanarak 900 liraya masaj aleti alır, sözleşmeyi imzalar. Kapıda satış yapan eleman, müvekkile şu an para ödemeyeceğini, diğer ay başlamak üzere ayda 70 lira ödemesi gerektiğini söyler ve müvekkil de taksitle satış sözleşmesini imzalar.

ardından müvekkil iki gün sonra huylanır ve tüketici sorunları hakem heyetine gider, orada 7 gün içerisinde cayma hakkını kullanacağını söylerler ve müvekkil cayma hakkını kullandığını, 20 gün içerisinde ürünü almaya gelmelerini bildiren iadeli taahhütlü mektup yollar. satıcı taraftan hiçbir geri dönüş olmaz.

şimdi ise alacaklı vekili tarafından ilk taksit ödenmediğinden tüm taksitlerin muaccel olduğu belirtilerek toplam meblağ icraya verilmiş ve müvekkile örnek no 7 ödeme emri gönderilmiştir. itiraz edip takibi durduracağız.

sorum şu: takip durduktan sonra olası itirazın iptali yargılamasında müvekkil bedeli ödemek zorunda kalacak mı? yoksa cayma hakkı kullanıldığı için ürünün iadesine mi karar verilecek?

bu aşamada tavsiyeniz nedir. müvekkil ürünü alsınlar daha kutusunu açmadım, para istemesinler istiyor doğal olarak. yardımlarınızı bekliyorum.

herkese iyi günler.
Old 29-05-2014, 10:03   #2
y.can_hukuk

Alıntı:
Yazan avukat6098
öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum.

meslekte yeniyim ve sorumluluğu fazla olan bu meslekte atacağım her adımı tecrübelerinizden de faydalanarak atmak istiyorum. hukuki olay şu;

müvekkil, evine gelen pazarlamacının laflarına kanarak 900 liraya masaj aleti alır, sözleşmeyi imzalar. Kapıda satış yapan eleman, müvekkile şu an para ödemeyeceğini, diğer ay başlamak üzere ayda 70 lira ödemesi gerektiğini söyler ve müvekkil de taksitle satış sözleşmesini imzalar.

ardından müvekkil iki gün sonra huylanır ve tüketici sorunları hakem heyetine gider, orada 7 gün içerisinde cayma hakkını kullanacağını söylerler ve müvekkil cayma hakkını kullandığını, 20 gün içerisinde ürünü almaya gelmelerini bildiren iadeli taahhütlü mektup yollar. satıcı taraftan hiçbir geri dönüş olmaz.

şimdi ise alacaklı vekili tarafından ilk taksit ödenmediğinden tüm taksitlerin muaccel olduğu belirtilerek toplam meblağ icraya verilmiş ve müvekkile örnek no 7 ödeme emri gönderilmiştir. itiraz edip takibi durduracağız.

sorum şu: takip durduktan sonra olası itirazın iptali yargılamasında müvekkil bedeli ödemek zorunda kalacak mı? yoksa cayma hakkı kullanıldığı için ürünün iadesine mi karar verilecek?

bu aşamada tavsiyeniz nedir. müvekkil ürünü alsınlar daha kutusunu açmadım, para istemesinler istiyor doğal olarak. yardımlarınızı bekliyorum.

herkese iyi günler.

Merhaba

Cayma hakkınızı kullandığınızı buna rağmen ürün iade alınmadığını hususunda Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvursanız sorunun çözülebileceği kanaatindeyim
Old 29-05-2014, 10:24   #3
olgu

cayma hakkını satıcıya iletmeniz gerekir, hakem heyetine başvurunun cayma hakkını süresi içinde kullandığı anlamına gelmez.

ilk taksitin ödenmemesi tüm borcu muaccel yapmaz. ard arda en az 2 taksit ödenmemesi ve muacceliyet ihtarnamesi gönderip ödemesi için süre vermesi gerekir.

itirazın iptali davası halinde ise takip tarihi itibariyle muacceliyet şartları oluşmadığından sadece takip tarihli muaccel alacağı olan 1. taksiti kabul olur.
Old 29-05-2014, 11:13   #4
avukat6098

cevaplar için teşekkür ederim.

hakem heyetine başvuru yapılmamış, ilk önce hakem heyetine gidilip heyette çalışanların yönlendirmesi ile bir evrak düzenlenip bu satıcı tarafa yollanmıştır. daha sonra geri dönüş yapılmadığından bu sefer hakem heeytine başvuru yapılmış ve şu an görülmekte.

ayrıca olası bir itirazın iptali yargılamasında, cayma hakkını kullanmış olduğu kabul edildiği takdirde, sözleşme geçersiz sayılıp ürünün iadesi yapılması gerekmeyecek mi?
Old 29-05-2014, 11:26   #5
olgu

cayma hakkının kullanıldığını ispat edebilecekmisiniz? iadeli taahhütlü mektup vasıtasıyla mı gönderilmiş?

eğer ürün cayma hakkı kullanıldıktan sonra kullanılmamışsa borç çıkmaz, ancak ürünün de satıcıya iadesi gerekecekir.
Old 29-05-2014, 12:31   #6
avukat6098

Sayın olgu;

Evet iadeli taahhütlü posta yoluyla yollanmış ve kariı tarafa tebliğ olmuş.
Zaten istenilen sizin bahsettiğiniz durum.
Özet olarak; olası bir itirazın iptali yargılamasında bu yolladıgımız cayma beyanı geçerli oldugu takdirde sözleşme kurulmadığından ve müvekkil tarafından ödeme yapılmadıgından sözleşmenin geçersiz olduğu, ürünün satıcıya teslimine karar verilecek diyorsunuz.

Doğru anladım sanırım.
Old 30-05-2014, 09:02   #7
olgu

teorik olarak dediğiniz bahsettiğiniz şekilde olacak. cayma hakkı kullanıldığından tüketicinin borcu olmayacak, ancak seminerlerde uygulamacılar tarafından tavsiye edilen cayma hakkını kullandığını beyan etmekle beraber ürünü de kargo ile göndermenin yerinde olacağıdır.
Bu tür dava ile şimdiye kadar ilgilenmediğimden ürünün iadesi yönünde hüküm kurulurken aleyhinize bir durum çıkar mı (karşı vekalet ücreti gibi) bilmiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi