Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik-Savcılık Sınavı Çalışma Metodları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2009, 00:43   #1
mehmetkutuk

Varsayılan Hakimlik-Savcılık Sınavı Çalışma Metodları

Merhaba saygıdeğer hukukçular, ben bu sene mezun oldum ve 5 Aralık'taki sınava hazırlanmaya gayret ediyorum.Ama randımanlı bir şekilde çaılştıgım söylenemez,düzensiz bir çalışma oluyor.Bir şekilde bu durumu düzeltemezsem hayal kırıklıgına uğrayacağım sanırım.Değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Old 14-12-2009, 10:18   #2
Özoğlu

sayın mehmetkutuk siz de benim gibi çoktan 5 aralık sınavına girmiş olduğunuza göre başlığınıza vereceğim bu cevap sanırım bir parça gecikmiş olacak. Ancak sizinle benzer sorunları yaşamış biri olarak bu sınava daha sonra girecek ve büyük olasılıkla bu sorunları yaşayacak üylere kendi tecrübelerimizden naçizane bir kaç tavsiye verebiliriz sanırım.

Sınava girecek adaylara öncelikle bu ve benzer sınavlara ilişkin hazırlık yayınlarını edinmelerini alabildikleri kadar çok soru bankası almalarını tavsiye ederim.Zira maalesef ösym nin soru tekniği lisans eğitiminde faydalandığımız kaynaklardan edindiğimiz hukuki muhakeme yeteneğini sorgulamak yerine,mevzuat temelli soru tecrübesini daha ağırlıklı olarak sorgulamaktadır.Bazı adayların kamu-özel h. gibi ayrımlarla çalıştığına şahit olduysamda bence en doğrusu her dersi çok ayrıntılara girmeden hızlıca en az 2 kez tekrar ettikten sonra sınava yakın bir zaman kala umumi tekrar yaparak sınava girmektir.Sıralama konusunda ise önceliği zorlandığınız derslere vermenizi tavsiye ederim.
Old 17-12-2009, 14:45   #3
markymark

Merhaba arkadaşlar...
Ben nisanda yapılacak olan sınava hazılanmaya başladım..
Elimde şuan sadace murat yayınlarının konu anlatımlı kitabı var ve şimdilik onunla çalışıyorum. Aynı zamanda stajımı da yapıyorum..
Benim sorum; nisana kadar sınava hangi kaynaklardan en verimli şekilde çalışabilirim ve konuların yetişmesi açısından en iyi nasıl çalışabilirim?
Şimdiden deneyimli tüm ardaşların yardımı için teşekkür ederm..
Old 18-12-2009, 09:35   #4
Özoğlu

Sayın markymark 'İkinci Sayfa' yayınlarını tavsiye ederim.Aynı yayınevinin 'Justice' adlı soru bankaı da ÖSYM soru tekniğine yakın sorular ihtiva etmektedir.Son olarak mümkün olduğunca çok soru bankası almanızı ve çokca soru çözmenizi ve sık sık mevzuat taraması yapmanızı öneririm.İyi çalışmalar;yürekten başarılar...
Old 19-12-2009, 12:08   #5
markymark

Teşekkür ederim...
Tavsiye ettiğiniz yayınları temin etmeye çalışacağım...
Old 11-02-2010, 18:02   #6
adalet tanrıçası

Soru

Merhaba arkadaşlar,
Adli yargı hakimliği sınavına girmeyi düşünüyorum ancak hazırlık kurslarına gidip gitmemek konusunda çok kararsızım.Özellikle kurslara devam ederek sınava hazırlanan arkadaşlardan yardımcı olmalarını rica ediyorum...Bu kursların sınava hazırlık sürecine ne gibi katkıları oluyor, avantajları, dezavantajları nelerdir ve memnuniyetleri ne ölçüdedir? Tecrübelerini burada paylaşırlarsa çok sevinirim...Yardımcı olan tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim...
Old 11-02-2010, 18:32   #7
Özoğlu

Sayın adalet tanrıçası,bir hazırlık kursunun nezaretinde sınava hazırlanmanız elbette yararlı olacaktır.Ancak şu hususu gözardı etmeminizi tavsiye ederim: Kurslar sadece, çalışmanız;daha doğrusu ağırlık vermeniz gereken konularda yol gösterici olabiliyor.Bunun haricinde sarfetmeniz gereken eforda bir değişiklik olacağını zannetmiyorum.Daha açık ifadeyle evinizde ofisinizde yalnız çalışırken harcayacağınız mesai ile kursa giderek harcayanız ders çalışma mesaisi arasında fark olmamalıdır.Aksi halde kursa gitmek maalesef bir vakit kaybı olabiliyor.Şimdiden kolaylıklar dilerim.Her şey gönlünüzce olsun.
Old 19-03-2010, 23:10   #8
jöntürk

merhaba saygıdeğer hukukçular öncelikle ben 4.sınıf öğrencisiyim ve okul bittikten sonra savcı olmak istiyorum her ne kadar araştırma yaptıysam da maalesef tatmin edici bilgilere ulaşamadım.savcı olmak için neler gerekli?savcı olmak isteyen hukuk mezunu kişilerde avukatlık stajı yapmak zorunda mı yoksa sadece savcılık stajını yapmak yeter mi?Bir de avukatlık stajı yaparken hakimlik-savcılık sınavlarına girebilir miyim?Bu konularda tecrübeli olan sayın meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler
Old 22-03-2010, 09:54   #9
Özoğlu

Sayın jöntürk,öncelikle http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/...inav_ilani.htm adresinden geçtiğimiz aralık yılında yapılan sınavın duyurusunda zikredilen şartlara bir göz atmanızı tavsiye ederim.Sorularınıza gelince:Hakimlik-savcılık mesleklerine kabul için avukatlık veya avukatlık stajı yapmanıza gerek yoktur.(avukatlıktan hakimlik-savcılık mesleğine geçiş usulü hariç)Yaş hadlerni aşmadığınız müddetçe(lisans,y.lisans ve doktora için farklıdır) avukatlık yaparken dahi hakimlik-savcılık sınavlarına girebilirsiniz.Sınavlarda başarılı olursanız staj döneminin de içinde olacağı bir mesleki eğitim zaten verilecektir.Umarım kafanızdaki soru işaretleri bir parça giderilmiştir.Şimdiden kolaylıklar dilerim.
Old 27-03-2010, 01:08   #10
jöntürk

Sayın Özoğlu çok teşekkür ederim.Herkese başarılar
Old 29-03-2010, 15:30   #11
huulya

Arkadaşlar yılsonundan önce sınav olmayacakmış bilgilerinize.Adalet bakanı müsteşar yardımcısı trt de katıldığı herkes için adalet programında sorulan soru üzerine açıkladı.
Old 31-03-2010, 18:33   #12
faruk2546

nasıl yani yıl sonundan önce sınav olmayacak?? yani 2010 da adli hakimlik sınavı açılmayacakmı???
Old 04-04-2010, 10:57   #13
meltem48

2011 yılında adli yargı hakimlik sınavının yapılmayacağı, 2012 yılında ise 4 kez(istinaf mahkemeleri)yapılacağı şeklinde söylentiler var.umarım bu doğru değildir!!
Old 04-04-2010, 17:02   #14
huulya

Alıntı:
Yazan faruk2546
nasıl yani yıl sonundan önce sınav olmayacak?? yani 2010 da adli hakimlik sınavı açılmayacakmı???
yani yılsonunda veya 2011 yılında sınav açılacakmış.staj süresi 2 yıla çıktığı için senede 1 kez sınav olacakmış ki bu bilgi de bize;sınavın bu sene sonunda olması gerektiğini söylüyor.
Old 05-04-2010, 12:04   #15
huulya

Alıntı:
Yazan meltem48
2011 yılında adli yargı hakimlik sınavının yapılmayacağı, 2012 yılında ise 4 kez(istinaf mahkemeleri)yapılacağı şeklinde söylentiler var.umarım bu doğru değildir!!
Aslında mantıklı geliyor ama inşallah böyle bir şey olmaz yani en azından 2011de sınav olur.Bu söylentinin bir dayanağı var mı peki?
Old 05-04-2010, 13:52   #16
holiganist

Staj süresinin 2 yıla çıkmasıyla sınav yapılmasının yılda 1'e düşürülmesi arasında nasıl bir illiyet bağı kurulmuştur anlayamadım ?
Old 06-04-2010, 10:53   #17
huulya

Alıntı:
Yazan holiganist
Staj süresinin 2 yıla çıkmasıyla sınav yapılmasının yılda 1'e düşürülmesi arasında nasıl bir illiyet bağı kurulmuştur anlayamadım ?
Şöyle ki;yılda 2 kez sınav yapılıyordu ve bu da daha çok öğrenci alımı demek oluyordu,staj süresi de 1 yıl olduğuna göre stajı bitenlerin yerini yeni stajyerler alıyordu e haliyle staj süresi 2 yıla çıkınca artı 1 yıl daha stajyerlerin orda bulunması demekti bu ve birikme sorunu nedeniyle böyle bir şeyin düşünüldüğünü ben düşünüyorum
Old 26-04-2010, 23:33   #18
üye30988

sayın üyeler bende istanbul hukuktayım ve henüz 1. sınıf öğrencisiyim.Ancak savcı olmayı çok istiyorum.Bunun içinde her türlü fedakarlığa hazırım..sıkı bir çalışma yapacağım ancak ne zaman başlamalıyım sizce ?? yani bana kalsa bu yaz adli yargı sınavlarına hazırlık kitapları alıp bu sene işlediklerimizi hallederim ama erkenmi acaba ?? yardımcı olursanız sevinirim..birde hakimlik ve savcılık kurayla belirleniyormuş çok saçma geldi bana :S tekrar sağolun şimdiden
Old 01-05-2010, 09:13   #19
Özoğlu

Alıntı:
Yazan üye30988
sayın üyeler bende istanbul hukuktayım ve henüz 1. sınıf öğrencisiyim.Ancak savcı olmayı çok istiyorum.Bunun içinde her türlü fedakarlığa hazırım..sıkı bir çalışma yapacağım ancak ne zaman başlamalıyım sizce ?? yani bana kalsa bu yaz adli yargı sınavlarına hazırlık kitapları alıp bu sene işlediklerimizi hallederim ama erkenmi acaba ?? yardımcı olursanız sevinirim..birde hakimlik ve savcılık kurayla belirleniyormuş çok saçma geldi bana :S tekrar sağolun şimdiden

hiç erken değil bana göre sayın üye30908.sınav tekniğine alışmanız ve hatta okuldaki derslerinizi daha iyi sindirebilmeniz için çok yerinde olur şimdiden başlamanız.
Old 12-02-2012, 23:24   #20
av.ramazan

Merhaba arkadaşlar. 2012 adli yargı adli hakimlik ve savcılık sınavı nezaman olduğu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa beni bilgilendirirse çok memnun olurum. şimdiden cevap verdiğiniz için teşekkür edrim.
Old 14-05-2012, 22:16   #24
eskici35

Varsayılan izmir de radikal akademi

arkadaşlar ben izmirde radikal akademi dershanesine gitmiştim 2011 aralık sınavında.87 puan aldım ve mülakaatı kazandım.şuan izmirde aday hakimim.kadronun tamamı profosyonel.hakimlik kurslarında yetkin isimlerden ders aldık.emeği gecen herkese teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi