Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yetki belgesini yetki verilen avukat aslı gibidir yapabilir mi?

Yanıt
Old 30-04-2008, 10:49   #1
Av. Gülşah Soylu

Varsayılan yetki belgesini yetki verilen avukat aslı gibidir yapabilir mi?

merhaba, icra dairesinde karşılaştığım bir olay için fikrinizi almak istiyorum.banka teminat mektubunun paraya çevrilmemesi için borcu nakit ödeyecektim, bunun için elimde yetki belgem vardı.baro pulunu yapıştırdım ve aslı gibidir diyerek ben imzaladım.fakat icra müdürü benim imzamı kabul etmedi ve banka teminat mektubunu bana vermedi. icra müdür ve hakimini şikayet etmeyi düşünüyorum çünkü bunu yaparken çok rencide ediciydiler. açtığım talebin arkasına icra müdürü kararını yazmış ve Avukatlık Kanunu 56.md.ye dayanmış.yetki belgesini aslı gibidir diye yetki verilen avukat yapamaz mı?şimdiden çok teşekkürler..
Old 30-04-2008, 11:07   #3
sultanahmet

Avukat, aslı elinde bulunan belgelerin suretini onaylayarak yargı mercilerine verebilir. Aslının ibrazı zorunlu olmadığı hallerde, yargı mercileri bu belgeyi kabul etmek zorundadır.
Old 30-04-2008, 14:55   #4
av elif

Yetki belgesini her halükarda siz aslı gibidir yapabilirsiniz.Bunu kabul etmek zorundalar.Zira aslı sizde olması gereken bir belgenin örneği tabiki siz onaylarsınız.Şikayet edebilirsiniz çok haklısınız
Old 30-04-2008, 16:19   #5
Av. Gülşah Soylu

sayın Işıl Yılmaz beraber çalıştığımız meslektaşım bana yetki belgesi veriyor.ama fotokopi olduğu için ben aslı gibidir yapıyorum.
cevaplayan herkese teşekkür ediyorum şikayet için yarın son günümdü.
Old 30-04-2008, 18:46   #6
Av.Ayse E.

sayın meslektasım yetki belgesinin fotokopisi sizde (böylelikle imzada fotokopi) ve siz bunu aslı gibidir yapmıssınız anladığım kadarı ile vs...her türlü yanlış hareket ve hakaretlerini kınamakla beraber.. karşı oy şerhi:::))kanun maddesi açık memurun işleminin hukuka uygun olduğu kanaatindeyim....saygılarımla...
Old 30-04-2008, 19:35   #7
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Vekalet genel olduğu için birden çok işte kullanılabilir. Yetki belgesi herbir iş için ayrı ayrı düzenlenmelidir. O nedenle yetki belgesinin sadece aslının kullanılabileceği kanaatindeyim. Faksın aslı gelene kadar kullanılabileceği varsayımından hareketle faksını kullanabilirsiniz. Ama suret tasdikinin sözkonusu dahi olmaması lazım.
Old 01-05-2008, 10:19   #8
av.cemile

Ben de memurun işleminin huka uygun olduğu kanatindeyim. Kaba hareketleri affedilemez tabii ki... Yetki belgesinin aslı gibidir yapılması diye bir şey sözkonusu olamaz, zaten olsa da aslı gibidir yapacak kişi yetki belgesini veren şahıs olmalı, yani yetkilendiren avukat. Bu durumda ben de, avukatın, kendisinin yetkilendirildiği yetki belgesini "aslı gibidir " yapamayacağı, hatta yetki belgesinin aslı gibidir yapılmış fotokopisi ile işlem yapılamyacağı yetki belgesinin her dosya için yeniden düzenlenmesi ve aslının dosyaya ibrazı gerektiği kanaatindeyim.
Saygılarımla
Old 01-05-2008, 10:36   #9
sultanahmet

Yetki belgesi suretinin, avukatça onaylı örneğinin çıkarılamayacağı görüşünde olan meslektaşlarımın hukuki dayanaklarını merak ediyorum. Bu mantıkla, noter tarafından düzenlenen vekaletnamenin sureti de ancak noter tarafından onaylanabilir. Avukatlık Yasası' nın düzenlemesi çok açık. Aslının ibrazı zorunlu tutulmadığı hallerde avukat, aslı elinde bulunan belgenin örneğini tasdik ederek sunabilir. Yetki belgesinin aslının sunulması gerektiğine dair bir yasal düzenleme yoktur.
Old 01-05-2008, 13:01   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan sultanahmet
Yetki belgesi suretinin, avukatça onaylı örneğinin çıkarılamayacağı görüşünde olan meslektaşlarımın hukuki dayanaklarını merak ediyorum. Bu mantıkla, noter tarafından düzenlenen vekaletnamenin sureti de ancak noter tarafından onaylanabilir. Avukatlık Yasası' nın düzenlemesi çok açık. Aslının ibrazı zorunlu tutulmadığı hallerde avukat, aslı elinde bulunan belgenin örneğini tasdik ederek sunabilir. Yetki belgesinin aslının sunulması gerektiğine dair bir yasal düzenleme yoktur.

Katılıyorum.
1- Avukatların vekaletname ve aslı kendilerinde bulunan her türlü kağıt ve belgelerin örneklerini çıkarıp onaylıyarak yargı mercilerine verebilecekleri Avukatlık Kanunu 56/1 ve 2'de düzenlenmiştir.
2- Yetki belgesinin vekaletname hükmünde olduğu Avukatlık Kanunu'nun 56/5 maddesinde düzenlenmiştir.
3- Avukatlık Kanunu Yönetmeliği'nin 18/3 maddesi "Vekaletname ve yetki belgesinin asıl ve örnekleri ibraz edilirken, vekaletname pulu yapıştırılması zorunludur." hükmü ile avukatların yetki belgesinin de örneğini çıkarıp kullanabileceğini kabul etmiştir.
Old 29-07-2008, 23:43   #12
Av. Mikdat BAYSAL

değerli meslektaşım yetki belgesi Avukatlara tanınmış noterlik yetkisidir siz elinizdeki yetki belgesi ile aksi ispatlanıncaya kadar vekil olan asılın tüm yetkilerini kullanabilirsiniz hatta ahzu kabz dahi saygılarımla
Old 30-07-2008, 16:24   #13
av_sibelll

Karar

Ben sivas barosundan katılmaktayım. 2 ay öncesinde bu konuyla ilgili bir seminer yapılmıştı. Bu seminerde hocamızın da dediği gibi avukatlar yalnızca asılları kendilerinde bulunan belgeleri aslı gibidir diyerek imzalayabilirler.
Fakat forumda tartışılan söz konusu olayda bencede maalesef memurların yaptığı işlem hukuka uygun gelmektedir. Çünkü yetki belgesini ancak yetki veren avukat vermektedir. Öncelikle yetki belgesini aslı gibidir diyerek imzalayabilmeniz için elinizde aslına uygun yetki veren avukatça imzalanmış bir yetki belgesinin oolması gerekmektedir. Oysa ki siz yetki veren yerine imza atmaktasınız. Böyle bir durumda herkes başka bir avukatın dosyası için yetki belgesi çıkararak kullanabilir. Bu durum da hukuksuzluklara yol açar.
O yüzden yetki veren tararfından imzalanmış bir yetki belgesinin ancak aslı bizde ise o takdirde biz fotokobisini aslı gibidir diyerek imzalayabiliriz. İyi çalışmalar.
Old 30-07-2008, 21:49   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av_sibelll
Ben sivas barosundan katılmaktayım. 2 ay öncesinde bu konuyla ilgili bir seminer yapılmıştı. Bu seminerde hocamızın da dediği gibi avukatlar yalnızca asılları kendilerinde bulunan belgeleri aslı gibidir diyerek imzalayabilirler.
Fakat forumda tartışılan söz konusu olayda bencede maalesef memurların yaptığı işlem hukuka uygun gelmektedir. Çünkü yetki belgesini ancak yetki veren avukat vermektedir. Öncelikle yetki belgesini aslı gibidir diyerek imzalayabilmeniz için elinizde aslına uygun yetki veren avukatça imzalanmış bir yetki belgesinin oolması gerekmektedir. Oysa ki siz yetki veren yerine imza atmaktasınız. Böyle bir durumda herkes başka bir avukatın dosyası için yetki belgesi çıkararak kullanabilir. Bu durum da hukuksuzluklara yol açar.
O yüzden yetki veren tararfından imzalanmış bir yetki belgesinin ancak aslı bizde ise o takdirde biz fotokobisini aslı gibidir diyerek imzalayabiliriz. İyi çalışmalar.

Sayın av_sibelll, bu forumda zaten avukatın "aslı kendisinde olan" yetki belgesinin suretini çıkarıp çıkaramayacağı tartışılmaktadır. Suret çıkaran avukat, yetki veren avukatın yerine imza atmamaktadır; yetki belgesinin aslına uygunluğunu kendi imzası ile onaylamaktadır.
Old 30-07-2008, 22:15   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Somut olayda, yetki belgesinin aslı yokmuş. Bu nedenle sıkıntı çıkmış olmalı. Kaldı ki, Sayın Işıl Yılmaz çok önceden bu soruyu hemen sormuş.
Old 27-04-2012, 11:15   #16
echokosmos

Karar Yetki verilmeden, bir evrakı yetkiliymiş gibi onaylamak,hukuka aykırıdır.

sayın meslektaşlalarım;
Onay-tastik makamı hukuken noterlere ve mahkemelere verilmiş bir hukuksal yetkidir.ancak,elinde aslı bulunan bir avukat,aslını ibraz etmek kaydıyla,harçlandırarak ve baro pulu yapıştırarak adli işlerde ,kendine verilen,vekaleti çoğaltarak kullanabilir. kanısını taşımaktayım.saygılar
Old 27-04-2012, 13:12   #17
Bahadır Turan DURMAZ

Bir önceki cevaba "aslını ibraz etmek kaydıyla" kısmı dışında katılıyorum. Zira aslının ibraz edilmesi gerekmemektedir.

Avukatlık Kanunu 56.maddesi uyarınca vekaletnamenin (vekaletname hükmünde olan yetki belgesinin) aslı gibidir yapılarak kullanılması hiçbir şarta bağlanmamıştır (aslının avukatın büro dosyasında tutulması dışında) ve bütün resmi dairelerde, kurumlarda gerçek veya tüzel kişiler nezdinde bu şekilde kullanılabilir. Vekaletname veya vekaletname hükmünde olan yetki belgesi dışındaki belgelerin aslı gibidir yapılarak kullanılabilmesi yine aslının avukatta olmasına bağlanmış ve fakat kullanım alanı daraltılmıştır. Bu tür avukat tarafından aslı gibidir yapılan belgeler sadece yargı mercileri ile diğer adalet dairelerinde kullanılabilir.

Madde 56.
"Usulüne uygun olarak düzenlenen ve avukata verilmiş olan vekaletname 52 nci maddede yazılı dosyada saklanır. Avukat, bu vekaletnamenin örneğini çıkarıp aslına uygunluğunu imzası ile onaylayarak kullanabilir. Avukatın çıkardığı vekaletname örnekleri bütün yargı mercileri, resmi daire ve kurumlar ile gerçek ve tüzel kişiler için resmi örnek hükmündedir.

Asıllarının verilmesi kanunda açıkça gösterilmiyen hallerde avukatlar, takibettikleri işlerde, aslı kendilerinde bulunan her türlü kağıt ve belgelerin örneklerini kendileri onaylıyarak yargı mercileri ile diğer adalet dairelerine verebilirler.
..
Avukatlar veya avukatlık ortaklığı başkasını tevkil etme yetkisini haiz oldukları bütün vekaletnamelerini kapsayacak şekilde bir başka avukata veya avukatlık ortaklığına vekaletname yerine geçen yetki belgesi verebilir. Bu yetki belgesi vekaletname hükmündedir."
Old 15-08-2018, 08:50   #18
UNLUTURK

Alıntı:
Yazan sultanahmet

Katılıyorum. Mevzuat "yetki belgesi hariç" demiyor. Hatta vekaletnameyi özel düzenlemiş. Yetki belgesi de vekaletname hükmünde. Kesilikle (aslı kendisinde olmak kaydıyla) suret tasdiki yapar. Bunda şüphe yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi