Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Site Yönetimi ve hukuki durumu

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 4,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-04-2009, 11:40   #1
advocatein

Varsayılan Site Yönetimi ve hukuki durumu

Merhaba sayın meslektaşlarım.
Bir yakınım, aynı zamanda müvekkilim 6 adet apartmandan oluşan bir sitede daire sahibi. Son kez yapılan yönetim kurulu toplantısında aylık 60 TL aidatın 80 TL'ye yükseltilmesi görüşülmüş ve reddedilmiştir. Bunun üzerine yönetici katılanlardan kendilerine gerek olduğu her an ek para toplama konusunda yetki verilmesini istemiş, her ne hikmetse bu teklif çoğunlukça daha uygun bulunmuş ve istenen yetki verilmiştir. Hemen ardından site yönetimi aidat olarak 90 TL toplanmasını istemiştir. Müvekkilim bunun üzerine denetçi vasıtasıyla bu fazla giderin sebeplerini öğrenmek istemiş ancak denetçi sözkonusu evrakların kendisine bile gösterilmediğini söylemiştir. Bunun üzerine müvekkilim her ay düzenli olarak 60 TL'yi yönetim kurulunun banka hesabına yatırmış ancak fazla 30 TL'yi ödemekten çekinmiştir. Bir süre önce de site yönetiminin vekili tarafından noterlikçe düzenlenmemiş ihtarname başlıklı bir belge gönderilmiş ve yasal takibe başlanacağı belirtilmiştir. Müvekkil ise gider makbuzlarını görmeden bu parayı ödemeye yanaşmamaktadır.

Girişi biraz uzattım ama sizlere danışmak istediğim 2 husus var:
1.si, kurulda bir denetçi olduğu halde müvekkilin hesapları bireysel olarak incelemeyi isteme yetkisi var mıdır? Genel dürüstlük kuralı gereği ilgili kişi olarak böyle bir talepte bulunulabileceğini düşünüyorum. Müvekkilim paranın önemli olmadığını ancak bu şekilde para öderse kendisinin saf yerine konacağını düşünüyor ve yönetim kurulunun biraz kendine gelmesini istiyor. Bu konuda ne yapabilirim?

2.si, kat mülkiyeti kanununda sürekli ana gayrimenkul ve içerdiği bağımsız bölümlerden bahsedilmekte, kendi içinde bağımsız bölümler içeren birden fazla gayrimenkulün bir merkezden yönetilmesi şeklinde herhangi bir hüküm içermemektedir. Burdan her bir bloğun kendine ait bir yönetimi olması gerektiği sonucuna varıyorum. Yanlış düşünüyorsam, site yönetiminin hukuki durumuyla ilgili bilginiz var mıdır?

Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi