Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk felsefesi ve sosyolojisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-10-2007, 19:18   #1
hukukankara

Varsayılan hukuk felsefesi ve sosyolojisi

merhabab arkadslar ben yeeni bir 3.sınıf öğrencisiyim bu sene bir sürü önemli ve zor dersimiz var. ancak benim ilk bir ayda gözlemlediğim kadarıyla hukuk felsefesi ve sosyolojisi dersleri en cok sıkacak ve zorlayacak dersler olarak duruyor.itiraf etmeliyim ki en cok bu derslerde sıkılıyorum bu dersler (felsefe ve sosyoloji)hep böyle sıkıcımıdır ?ya da sorun bizdemi ki böyle sıkılıyoruz?ancak benimle aynı dertten muzdarip olan bir sürü arkadasım var. bizden daha tecrübeli olan arkadslardan ricam bizi aydınlatmaları. bana göre hukukcuyu diğer insanlardan ayıran öneli özelllklerdendir huk. felsefesi ve sosyolojisi bilmek.en azından okuduğum bircok yazı böyle söylüyor.ama bizi sıktığı için bir türlü kendimizi veremiyoruz ve derslerden soğuyabilecegimiz aklımıza geliyor acaba ne yapalım ki bu sorunu aşalım ??yardımcı olursanız cok sewiniriz....
Old 13-10-2007, 11:43   #2
hukukun-üstünlüğü

bence dersin bu derece sıkıcı olmasının nedeni dersi veren hocaların dersin adının felsefe olmasına karşın ısrarla birşeyleri ezberletmeye çalışması oysa ki hukuk felsefesi ve sosyolojisi dersi daha çok özgün düşünüp eleştirel bakış açıları oluşturabilmekle daha fazla ilgili olmalı.sınav sorularına dikkat edin çok az yoruma dayalı soru çıkar genelde hep bir yerlerinden apaçık ezber olduğu belli olan sorulardır.zaten diğer dersler genel itibariyle ezbere dayalı bari şu dersi adına uygun işleyelim dediğim çok olmuştur.Ben aristonun durkhaimin platonun fikirlerini ezberlemek değil olumlu ya da olumsuz eleştirmek istiyorum yoksa hukuk fakültesinde okumanın ne anlamı var???Hukukankara arkadaşım bu açıdan bu dersi hep eleştireceğim ismi felsefe ya da sosyoloji olmuş farketmez bizim hocalar ezber bekler ve buda bizi bıktırır ve ders de bu yüzden sıkıcıdır.Bir türlü Felsefi olamayan bir ders. 2.sınıfta aldım bu dersi ve bu yüzden hiç sevmiyorum bari bu dersi ezberlemeyelim bırakın biraz yorum yapalım.
Old 18-11-2007, 16:48   #3
Berk DURGUN

Merhabalar, hukuk sosyolojisi aslında hukukun temelini oluşturan kavramlardan eşitlik teorisine geniş bir bakış açısı! Bu derse genel kültür yaklaşımyla çalışılırsa daha sağlıklı olacağını düşünüyorum! Herkese başarılar...
Old 24-11-2007, 13:34   #4
fevziFIRAT

Bu dersler benim canımı hep sıkmıştır. Sosyoloji ve piskoloji, felsefe, vs.

Ancak bu o dersi aldığım dönemler için olmuştur.

Hukuk sosyolojisini sıkıntılı ve bezgin bir halde geçtikten sonra, bir süre sonra bakmışım ki aslında zevkli ve faydalı şeyler anlatılmış... Ve işime de yarıyor..

Sanırım bu derslerin karakteristik özelliği
Old 12-02-2008, 19:33   #5
__PINAR__

selam .... evet bu dersler gerçekten de çok sıkıcı felsefeyi 2. seferde zar zor verebildim.... kesinlikle bu dersi okutan hocanya burada çok büyük iş düşüyor... acaba sizin hocanızın adı ne? bence hocalarımızın ortak olma ihtimali var
Old 22-02-2008, 21:07   #6
üye22915

Merhaba.Ben de 3. sınıf öğrencisiyim.Hukuk sosyolojisini 2. sınıfta gördük.Felsefeyi ise 4. sınıfta göreceğiz.Sosyoloji dersi hakkında bildiklerimi iletecek olursam;gerçekten zor bir ders.En azından bizim için öyleydi.Tabi ki hoca faktörünü de unutmamak lazım.Ancak sosyolojinin hukuk fakültelerinde öğretildiği şekliyle öğrencilere pek bir faydası olduğunu da düşünmüyorum.Aristo,Platon ne demiş?Bunların bize faydası yok.Bir toplum bilimi olan sosyoloji gerektiği gibi verilebilse yararları görülür.Ama gördüğüm kadarıyla pek bir işe yaramıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi