Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğum ve kendim için koruma kararı hemen alabilir miyim? Hukuken nasıl korunuruz?

Konuyu Kilitleyin
Old 19-12-2011, 11:24   #1
Konuk

Varsayılan Çocuğum ve kendim için koruma kararı hemen alabilir miyim? Hukuken nasıl korunuruz?

Merhaba. Eşimden hamileliğim boyunca fiziksel ve psikolojik şiddet görmüş bir bayanım. Şu an ise eşim ile ayrı yaşamaktayız. Eşim fiziksel şiddetlerinden dolayı ceza aldı. Hem kendim ve hem de çocuğum adına koruma kararı çıkartabilirmiyim. Kendisinden ceza aldığı için benden intikam alır diye korkuyorum. Ayrıca yine çocuğumun canını acıtarak benden intikam almak isteyebilir. Öncelikle çocuğum ve daha sonra kendim için koruma talep edersem olumlu karşılanır ve karar çıkarmı ? Ne kadar sürede çıkabilir ?
Eşim hayatındaki başka bir kadın nedeniyle bana hem fiziksel ve hem de psikolojik şiddet uyguladı. Devam eden boşanma davamızı önce geri çekti ve biriki ay benimle yaşadı. Sonra yine diğer kadınla birlikte. Ancak maddi imkansızlıklarım nedeniyle kendisini takip edemiyorum. Resimleyemiyorum.Benimle, oğlumuzla ilgilenmiyorum. Maddi manevi destekte bulunmuyor. Çocuğa bakamıyorsan ben bakarım bana ver diyor. Çocuğumu elimden almak, beni boşanmaya ikna etmek için maddi ve manevi her anlamda elimi kolumu bağlamak, çaresiz bırakmak istiyor. En sonunda bana tekrar boşanma davası açacağım. Üç yıl bekleyeceğim sonra yine kolayca senden boşanırım diyor. Çocuğu ise benim yanımda görmek istemiyor. Benimle asla yanyana gelmiyor. Ara sıra telefonda görüşüyoruz ses kayıtları alıyor. Mahkeme için delil peşinde koşuyor. İnanın çok bunaldım. Bunlar psikolojik şiddet midir / Bunlara istinaden nasıl hukuki bir yol izlerim ?
Ayrıca boşanma davası açtığımda bu konu çocuğumun velayeti hususunda benim lehime olur mu ? Çocuğumu ve kendimi başka hangi hukuk yollarını izleyerek koruma altına alabilirim ?
Old 19-12-2011, 14:15   #2
üye38190

Dikkat

Sorularınıza kısa yanıtlar verirsek,
1- Eşiniz anladığım kadarıyla bir çok sorunu şiddetle çözüyor. Ceza da almış zaten, bu açıdan tekrar ettiği durumlarda Hastaneden rapor alın. Devamında ise Savcılığa suç duyurusunda bulunun. Sessiz kalırsanız şiddette devam edecektir.
2-Ailenin korunması hakkında kanun mevcut. Bu kanunun birçok maddesinden yararlanabilirsiniz. Eşinizin eve yaklaşmasını engelleyebiliriz, size psikolojik baskı uygulamasını engelleyebilirsiniz. Tabi bunlar mahkeme kararıyla olacak.
3-Konu yönünden avukat tutmanızda fayda var. Mali gücünüz yoksa, adli yardım sistemi size yardımcı olabilir. Adliyelerdeki adli yardım bürolarına başvurun.
4- Çocuğunuz velayetinin kimde kalacağı hususu tamamen, boşanma davası sürecinde belli olacaktır. Ekonomik durumlar, kişisel özellikler v.b. kriterler değerlendirilip, ona göre karar verilecek. Şimdi sizde kalır denmesi mümkün değil. Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02313709 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.