Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Manevi Tazminat davası açıldıktan sonra davacının vefat etmesinin davaya etkisi

Yanıt
Old 14-06-2020, 13:01   #1
Adalet1903

Varsayılan Manevi Tazminat davası açıldıktan sonra davacının vefat etmesinin davaya etkisi

Merhaba Sayın Meslektaşlarım ;

Müvekkilim manevi tazminat davası açtıktan sonra henüz dilekçeler teatisi sona ermeden vefat etti.

Mahkeme ise tensiple ''Davacı vekiline davacı müteveffanın mirasçılarına ilişkin veraset ilamını almak üzere yetki ve 1 aylık kesin süre verilmesine, verilen yetki ve kesin süre kapsamında davacı müteveffanın mirasçılarına ilişkin veraset ilamı alınmadığı ve davada davacı sıfatıyla yer almasının sağlanmadığı ya da terekeye temsilci atanması için başvurulmadığı takdirde davanın aktif husumet yokluğundan reddedileceğinin ihtarına,'' şeklinde kararı tarafımıza tebliğ etmişti.

Mahkemece verilen kesin süre içerisinde müvekkilimin yasal mirasçıları davaya davacı sıfatıyla katılmak üzere başvurmadığı için ;

Mahkeme gerekçeli kararında davacının 05.02.2020 tarihinde öldüğü anlaşılmış ve bunun üzerine
müteveffanın mirasçılarının davada davacı sıfatıyla yer almasını sağlamak için veraset ilamı
almak ve davacı sıfatıyla yer almalarını sağlamak yada terekeye temsilci atamak için kesin
süre verilmiş verilen kesin süre içerisinde söz konusu işlem yerine getirilmediğinden açılan
davanın aktif husumet yokluğu nedeniyle usulden reddine dair aşağıdaki şekilde hüküm
husule gelmiştir.''

1-Açılan davanın AKTİF HUSUMET EHLİYETİ YOKLUĞU nedeniyle USULDEN REDDİNE,
2-4-Karartarihindeki A.A.Ü.T. gereğince 3.400,00-TL vekalet ücretinin davacıdan alınarak kendisini vekil ile temsil ettiren davalılara verilmesine, şeklinde karar verdi.

Sorularıma gelecek olursak ;
1- Bu aşamadan sonra müvekkilimin yasal mirasçılarının davaya katılmasına sağlayabilir miyiz ?
2- Dilekçeler teattisi bitmeden husumet ehliyeti yokluğu nedeniyle aleyhimize hükmedilen vekalet ücreti hukuka uygun mudur ?

Saygılarımla ;
Old 14-06-2020, 22:43   #2
Yücel Kocabaş

1.) Verilen kesin süre kararında usul kurallarına uyulmuş, yapılacak iş ve süresi belirtilmiş, yerine getirilmemesinin sonucu açıklanmıştır. Kesin hüküm kararları karşı taraf lehine usulü kazanılmış hak oluşturur.İkincisi verilen usulden red kararı "taraf ehliyetine" dayalı "dava şartının" yerine getirilmemesi ile ilgili olup HMK. 115/3 m.göre noksanlık ancak hakim tarafından fark edilmemiş veya ileriye sürülmemiş ise hüküm anına kadar giderilebilir. Olayda bu şartlar oluşmamıştır. Bu aşamadan sonra ortakların katılımının sağlanmasının bu davadaki sonucu etkilemeyeceğini düşünüyorum.

Manevi tazminat davasında davacının dava sırasında ölümü halinde dava hakkının mirasçılara geçeceği ve mirasçıların davayı kaldığı yerden devam ettirebilecekleri kabul edilmektedir.Dava dava şartı yokluğu nedeni ile usulden ret edilmiştir. Böyle bir hüküm kesin hüküm teşkil etmez. Noksan dava şartı yani mirasçıların tümünün katılımı veya terekeye temsilci atanması tamamlandıktan sonra harcı ödenip yeniden açılarak böylece ilk davaya kaldığı yerden devam edilebileceğini düşünüyorum.

2.) AAÜT m.7'ye göre davanın ön şartın yerine getirilmemesi nedenyle reddi halinde maktu ücreti geçmeyecek şekilde nispi tarifeye göre tayin edileceğinden , tayin edilen vekalet ücreti de maktu ücreti geçmediğinden bence bir yanlışlık söz konusu değildir.
Old 23-06-2020, 19:23   #3
Adalet1903

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
1.) Verilen kesin süre kararında usul kurallarına uyulmuş, yapılacak iş ve süresi belirtilmiş, yerine getirilmemesinin sonucu açıklanmıştır. Kesin hüküm kararları karşı taraf lehine usulü kazanılmış hak oluşturur.İkincisi verilen usulden red kararı "taraf ehliyetine" dayalı "dava şartının" yerine getirilmemesi ile ilgili olup HMK. 115/3 m.göre noksanlık ancak hakim tarafından fark edilmemiş veya ileriye sürülmemiş ise hüküm anına kadar giderilebilir. Olayda bu şartlar oluşmamıştır. Bu aşamadan sonra ortakların katılımının sağlanmasının bu davadaki sonucu etkilemeyeceğini düşünüyorum.

Manevi tazminat davasında davacının dava sırasında ölümü halinde dava hakkının mirasçılara geçeceği ve mirasçıların davayı kaldığı yerden devam ettirebilecekleri kabul edilmektedir.Dava dava şartı yokluğu nedeni ile usulden ret edilmiştir. Böyle bir hüküm kesin hüküm teşkil etmez. Noksan dava şartı yani mirasçıların tümünün katılımı veya terekeye temsilci atanması tamamlandıktan sonra harcı ödenip yeniden açılarak böylece ilk davaya kaldığı yerden devam edilebileceğini düşünüyorum.

2.) AAÜT m.7'ye göre davanın ön şartın yerine getirilmemesi nedenyle reddi halinde maktu ücreti geçmeyecek şekilde nispi tarifeye göre tayin edileceğinden , tayin edilen vekalet ücreti de maktu ücreti geçmediğinden bence bir yanlışlık söz konusu değildir.

Değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim üstadım .

2 haftalık istinaf süresi içerisinde müvekkilimin yasal mirasçılarından birinin tarafıma vermiş olduğu vekaletnameyi sunarak dosyanın istinaf aşamasında incelenmesini ya da dosyanı esasının incelenmesini için ilk derece Mahkemesine tekrar gönderilmesini sağlayabilir miyim ?
Old 23-06-2020, 19:58   #4
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim üstadım .
2 haftalık istinaf süresi içerisinde müvekkilimin yasal mirasçılarından birinin tarafıma vermiş olduğu vekaletnameyi sunarak dosyanın istinaf aşamasında incelenmesini ya da dosyanı esasının incelenmesini için ilk derece Mahkemesine tekrar gönderilmesini sağlayabilir miyim ?
Bence bu aşamadan sonra yapılacak iş, bu kararı bu şekliyle kesinleştirip, usulden ret olduğu için yeni bir dava açmak şeklinde olmalı. Yeni davada tüm mirasçıların katılımı veya tereke temsilcisi atanmasının sağlanması gerekir.

Ama isteseniz tüm mirasçılardan vekaletname alabiliyorsanız şansınızı istinafta da deneyebilirsiniz.Ama tek mirasçıdan alınacak vekaletname ile istinaftan bir sonuç alınamaz. Benim ilk cevabımdaki yöntem istinaf için değil yeniden açılacak dava için geçerli.
Old 23-06-2020, 20:10   #5
Adalet1903

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Bence bu aşamadan sonra yapılacak iş, bu kararı bu şekliyle kesinleştirip, usulden ret olduğu için yeni bir dava açmak şeklinde olmalı. Yeni davada tüm mirasçıların katılımı veya tereke temsilcisi atanmasının sağlanması gerekir.

Ama isteseniz tüm mirasçılardan vekaletname alabiliyorsanız şansınızı istinafta da deneyebilirsiniz.Ama tek mirasçıdan alınacak vekaletname ile istinaftan bir sonuç alınamaz. Benim ilk cevabımdaki yöntem istinaf için değil yeniden açılacak dava için geçerli.

üstadım bir de şöyle bir durum söz konusu ; ben davayı yetki belgesiyle takip ediyordum ve davacı vefat etmeden önce avukatını azletmişti. 1 aylık süre verildiğine ilişkin tebliğ de bana yapıldı . Müvekkilimin yasal mirasçıları da davayı benimle takip etmek istiyor . Bu durumda azledilen avukatın yetki belgesiyle davayı açtığım için vekilinde azledildiği için tebligatın bana yapılmasının davaya etkisi ne olur ?
Old 23-06-2020, 22:30   #6
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan Adalet1903
Bu durumda azledilen avukatın yetki belgesiyle davayı açtığım için vekilinde azledildiği için tebligatın bana yapılmasının davaya etkisi ne olur ?
Benim bildiğim , vekilin azli azilden önce yetki belgesi ile tevkil ettiği avukatı etkilemez.Onun için size yapılan tebligatın geçerli olduğunu düşünüyorum.
Old 27-06-2020, 23:02   #7
Adalet1903

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Benim bildiğim , vekilin azli azilden önce yetki belgesi ile tevkil ettiği avukatı etkilemez.Onun için size yapılan tebligatın geçerli olduğunu düşünüyorum.

Üstad Üniversitedeki medeni Usul Hocamla konuştum o da sizin gibi kararın kesinleşmesinden sonra yasal mirasçıların birlikte yeni bir dava açmasının uygun olacağını söyledi.

Değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla ,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi