Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Tüketici Hakem Heyeti Karaları Ve İcrası

Old 21-08-2004, 13:56   #1
omertcan2004

Varsayılan Tüketici Hakem Heyeti Kararları Ve İcrası

merhaba; ben mayıs 2004 de tüketici hakem heyetine başvurdum ve 1 ay sonra haklı olduğuma ve ürün iadesi yapıp paramı geri alabileceğime dair karar yazısını aldım ilgili firmaya gittiğimde tüketici hakem heyetinin bir yaptırım gücü olmadığını tüketici mahkemesine gidebileceğimi bununda en az 2 yıl süreceğini söyleyip beni göderdiler. bende tüketici yasası 22.maddenin baş tarafına göre ^^tük.hak.hey. kararı kesin ancak taraflar 15 gün içinde mahkemeye itiraz edebilir ancak bu itiraz tük. hak. hey. kararının icrasını durdurmaz der^^.bende bu kanunun işletilmesi için icra dairesine gidip icra kararı çıkarttırmak istedim fakat oranın müdürüde bana hmuk 359 a göre kararın kesinleştirlmesi gerektiğini söyledi başvurumu rafa kaldırdı. hmuk 359 u okuduğumda yeminle ilgili bir madde karşıma çıktı bir anlam veremedim. şimdi sorum şu; tüketici hakem heyeti kararı kesin olduğuna göre nasıl bir yaptırım yapabilirim ve kararın kesinleşmesinden ne demek istenmiş olabilir. ayrıca gerçektende tüketici mahkemesine karşı taraf itiraz ederse davalar 2 yıldamı çözümleniyor yoksa bu tür davalar daha kısa sürede çözümlenebiliyormu yani paramı alabilmek için en az ne kadar daha beklemem geretiği konusunda uygulaması olan arkadaşlar yardım edebilirse sevinirim. şimdiden teşekkürler.
Old 21-08-2004, 18:44   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Merhaba,

Kanuna ve parasal sınırı değiştiren bakanlık tebliğine göre 580.500.000 TL ve altındaki bedele tekabül eden ihtilaflarda T.Hakem heyetlerinin kararları bağlayıcıdır ve ilamlı icra yoluyla infaz edilebilir.Eğer sizin olayınızda karar konusu bu parasal sınırın altındaysa kararı icra yoluyla uygulatabilirsiniz.Kanunda karardan itibaren 15 gün içinde ilgili Tüketici Mahkemesine itiraz edilebilir diyorsa da , karşı tarafın mahkemeden icranın durdurulmasına dair bir tedbir kararı alması durumu hariç, salt itirazın varlığı yürütmeyi durdurmaz.Yani icra müdürünün işlemi yanlış olup ilgili tetkik mercii hakimliği nezdinde şikayet yoluna başvurulabilir.(Veya, tam olarak emin olamamakla birlikte, hakem kararlarının ilamların icrası yoluyla icra edileceğine dair kanun hükmünden yola çıkarak herhangi başka bir icra dairesinde talep tekrarlanılabilir)

Uygulamada bir kararın infazı için "kararı karşı tarafa tebliğ etme" aranmaktadır. İlgili Yönetmeliğin 25. maddesi kararlar alındığı tarihten itibaren 3 gün içinde taraflara yazılı olarak bildirilir demektedir.Buna göre, tebliğin yapılıp yapılmadığını ve itiraz süresinin geçip geçmediği hususlarını dikkate alarak kararı veren merciden kararın kesinleştiğine dair bir şerh almanız gerekebilir.

Kolay gelsin
Old 21-08-2004, 20:13   #3
omertcan2004

öncelikle bukadar kısa sürede cevap verdiğiniz için teşekkür ederim; ürünün değeri 410 milyon. Satıcıyı sizin cevabınızdan sonra aradım tebliğ eline geçmiş fakat icra yoluna başvurmam halinde yürütmeyi durdurma kararı alacağını ve itiraz etmesi halinde mahkemenin 2 yıl süreceğini ve benim paramım pul olacağını tekrarladı. Acaba bu durumlarda mahkeme gerçekten bu kadar uzuyormu? veya ne kadar sürede sonuçlanacağı hakkında bir fikriniz varmı birde olayı avukata taşırsam, davayı kazanmamam halinde avukat ve mahkeme masraflarını ve alacağım ürün bedelinin faizini karşı taraftan talep etmeye hakkım olurmu?
Old 24-08-2004, 10:51   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Anladığım kadarıyla itiraz süresi geçtiği için karar kesinleşmiş.Kesinleşmiş bir karara karşı artık yargı yolu ve/veya tedbir uygulanamaz.Şirketin iddiasını ciddiye almayın derim.

Meslektaşa giderseniz aranızda yapılacak olan sözleşmeden doğacak vekalet ücretini ödemek durumundasınız.Mahkeme masraflarını ise davayı kazandığınızda karşı tarafatan alabilirsiniz.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi