Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Staj MÜlakati

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2008, 13:39   #1
witch-wizard

Varsayılan Staj MÜlakati

Herkese merhabalar..
Ankara barosunda yapmakta olduğu stajının son 4. ayına girmiş bulunan bir stajyer olarak bu yollardan geçen meslektaşlarımın değerli katkılarını bekliyorum.
Staj sonunda yapılan mülakatta beni nelerin beklediğini merak ediyorum, mesela sadece avukatlık meslek kurallarına mı yoğunlaşmalıyım veya hazırladığım bireysel çalışma raporu alanına mı yönelmeliyim.(raporum basın yoluyla kişilk haklarına saldırıydı)
Şimdiden herkese teşekkür ediyorum..
Old 11-01-2008, 21:53   #2
Emrah Güler

İlk olarak sorulan sorular avukatlık kanununa ilişkin konulardan olmakta. Avukatlık kanununu okuyarak ve staj eğitiminde de aldığınız bilgilerle bu alanı zorlanmadan geçebilirsiniz. Bunun dışında hazırladığınız konuya hakim olup olmadığınızı değerlendirecek bazı sorular da sorulur. Bunlardan başka genel hukuk soruları da bazen sorulabilir. Fakat bunlar temyiz, karar düzeltme süreleri gibi konuların dışına pek çıkmamaktadır.

Avukatlık kanununu iyice okuyup hazırladağı raporuna da hakim olan stajyerler için mülakat genelde sorun etmiyor diye bilyorum.
Old 11-01-2008, 23:00   #3
Av. Mehmet DERİNKUYU

Avukatlık stajı mülakatında stajyerin avukatlık hukuku bilgisi ve bireysel çalışma raporu ile ilgili değerlendirmesini almaya yönelik sorular sorulmakta. Mülakattaki soruların %60'lık bölümünü avukatlık hukuku ve avukatlık meslek kuralları ile ilgili sorular oluştururken diğer sorular bireysel çalışma raporunun konusuyla ilgili olarak soruluyor. Mülakat, soru-sınav kurgusu biçiminde değil, hukuk fakültesi mezunu, avukat stajını tamamlayacak avukat adayının mesleğe ilgisini öğrenmeyi amaçlıyor. Staj mülakatına Ankara'da girmiş biri olarak mülakatın heyecanlı ama zor olmadığını söyleyebilirim.

Başarılar iyi dilekler.
Old 12-01-2008, 10:53   #4
witch-wizard

okul hayatımız boyunca klasik sorularla boğuşmaktan mülakat nedir unutur olduk ama hayatın bir bölümünde bakmışsınız karşınızda..heyecanımı güzel dileklerle azalttığınız için teşekkür ediyorum.
Old 17-05-2008, 10:16   #5
witch-wizard

merhabalar...son bir kaç hafta içerisinde ankara barosunda mülakata giren arkadaşlarım var mı? daha da önemlisi beklediğinden çok daha farklı sorularla karşılaşan var mı? şimdiden teşekkür ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi