Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

DOKTORA için ne yapmak lazım?

Yanıt
Old 16-02-2007, 12:47   #1
wanessa

Varsayılan DOKTORA için ne yapmak lazım?

merhaba,
ben şuan hukuk yüksek lisansımı yapıyorum.ilerde doktora yapmayı da düşünüyorum.bu konu hakkında bilgi sahibi olan meslektaşlarımdan mesajlarını bekliyorum.doktora yapabilmek için ne gerekiyor?doktora için ,söylendiği gibi, yüksek lisans programında tez yazmak gerekiyor mu?yoksa proje de yeterli mi?
teşekkürler...
Old 19-02-2007, 02:50   #2
av.mgul

Merhaba
Ben de suan da yüksek lisans yapıyorum. Ancak tezle ilgili sorduğunuz soruyu pek anlayamadım. Tez yazmadan yüksek lisansı bitemiyorsun, onu bitemeden de doktora yapamaycağına göre tez yazmak gerekiyor diye düşünüyorum. Ancak sizin ki tezsiz yüksek lisanssa bu konu hakkında bilgim yok.
Bunun yanında bildiğim kadarıyla yüksek lisansa kabul koşullarından pek de farklı olmayan şartlar var. Not ortalaması, ALES notu, mülakat gibi...
Old 19-02-2007, 03:02   #3
Cest la vie

Doktora yapmak icin 'Tezli Yuksek Lisans' yapmaniz gerekiyor. Aslinda her iki yuksek lisans arasindaki en buyuk fark da bu. Sadece belirli bir alanda uzmanlasmak isteyenler tezsiz yuksek lisans yapiyor, doktorayi ve hatta sonrasini isteyenler yani akademik amaclarla yuksek lisans yapanlar ise tezli yuksek lisans yapiyorlar.
Onun haricinde doktora icin ingilizce sinavindan ve LES'ten daha yuksek bir puan isteniyor. Not ortalamasinda yuksek lisans diploma notu da buyuk onem teskil ediyor. Mulakat yine yuksek lisanstaki gibi ancak, doktora programlarina, yuksek lisans programlarina kabul edilenden cok daha az ogrenci kabul ediliyor-yani rekabet cok cok daha fazla. Mesela yuksek lisansa 20 ogrenci aliniyorsa, doktoraya 5 ogrenci aliniyor. Calismak istedigin alandaki hocalarin seni tanimasi da, goz onunde bulundurulmasi gereken bir faktor.
Saygilarimla
Old 19-02-2007, 20:11   #4
wanessa

bilgileriniz için çok teşekkür ederim.ben şuan tezsiz yüksek lisans programındayım.ama tezliye geçmeyi düşünüyorum.malum doktora için böyle bir şart varken...ve tekrar LES e girmek gerekiyor.zor olduğundan değil ama neyi ölçtüğünü anlayamadığım bi sınav.gereksiz buluyorum...
Old 20-02-2007, 00:02   #5
av.mgul

LES konusunda söylediklerinize katılmakla birlikte, belki biliyorsunuzdur ama ben yine de söyleyim bu sınavın ismi de bu yıl itibariyle değişti. Asistan olmak için de aynı sınava girilmesi gerektiği için adı Akedemik Personel ve Lisansüstü Sınavı yani ALES oldu. İçerik olarak ne değişti tam olarak bilmiyorum ama sanırım matematik bölümü mat1 ve mat2 olarak ikiye ayrılmış. Şimdilik bildiklerim bu kadar.
Bölümümüzle hiç alakası olmayan bir sınava girmek bana da çok mantıksız geliyor.
Saygılar...
Old 15-03-2007, 01:17   #6
istanbul hukuk

arkadaşlar doktora için iki dil aranıyormuş diye duydum.ne kadar doğruluğu var acaba? bilgilendiriseniz sevinirim.
ayrıca Ahu Hanım yüksek lisans diploma notundan bahsetmiş.bu not tez için mi veriliyor?
Old 15-03-2007, 17:01   #7
Cest la vie

Doktora icin iki dil sarti yoktur, ancak kisinin iki dil biliyor olmasi kabulde oncelik yaratabilir.

Yuksek Lisans not ortalamasi ise, yuksek lisans boyunca almis oldugunuz derslerden aldiginiz notlarin genel ortalamasidir. Aldiginiz derslerden gecip gecmediginizi de bu notlar sayesinde tespit edebilirsiniz.

Saygilarimla
Old 15-03-2007, 21:28   #8
istanbul hukuk

ilginiz için teşekkürler Ahu Hanım
Old 18-03-2007, 23:14   #9
Ramazan Dönmez

Merhabalar Ahu Hanım,

Bir konuda size bir şey danışmak istiyorum. Araştırma yaparken dikkatimi çeken bir husus oldu, artık yazım yanlışı mıdır bilemiyorum, bir kürsü için doktora şartı olarak Lisans diploması sureti isteniyordu fakat yüksek lisans diploması belirtilmemişti. Böyle bir şey, yani yüksek lisansız direk doktora veya tümleşik yüksek lisans+doktora mümkün mü? Yoksa dediğim gibi gözden kaçmış bir hata mıdır?

Teşekkürler.
Old 19-03-2007, 04:42   #10
Cest la vie

Yeni yeni bu sekilde yuksek lisans yapmadan direkt doktoraya basvuru (ancak 5 yil suren bir doktora oluyor sanirim) kabul ediliyordu(Yuksek Ogretim Kanunu izin veriyordu bu sekilde program acilmasina) ancak bunu hukuk fakultelerinin tercih etmedigini ve bu sekilde bir programin henuz hukuk fakultelerinde acilmadigini biliyordum. Yeniyle acilmaya baslandiysa olabilir, ancak gecen yila kadar yoktu bu sekilde bir uygulama hukuk fakultelerinde.
Bahsettiginiz okul hangi okul acaba? Bunu okudugunuz sitenin linkini verebilir misiniz?
Saygilarimla
Old 19-03-2007, 12:19   #11
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan Ahu
Yeni yeni bu sekilde yuksek lisans yapmadan direkt doktoraya basvuru (ancak 5 yil suren bir doktora oluyor sanirim) kabul ediliyordu(Yuksek Ogretim Kanunu izin veriyordu bu sekilde program acilmasina) ancak bunu hukuk fakultelerinin tercih etmedigini ve bu sekilde bir programin henuz hukuk fakultelerinde acilmadigini biliyordum. Yeniyle acilmaya baslandiysa olabilir, ancak gecen yila kadar yoktu bu sekilde bir uygulama hukuk fakultelerinde.
Bahsettiginiz okul hangi okul acaba? Bunu okudugunuz sitenin linkini verebilir misiniz?
Saygilarimla

İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Hukuk için yüksek lisans yapmadan doğrudan doktora programları var. ancak belirttiğiniz gibi doğrudan doktora programları 5 yıl.
Ayrıntı için: http://sosyalbilimler.iku.edu.tr/sbe.asp
Old 21-03-2007, 05:59   #12
Cest la vie

Alıntı:
Yazan Muyasba
İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Hukuk için yüksek lisans yapmadan doğrudan doktora programları var. ancak belirttiğiniz gibi doğrudan doktora programları 5 yıl.
Ayrıntı için: http://sosyalbilimler.iku.edu.tr/sbe.asp

Bilgi icin tesekkurler. Siteye baktim ama bu konuda cok ayrintili bir bilgi bulamadim(2004 yii kayitlari baslamistir haric). Hatta direkt doktoranin kontenjanini bile vermemisler. Acaba fiilen uyguluyorlar mi merak ettim. Yine de bu uygulamaya baslanmis olmasi guzel, umarim diger universiteler de bir an once bu sekilde bir program acarlar.
Saygilarimla
Old 22-03-2007, 21:44   #13
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan Ahu
Bilgi icin tesekkurler. Siteye baktim ama bu konuda cok ayrintili bir bilgi bulamadim(2004 yii kayitlari baslamistir haric). Hatta direkt doktoranin kontenjanini bile vermemisler. Acaba fiilen uyguluyorlar mi merak ettim. Yine de bu uygulamaya baslanmis olmasi guzel, umarim diger universiteler de bir an once bu sekilde bir program acarlar.
Saygilarimla

evet fiilen uygulanıyor. benim arkadaşım başladı ve ilk ders yarı yılını da tamamladı.
Old 12-10-2008, 19:45   #14
gaius

Varsayılan Hukuk doktorası

Halen hukuk doktorası yapmakta olduğumu belirterek sorunuza cevap vereyim.

Hukuk fakültelerinin belirli bir doktora öğrencisi kontenjanı vardır. Aşağıdaki kriterlerin tümüne ya da bazılarına göre yaptıkları sıralamaya göre bu kontenjanı doldururlar:
  • Lisans mezuniyet notu
  • Yüksek lisans mezuniyet notu
  • ALES puanı
  • Yabancı dil sınavı puanı (ÜDS, KPDS ya da üniversitenin yaptığı sınav)
  • Mülakat notu
Genellikle ALES ve yabancı dil puanları kritik rol oynar.

Mülakatta temel hukuk bilgisi sorulabilir. Örneğin bana özel hukuk doktorası mülakatında Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku ve Ticaret Hukuku soruları sorulmuştu. Mülakat soruları üniversiteye göre değişmektedir.

Kural olarak en az bir yabancı dil sınavından (ÜDS, KPDS ya da üniversitenizin kendi sınavı) en az 50 puan almak gereklidir. Fakat sıralamada yükselmek için daha yüksek bir puana ihtiyacınız olur.

Bu açıklamalar genel bilgi niteliğindedir. Her üniversitede farklı yönetmelikler ve uygulamalar olabileceği unutulmamalıdır.
Old 10-08-2009, 22:48   #15
vbuyuktas

Varsayılan Arkadaşlar;

Yüksek Lisans ve Doktora yapmak hakimlik ve savcılık sınavının mülakat bölümünde herhangi bir avantaj yaratıyor mu ? Avantajı ve Dezavantajları nelerdir ? Bir de Doktora yaparken adli yargı sınavına girip hakim yada savcı adayı olabiliyomuyuz ?
Old 20-01-2010, 14:45   #16
_.hatice._

Sayın Büyüktaş,
Ben de yüksek lisansımı tamamladım, şu anda doktoraya hazırlanıyorum. Maalesef gerek doktorasını tamamlamış ya da yapmakta olan, gerekse yüksek lisanstan mezun ve yapmakta olan arkadşlarımın birçoğu hakimlik ve savcılık mülakatında elendiler. bu durum açıkçası çok fazla avantaj ya da dezavantaj sağlamıyor. Ancak doktoranızı tamamladığınız takdirde şöyle bir avantajınız oluyor, hakimlik sınavlarının yazılı sınavından muaf tutuluyorsunuz ve sadece mülakata giriyorsunuz. mülakatınız olumlu geçerse bu takdirde hiçbir yazılı sınava girmeden hakimliği kazanmış oluyorsunuz.
Old 20-01-2010, 15:01   #17
_.hatice._

Ayrıca Wanessa rumuzlu arkadşıma da şunu söylemek istiyorum, geçenlerde Hukuk Fakültesinde asistan olan bir arkadaşım doktora yapmak ve asisitan oalbilmek için tezli tezsiz ayrımının kalktığını söylemişti bana ama bu sadece asistan arkadşımdan duyumum. bu nednele isterse oıkuldaki hocalardan bu konuda bbilgi alabilirsiniz.Bu konuda onların daha net bilgiler vereceğini düşünüyorum.
Old 19-02-2010, 17:12   #18
sonar

Çözüm bir soru

saygıdeğer hukukçular, bir konuda bilginize başvurmak istiyyorum. bu konuda bilgisi olanlar yanıtlayabilirse minnettar olurum. şimdi sorum şu; hukuk fakültesinden sonra biraz da işyerimden kaynaklanan nedenlerle yurt dışında ekonomi yüksek lisansını tamamladım. ancak hukuk alanında yoğunlaşmak istiyor ve doktora yapmak istiyorum. yüksek lisansımıın ekonomi alanında olması; 1- mevzuat açısından buna engel midir? 2- mevzuat açısından engel değilse bile yüksek lisansımın hukuk alanında olmaması nedeniyle doktoraya kabülüm noktasında mülakat komisyonu istekli olmayabilir mi, yani illa ki yüksek lisansımın hukuk alanında olması noktasında kesin ve vazgeçilmez bir teamül varmıdır?. cevap verecek arkadaşlara (özellikle halen doktora yapanlara) şimdiden teşekkür ederim.
Old 21-09-2011, 11:19   #19
yyyasemin

Sonar bey,
Sanrım ekonomi hukuk alanında yapmadınız L.L.M ' i ve PHD düşünüyorsunuz. Bildiğim kadarıyla bir problem çıkmıyor çünkü yüksek lisans yapmadan nasıl PHD var ise sizin farklı bir bölümde yapmanız engel teşkiletmez. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünü arayarak bunu öğrenebilirsiniz. Unutmayın PHD için ALES, Yabancı Dil, Yüksek lisans Ortalama aranıyor umarım eksik sınavları da almışsınızıdır. YÖK ten denklik aldınız mı ? YÖK her üniversiteyi de tanımıyor bilginiz olsun.

Başarılar

Av. Yasemin GÜLLÜOĞLU (L.L.M-still PHD)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi