Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

AİHM hak sınıflandırması problemi

Yanıt
Old 22-03-2012, 20:51   #1
davuterkan

Varsayılan AİHM hak sınıflandırması problemi

Sayın meslektaşlarım.
İç hukuk yollarının tüketildiği bir sürecin sonunda AİHM'e başvurmaya hazırlanıyoruz. Ancak ihlali sözleşme veya protokollerdeki hangi hakkın ihlali olarak değerlendireceğimiz noktasında bazı tereddütler oluştu. Bu konuda yardımlarınızı bekliyoruz.
OLAY: A üniversitedeki "öğretim görevlisi" görevinden istifa eder.Daha sonra Yüksek Öğretim Kanunu 60/b hükmü gereğince kurumdaki görevine dönmek için başvurur ancak başvurusu kabul edilmez. İlgili kanun maddesi şu şekildedir: Madde 60/b. (Değişik bent: 01/11/1990 - 3676/1 md.) Yükseköğretim kurumlarından, mahkeme veya disiplin kararları ile çıkarılanlar hariç olmak üzere herhangi bir nedenle kendi isteği ile ayrılan öğretim üyeleri başvuruları üzerine bu Kanun hükümleri çerçevesinde kadro koşulu aranmaksızın tekrar ayrıldıkları yükseköğretim kurumlarına dönebilirler.

Bunun üzerine A göreve alınma talebinin reddine ilişkin iptali, özlük haklarının iadesi ve manevi tazminat talepli dava açar. Dava reddedilir. Nedeni ise yukarıda alıntılanan "açık" kanun hükmünün uygulanmayıp davayı ilgilendirmeyen başka hususların fazlaca tartışılmasıdır. Temyiz ve karar düzeltme aşamalarından geçen karar aynen kesinleşir.

Müvekkil, kanun maddesinin kendisi için uygulanmaması nedeniyle yıllarca görevini icra edememiştir.
Bu durumda akla ilk olarak "adil yargılanma hakkı" geliyor. Zira AİHS 6 "Herkes, gerek medeni hak ve yükümlülükleriyle ilgili nizalar, gerek cezai alanda kendisine yöneltilen suçlamalar konusunda karar verecek olan, yasayla kurulmuş bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından davasının makul bir süre içinde, hakkaniyete uygun ve açık olarak görülmesini istemek hakkına sahiptir."
Protokoller veya başka maddelerle ilgi kurmaya da çalıştım, ancak henüz birşey netleştiremedim.
Fikir, yorum ve önerilerinizi bekliyorum, Teşekkürler.
Old 22-03-2012, 22:30   #2
criminal

Sözleşmede müvekkilinizin durumuna uyan başka madde de yok gibi.Dilekçenizde bu madde dışında ayrıca içhukuktaki mevzuata da yer vermeniz gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi