Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Açık senedi alan ile lehdar olarak ismi yazılan arasındaki hukuki ilişki nedir?

Yanıt
Old 08-05-2008, 16:36   #1
Av. Rahşan KÜPELİ

Varsayılan Açık senedi alan ile lehdar olarak ismi yazılan arasındaki hukuki ilişki nedir?

Merhabalar;
Borçludan açık senedi alan şahıs, lehdar hanesine başka birisinin ismini yazıyor ve lehdar da icra takibi yapıyor.
Peki açık senedi borcu karşılığında, lehdar hanesine adı yazılan kişiye, verdiğini söyleyen kişi ile lehdar arasındaki hukuki ilişkinin tanımı nedir?

Bu ilişki alacağın temliki midir?
Ben bunun alacağın temliki olduğunu ve senedi alan şahsa yöneltilebilecek defilerin kötüniyet aranmadan lehdara da yöneltilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Bu konudaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Saygılar
Old 12-05-2008, 19:50   #2
Av.Ahmet DELİKANLI

Soru Selamlar

Öncelikle sormak istediğim bu senet bir adi senet mi?Yoksa kambiyo senedi mi?

Çünkü; farklı farklı def'ileri bulunmakta.Bu konu hakkında bilgi verirseniz daha fazla konuyu açıp ayrıntıları tartışabiliriz.
Old 14-05-2008, 11:17   #3
Av. Rahşan KÜPELİ

öncelikle ilginiz için teşekkürler.

Bu senet bir bonodur. Açık olarak düzenlenmiş ve 3. şahıs lahdar hanesine adını yazarak takibe geçmiştir.
Usulüne uygun bir ciro yoktur. bu nedenle lehdar hanesine isim yazılan şahsın hamil olamayacağını; senedi alan şahsa karşı olan şahsi defilerin kendisine kötüniyeti aranmaksızın ileri sürülebilmesi gerektiğini düşünüyorum. (oyçokluğu ile alınmış aksi bir karar buldum ama)

Sizlerin bu konudaki görüşlerini paylaşmak isterim.
saygılar
Old 14-05-2008, 11:33   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Temlik, yazılı olmak zorundadır. Belirttiğiniz olayda yazılı bir devir söz konusu değil.

senedi elinde bulunduran lehdar meşru hamildir. Aksini ancak yazılı bir delille ispatlayabilirsiniz düşüncesindeyim.

Zincir kopuk olsaydı, mesala A ile B arasında bir protokol yapılıp bu protokolde bono'nun tüm detayları yazılarak ve lehdarı da açık şekilde B'ye verildiği yazılmış olsaydı. Böyle bir durumda C kendi adını lehdar olarak yazsaydı. Elinizde yazılı protokol olduğu için meşru hamil değildir diyebilirdiniz. Bu olayda, böyle bir durum yok.
Old 14-05-2008, 11:40   #5
Av. Rahşan KÜPELİ

peki, C senedi borçlu A'dan değil de; asıl lehdar B den aldığını ve borçlu ile arasında hiç bir ilişki olmadığını kabul ediyorsa?
Ben hamiline senet düzenlenemeyeceğini ve B şahsının adının lehdar hanesine yazılıp C şahsına ciro edilmesi yolu varken; C şahsının kendi adını lehdar hanesine yazması durumunda meşru hamil olamayacağını düşünüyorum. C şahsı lehdar olma iradesini göstermiştir.
Old 14-05-2008, 12:22   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Rahşan AYDIN
peki, C senedi borçlu A'dan değil de; asıl lehdar B den aldığını ve borçlu ile arasında hiç bir ilişki olmadığını kabul ediyorsa?
Ben hamiline senet düzenlenemeyeceğini ve B şahsının adının lehdar hanesine yazılıp C şahsına ciro edilmesi yolu varken; C şahsının kendi adını lehdar hanesine yazması durumunda meşru hamil olamayacağını düşünüyorum. C şahsı lehdar olma iradesini göstermiştir.

Hamil, meşru hamil olduğunu birbirine bağlı ciro silsileleri ile ispatlayabilir.

C'nin (varsa eğer bu yöndeki) beyanı, ciro silsilesinin bozuk olduğunu ikrar anlamı taşır kanaatindeyim. Yani meşru hamil olmadığını ikrar etmektedir.
Old 17-06-2008, 11:03   #7
Av.FGY

Alıntı:
Yazan Av. Rahşan AYDIN

Bu senet bir bonodur. Açık olarak düzenlenmiş ve 3. şahıs lahdar hanesine adını yazarak takibe geçmiştir.
senedin bono olduğunu söylüyorsunuz. ve lehdar kısmının boş bırakıldığını ifade etmektesiniz. fakat bononun mutlak zorunlu unsurlarından biriside "lehdar"ın varlığıdır. eğer ki bu kısım boş bırakılmışsa bu durumda bonodan söz etmemiz mümkün değildir. o zaman bu adi senet olmaz mı?
Old 17-06-2008, 11:49   #8
Av. Rahşan KÜPELİ

Alıntı:
Yazan AV.FGY
o zaman bu adi senet olmaz mı?
Hayır. Açık senedin anlaşmaya aykırı doldurulduğu yazılı delil ile kanıtlanmadıkça, ne yazık ki bono vasfını taşıyor. Yargıtay'ın bu konuda çokça içtihatları var.
Old 17-06-2008, 12:12   #9
Av.FGY

ama peki üçüncü kişi tarafından doldurulduğu oldukça net bir şekilde senet üzerinden anlaşılıyorsa??
Old 17-06-2008, 12:20   #10
Av. Rahşan KÜPELİ

Bu da, yazılı delille anlaşmaya aykırılığı ispatlama zorunluluğunu değiştirmiyor. Ancak hilenin şartları varsa tanıkla ispat mümkün.

Old 17-06-2008, 12:41   #11
Av.FGY

peki ben bu üçüncü kişi aleyhine TCKmd209/1 'e göre şikayette bulunabilir miyim? Şikayet hakkım varsa bile bu hakkımı kullanmam icra takibinden sonra ne kadar müddet içinde geçerli?
Old 17-06-2008, 12:46   #12
Av. Rahşan KÜPELİ

Evet şikayette bulunabilirsiniz. Ama ceza soruşturmasına da yazılı delil sunmak zorundasınız. Yazılı delil sunmadığınzda hemen takipsizlik kararı çıkıyor.
Old 17-06-2008, 12:49   #13
Av.FGY

dediğim gibi doldurulmuş olan alanlar fotokopisinde bile oldukça net anlaşılıyor. El yazılarındaki farklılıkları geçtım sonradan doldurulanlar koyu bir şekilde yazılmış buda mı etkili olmaz? Yazılı delilim yok
Old 22-06-2008, 12:01   #14
kapgan

Yargıtaya göre açık senet veren kişinin muhatabınca senedin veriliş amacına ve tarafların anlaşmalarına aykırı biçimde doldurulması riskini de peşinen göze almış olması gerekir,nitekim 592. madde açık bonoya açıkça cevaz vermiştir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi