Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşarak Boşandım Şimdi Tazminat İsteyebilir Miyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-03-2008, 02:35   #1
Konuk

Varsayılan Anlaşarak Boşandım Şimdi Tazminat İsteyebilir Miyim?

merhabalar eşimden anlaşarak hiç bir şey talep etmeden sözüne güvenerek boşandım fakat şu an çocuklarıyla bile fazla ilgilenmiyo bazı variyetlerini saklıyo evlenmeyi planlıyomuş ve bizi bu yüzden maddi manevi ihmal ediyor bir gelirim yok tekrar dava açma ve maddi manevi tazminat alma hakkım olurmu merak ediyorum evliliğim süresince aldatıldım ve şiddet gördüm hakaretlere uğradım bilgilendirirseniz çok memnun olurum
Old 28-03-2008, 11:51   #2
uye8490

Sayın konuk;
anlaşmalı boşanmada eşlerin birlikte düzenleyip imzaladıkları ve mahkemeye sunmuş oldukları boşanmanın mali sonuçlarına ve velayet hakkına ilişkin bir protokol vardır.Bu protokolde maddi manevi tazminat talep etme hakkınızdan vazgeçtiyseniz şayet tazminat talep edemezsiniz.

Ancak nafaka almıyor iseniz veya protokolde belirlediğiniz ve mahkemece de uygun görülmüş olan nafaka miktarı geçen süre zarfında artık sizin ve çocukların ihtiyaçlarını karşılayamayacak seviyeye geldi ise;nafaka arttırım talebinde bulunarak protokolü yargılama konusu yapabilirsiniz.

Yargılamanın her aşamasında bir avukatın hukuki yardımından yararlanmanızı öneririm.Maddi gücünüz yeterli değil ise bulunduğunuz ilin baro başkanlığından ilçede iseniz baro temsilciliğinden adli yardım talebinde bulunun.Baro size avukat atayacaktır.
Old 28-03-2008, 12:51   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;medeni kanun 178 maddesine göre, evlilliğin boşanma sebebiyle sona ermesinden doğan dava hakları, boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden 1 yıl geçmekle zamanaşımına uğrar demektedir.

Buna göre,eğer anlaşmalı boşanma sırasında tazminat hakkınızı saklı tutmuşsanız maddi- manevi tazminat talepli davanızı bu süre içinde açabilirsiniz.

Anlaşmada tazminat hakkınızdan feragat etmişseniz
bu konuda talep hakkınız bulunmamaktadır.

Haklarınıza eksiksiz olarak kavuşmanız için bir meslektaşımızdan hukuki yardım almanızı tavsiye etmekteyiz.

Mali durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz il Baroları size avukat tayin edecektir.İlçede iseniz yine adliye binaları içinde, yardım büroları bulunmaktadır.

Saygılarımla.
Old 29-03-2008, 01:05   #4
Konuk

çok teşekkür ederim anlaşmada hiç bir şekilde tazminat hakkımdan feragat ettiğim belirtilmedi henüz 1 ay oldu boşanalı üçüncü haftada değişti bu yüzden yardımınızı istedim gerçekten cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Ayrıca maddi olarak bişey yazılmadı yani nafaka ücreti belirtilmedi bu semtte kaldığım müddetçe kira ve diğer harcamaların yapılacağı ,iki kızım var biri 20 yaşında diğeri küçük onun velayetinin bende olduğu eğitim masraflarının karşılanacağı belirtildi bunlar yazılırken hiç bir maddiyat gösterilmedi bu benim açacağım davayı etkilermi bilmiyorum .
Old 29-03-2008, 04:38   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Yazılı bir protokol yapıp yapmadığınız ve bu protokolde nelerin yazılıp yazılmadığı önemlidir.

Ayrıca karar metninin de hukukçu bir göz tarafından incelenmesi gerektiği kanatindeyim, boşanmanıza ve ekteki protokolün aynen onanmasına mı karar verilmiş ya da baştan aşağı hüküm mü tesis edilmiş ve özellikle feragat var mı yok mu bu incelenmelidir.

Zamanaşımı dolmadığına göre, esasa ilişkin hukukçu incelemesi gerekmektedir.

Öncelikle boşanma kararınızı mahkemesinden bulmanızı ve boşanma kararınızla birlikte bir meslektaşımıza gitmenizi ve hukuki yardım almanızı ısrarla tekrarlıyoruz.

saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi