Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Zımni Dönme ve Bedel İadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-03-2012, 19:20   #1
Av. Can Altuntaş

Varsayılan Zımni Dönme ve Bedel İadesi

Sayın Meslektaşlarım,

Bir firmadan aldığım ürün ayıplı çıktı. Gizli ayıp olduğu için farkeder farketmez noter kanalıyla kendilerine ihtar çektim. Ancak ihtar metninde talebimi "ürünün iade alınması, uğradığım ..... tutarındaki maddi ve ... tutarındaki manevi zararın ödenmesi..." şeklinde belirttim. Yani bedel iadesi demedim. Şimdi Tüketici Mahkemesi'nde firmaya dava açacağım. Dava dilekçemin talep kısmına "ihtarnamedeki mehil süresinin bitiminden itibaren işlemeye başlayacak temerrüt faizi ile birlikte bedelin iadesine karar verilsin" şeklinde talepte bulunabilir miyim? Yoksa ihtarnamede bedel iadesi demediğim için karşı taraf temerrüde düşmemiş mi oldu? Açacağım davada karşı taraf böyle bir savunma yaparsa bunu çürüteiblir miyim?

Şöyle bir şey hatırlıyorum: Sanki ürünü gelip alın demek ya da direk bir şey söylemeden ürünü iade etmek zımnen dönme anlamına geliyordu ve bu fiili yapanın dönme seçimlik hakkını kullanarak malı iade edip bedel iadesi istediği varsayılıyordu. Ancak Yargıtay kararı bulamadım. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Saygılarımla
Old 21-03-2012, 19:57   #2
ahmetyılmaz

Sayın meslektaşım ihtarname ayıp ihbarı açısından önem arzetmektedir. Süresinde ayıp ihbarında bulunmuş olduğunuzdan dava aşamasında ki seçimlik talep hakkınızı yeniden belirleyebilirsiniz, kaldı ki ürünün iade alınması derken akti sonlandırıp ürün iadesi karşılığında bedel iadesi talebi olacağı yorum yoluyla çıkan sonuçtur.Kolaylıklar dilerim
Old 22-03-2012, 18:06   #3
Av. Can Altuntaş

Sayın ahmetyilmaz,

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Mesajınızdan anladığım üzere ihtarnamemde belirtmemiş olsam da dava dilekçemde sözleşmeden dönüp bedel iadesi talebimin yanı sıra bu bedele, ihtarnamemde verdiğim mehilin bitiminden itibaren işleyecek temerrüt faizinin de eklenmesini talep edebileceğim.

Konuyla ilgili elinizde Yargıtay kararı var ise paylaşmanızdan çok memnun olurum. Tekrar teşekürler, iyi çalışmalar.
Old 22-03-2012, 18:20   #4
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Sayın Meslektaşım;
Ürünün ne olduğunu bildirmemişsiniz. Son dönem Yargıtay kararlarında, Bedel İadelerinde işleyecek faiz, ( ürünün kullanılabilir olması koşuluyla ) ürünün iade tarihinden itibaren verilmektedir.

"Davacı vekili, satın aldığı aracın motorunun değiştirilmesine rağmen, arızanın devam ettiğini belirterek araç bedeli olan ile manevi tazminat talebinde bulunmuştur. Yargılama süresince satıma konu aracın davacının kullanımında olduğu anlaşıldığından, aynen ifa kuralı gereğince araç davacıda kaldığı sürece onun lehine faize hükmedilemez. Ancak aracın iadesinden sonra davacı lehine faize hükmedilebilir. Mahkemece bu yön gözetilmeden satış tarihinden itibaren davacı lehine faize hükmedilmesi usul ve yasaya aykırıdır.”YARGITAY 19. H.D 02.03.2011 TARİHLİ KARARI
Old 22-03-2012, 18:44   #5
Av. Can Altuntaş

Sayın Meslektaşım,

Yardımınız için teşekkür ederim. Ürün bir jeneratör ve müvekkilim elektrik kesilmesi ile otomatik çalışmaya başlayan jeneratör istemiş fakat jeneratör çalışmamış elektrik kesintilerinde hala da kullanılamıyor. Ancak benim merak ettiğim çektiğim ihtarname ile temerrüde düşürmüş olmuyor muyum karşı tarafı? Dolayısıyla temerrü faizi ödemek zorunda değiller mi bana?
Old 22-03-2012, 18:49   #6
ahmetyılmaz

Ürün iadesi ve bedelin geri ödenmesi talep edildiğinde , nasıl oluyor da ürünün teslim alınmamasının olumsuz neticesine katlanılsın???
Yukarıda da kısaca yazdığım üzere , ayıp ihbarı süresinde yapılmış olup, ürünün iade alınması da talep edildiğine göre , karşı yan ürünü ister iade alsın ister almasın ortada kullanılamayan bir ürün olduğuna göre ilgili içtihatın olayda uygulanma olanağı olamaz ve ihtar tarihim üzerinden temerrüt faizi talep ederim.
Aksine verilecek kararı da hukuk mantığı ile anlamam)) mümkün değildir.
Old 22-03-2012, 18:51   #7
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Sayın Meslektaşım;
Öncelikle Jeneratör dediğiniz için merak ettim, ürün müvekkilinizin kişisel ihtiyacı için evde kullanılan bir ürün müdür? Aksi halde, örneğin iş yerinde kullanımda, Tüketici Mahkemelerine başvuru imkanınız kalmıyor.

Faiz konusunda ise haklı olmakla beraber, son dönem Yargıtay kararlarında ürün yargılama sürecinde Tüketicide kaldığından ve Tüketici ürünü kullandığından, ürünün iadesi tarihinden itibaren faize hükmediyor.

Başka bir örnek : "Davacı, dava konusu alacağının faizi ile birlikte ödetilmesini talep etmiş olup, satın almış olduğu motosikleti iade etmeden ödediği satış bedeli için faiz talebinde bulunamazsa da, mahkemece, aracın davalılara iadesine karar verildiğine göre, hükmedilen alacağa, satışa konu motosikletin davalılara iade tarihinden itibaren faiz yürütülmesi gerekirken, faiz isteminin tümüyle reddedilmiş olması da ayrıca usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi

Ancak müvekkilinizin durumunda gerek ürününün kullanılamıyor olması gerekse ihtarnamenizde iadeye hazır olduğunuzu bildirmeniz nedenleri ile, temerrüt tarihinden itibaren faize hükmedilebileceği kanaatindeyim.
Old 22-03-2012, 19:39   #8
Av. Can Altuntaş

Müvekkilimin evi elektrikle ısınıyor. Ancak oturduğu semtte o sıralar sıklıkla elektrik kesintileri oluyordu. Bu sebeple evinde kullanmak adına ürünü satın almıştır.

Ahmet Bey'in ve sizin de belirttiğiniz gibi Yargıtay kararları çok tuhaf. Ürün hem aradığımız özelliklere sahip değil hem de kullanılamıyor. Hiç bir şekilde faydalanılamadığı gibi her hangi bir fayda sağlanması da mümkün değildir. Evde kutusunun içinde karşı tarafa iade edilmek üzere duruyor. Kaldı ki mehilin amacı bu değil midir zaten? Muhataba "ürünü kullanamıyorum o yüzden geri al ve paramı iade et yoksa yasal yollara başvuracağım" diyoruz. Bu ihtarı alan ve kayıtsız kalan şahsın mutlaka faize hükmedilemesi gerektiğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi