Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

İdari Hakim Olabilmek İçin...

Yanıt
Konu Notu: 11 oy, 3,27 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2002, 17:11   #1
suatuyar

Varsayılan İdari Hakim Olabilmek İçin...

İdari hakimlik sınavını kazanmak için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?Bu konuda konuşalım istedim.
Old 16-06-2002, 17:59   #2
suatuyar

Bu sınavı kazanan hukukçu arkadaşlarım nasıl oluyor da ekonomi de çalışıyorlar(ve öğreniyorlar) merak ediyorum doğrusu...
Old 19-07-2002, 17:26   #3
suatuyar

HU HU ! KİMSE YOK MU ? Yoksa bizim bilmediğimiz daha popüler başka sanal buluşma sahaları mı var? Yoksa hukukçu arkadaşlarımın bilgisayala araları mı yok?Yoksa var da böyle boş muhabbetlere mi katılmıyorlar(?) HI ?
Old 04-07-2003, 12:55   #4
neslihanvural

bende seneye mezun olunca girmeyi düşünüyorum benimde duyduğum kadarı ile salt hukuk bilgisini yanı sıra ciddi iktisat ve maliye bilgilerinin istenmesi.sebebi idari hakimin adli değil idari davalara bakacak olması örneğin maliye bakanlığının davasına bakabilir bu nedenle makro-mikro ekonomi gibi iktisat dersleri önemli. kamu maliyesi,devlet bütçesi,vs..gibi maliye dersleri önemli..
başarılar
Old 30-05-2006, 16:32   #5
maynortkeynes

Soru

marmara üniversitesi i.i.b.f mezunuyum.iktisat teorilerini ögrenmek ilk asamada zor gelebilir...ama biraz kafa yorunca eminim rakiplerinizi tanımazsınız bile...sorun cevaplim
Old 03-06-2006, 10:59   #6
4Justice

Selamlar,
İdarı yargı hakimi olabilmek için,hukuk fakültesi mezunu olma şartı getirildi mi?Öyle bir çalışma vardı diye hatırlıyorum.Saygılar.
Old 04-06-2006, 21:33   #7
maynortkeynes

İyi olmazsa olmazdan

idari yargıçlık siyasal bilimler,i.i.b.f,hukuk,...gibi fakulteleri bitirmeyi gerekli kılar...
Old 11-06-2006, 21:00   #8
berkiten

İktİsat FakÜltelerİnİ Bİtİrenler İdarİ YargiÇ Olacaklar Mi???
Old 22-06-2006, 23:06   #9
Tiocfaidh

Alıntı:
İktİsat FakÜltelerİnİ Bİtİrenler İdarİ YargiÇ Olacaklar Mi???

Bu kişiler zaten Türk idari yargı teşkilatında yıllardır görev alıyorlar. Bu konu genellikle eleştirilse de ben eleştirilerin yer yer haksız olduğunu düşünüyorum. İdari yargı organlarını sadece idare mahkemeleri olarak algılamamak gerekli, hukuki muhakeme bilgisine ve yeteneğine sahip kişilerin yanı sıra özellikle iktisat, maliye ve hatta vergi hukuku konusunda teknik bilgiye ve analiz yeteneğine sahip çok sayıda kişiye Vergi Mahkemelerinde ihtiyaç var.

Adalet bakanlığı her yıl ihtiyaç doğrultusunda, hukuk fakültesinin dışındaki fakültelerden mezun kişileri de(özellikle vergi mahkemelerinde görevlendirmek üzere) atıyor-ki bu alanda eğitim almış kişilerin vergi mahkemesinde hakimlik yapmalarını çok da yadırgamamak gerektiği görüşündeyim-.
Old 26-06-2006, 21:53   #10
Av.Armağan ÖZMEN

Alıntı:
Yazan Tiocfaidh
Bu kişiler zaten Türk idari yargı teşkilatında yıllardır görev alıyorlar. Bu konu genellikle eleştirilse de ben eleştirilerin yer yer haksız olduğunu düşünüyorum. İdari yargı organlarını sadece idare mahkemeleri olarak algılamamak gerekli, hukuki muhakeme bilgisine ve yeteneğine sahip kişilerin yanı sıra özellikle iktisat, maliye ve hatta vergi hukuku konusunda teknik bilgiye ve analiz yeteneğine sahip çok sayıda kişiye Vergi Mahkemelerinde ihtiyaç var.

Adalet bakanlığı her yıl ihtiyaç doğrultusunda, hukuk fakültesinin dışındaki fakültelerden mezun kişileri de(özellikle vergi mahkemelerinde görevlendirmek üzere) atıyor-ki bu alanda eğitim almış kişilerin vergi mahkemesinde hakimlik yapmalarını çok da yadırgamamak gerektiği görüşündeyim-.
Bence mahkemelerde sadece hukuk fakültesi mezunları görev yapmalı.Çünkü teknik bilgiye sahip olmak ayrı,hukuk muhakemesine sahip olmak ayrı birşey.Hukuk muhakemesine sahip olmak içinse kesinlikle bu fakülte bitirilmelidir.Hukuk muhakemesi olmayan bir kişinin ne derece adil ve hakkaniyete uygun karar verebileceği ise şüphelidir.
Saygılarımla
Old 26-06-2006, 22:39   #11
Tiocfaidh

Alıntı:
Bence mahkemelerde sadece hukuk fakültesi mezunları görev yapmalı.Çünkü teknik bilgiye sahip olmak ayrı,hukuk muhakemesine sahip olmak ayrı birşey.Hukuk muhakemesine sahip olmak içinse kesinlikle bu fakülte bitirilmelidir.Hukuk muhakemesi olmayan bir kişinin ne derece adil ve hakkaniyete uygun karar verebileceği ise şüphelidir.
Saygılarımla

Anlaşamadığımız nokta şu:

Ben vergi mahkemelerinde vergi mevzuatına hakim ve teknik iktisat ilmine sahip kişilerin varlığının gerekliliğini savunuyorum, sizler ise 'adil ve hakkaniyete uygun karar verebilmeme' yeteneğini gerekçe göstererek bu işi sadece hukuk fakültesi mezunalrının yapabileceğini iddia ediyorsunuz. Söyledikleriniz hukuk mahkemeleri, ceza mahkemeleri hatta idare mahkemeleri için kesinlikle doğrudur. Örneğin bir ceza davasında hakimin taksir-kast ayrımını derin hukuk bilgisi, deneyimi ve ancak okul yıllarından gelen muhakeme gücüyle yapabilmesi bunun bir kanıtıdır.

Ancak vergi mahkemeleride yargılama dosya üzerinden yapılmakta, hakime takdir hakkı neredeyse hiç verilmemekte ve bilanço ve diğer kayıtların incelenmesi suretiyle hüküm verilmektedir. Yani bir vergi hakimi; önüne gelen beyannamede usulsuzluk yapılıp yapılmadığına vicdani ve hukuki muhakeme yapmak sretiyle değil, belgelerin analizini yapmak suretiyle karar verebilir.

Umarım tatmin edici cevaplar verebilmişimdir, tüm yazdıklarımın ardından halen vergi mahkemelerinde SBF veya İİBF mezunlarının olmasına karşı çıkan arkadaşlarımıza hayatlarında bir kez olsun vergi mahkemesine uğramalarını tavsiye ederim.

Saygılarımla
Old 28-06-2006, 13:03   #12
Av.Armağan ÖZMEN

Alıntı:
Yazan Tiocfaidh

Anlaşamadığımız nokta şu:

Ben vergi mahkemelerinde vergi mevzuatına hakim ve teknik iktisat ilmine sahip kişilerin varlığının gerekliliğini savunuyorum, sizler ise 'adil ve hakkaniyete uygun karar verebilmeme' yeteneğini gerekçe göstererek bu işi sadece hukuk fakültesi mezunalrının yapabileceğini iddia ediyorsunuz. Söyledikleriniz hukuk mahkemeleri, ceza mahkemeleri hatta idare mahkemeleri için kesinlikle doğrudur. Örneğin bir ceza davasında hakimin taksir-kast ayrımını derin hukuk bilgisi, deneyimi ve ancak okul yıllarından gelen muhakeme gücüyle yapabilmesi bunun bir kanıtıdır.

Ancak vergi mahkemeleride yargılama dosya üzerinden yapılmakta, hakime takdir hakkı neredeyse hiç verilmemekte ve bilanço ve diğer kayıtların incelenmesi suretiyle hüküm verilmektedir. Yani bir vergi hakimi; önüne gelen beyannamede usulsuzluk yapılıp yapılmadığına vicdani ve hukuki muhakeme yapmak sretiyle değil, belgelerin analizini yapmak suretiyle karar verebilir.

Umarım tatmin edici cevaplar verebilmişimdir, tüm yazdıklarımın ardından halen vergi mahkemelerinde SBF veya İİBF mezunlarının olmasına karşı çıkan arkadaşlarımıza hayatlarında bir kez olsun vergi mahkemesine uğramalarını tavsiye ederim.

Saygılarımla
Bence asıl anlaşamadığımız nokta şu;sorun başlıbaşına vergi mahkemeleri değil,idare mahkemeleri.yani sorun,yukarıda berkiten arkadaşın da belirttiği gibi iktisat fakültelerini bitirenler idari yargıç olabilecekler mi?Yoksa sorun sadece vergi mahkemeleri değil.

Ben de diyorumki bir iktisatçı nasıl hukuk veya ceza mahkemesinde görev yapamıyorsa,idare mahkemesinde de görev yapamaz/yapmamalıdır.Ayrıca bir belgenin analizini yapıp sonra da o belgenin hukuka uygun mu değil mi kararını verebilmekiçin ayrıca bir hukuk muhakemesi bilgisi ister diye düşünüyorum.

Peki yapılması gerken nedir?Bence hukuk fakültesi mezunları meslek içi eğitim yoluyla gerekli iktisat vs.bilgiler öğreninirse çok daha faydalı olacakları düşüncesindeyim.
Saygılarımla.
Old 28-06-2006, 14:14   #13
Tiocfaidh

Alıntı:
Bence asıl anlaşamadığımız nokta şu;sorun başlıbaşına vergi mahkemeleri değil,idare mahkemeleri.yani sorun,yukarıda berkiten arkadaşın da belirttiği gibi iktisat fakültelerini bitirenler idari yargıç olabilecekler mi?Yoksa sorun sadece vergi mahkemeleri değil.

İdari yargı teşkilatı içerisinde vergi mahkemeleri olduğu sürece özellikle SBF'nin Maliye bölümü mezunları o mahkemeleri biz hukukçulardan daha fazla dolduracaklar. Vergi mahkemelerinde hakimlik yapan kişiler de 'idari hakim' statüsünde olduğu için bu kaçınılmaz.

Alıntı:

Ben de diyorumki bir iktisatçı nasıl hukuk veya ceza mahkemesinde görev yapamıyorsa,idare mahkemesinde de görev yapamaz/yapmamalıdır.Ayrıca bir belgenin analizini yapıp sonra da o belgenin hukuka uygun mu değil mi kararını verebilmekiçin ayrıca bir hukuk muhakemesi bilgisi ister diye düşünüyorum.

Ben de temelde buna karşı değilim ki zatan, vergi mahkemesi de olsa yazılı hukukun uygulandığı bu makamda hukuk eğitimi almış kişilerin görev alması aslında en doğalı. Ancak gelin görün ki uygulamada hukuk fakültesi mezunları idari yargı sınavlarında SBF mezunlarının gerisinde kalıyor. Bunu bu kadar muhafazakar şekilde SBF'lilerle bişey yarışı yapar gibi dile getirmenin manası yok ki. Adamlar vergi hukuku, iktisat ve maliyede bizden daha iyiler ve devlet de bu mahkemelerdeki ihtiyacını karşılayabilmek için bu adamları tercih ediyor.

Alıntı:

Peki yapılması gerken nedir?Bence hukuk fakültesi mezunları meslek içi eğitim yoluyla gerekli iktisat vs.bilgiler öğreninirse çok daha faydalı olacakları düşüncesindeyim.
Saygılarımla.

Bu konuda sizinle hem fikirim, hukuk fakültelerinde iktisat, maliye ve vergi hukuku derslerinin şu anki halinden daha yoğun şekilde verilmesi gerekmekte. Öğrencilerin dersten saymayıp kantinde oturduğu sığ maliye ve iktisat dersleri fakültelerimizde verildiği sürece aramızdan hiç kimse çıkıp da hayatını bu derlere adamış SBF mezunlarından 'daha iyi vergi hakimi olurum' diyemez. Der ise dediğim gibi SBF'lilerle bişey yarışına girmiş ve gerçekleri göremeyecek kadar şahsi ihtiraslarının kurbanı olmuş demektir.

Saygılarımla
Old 12-07-2006, 18:38   #14
abidindeger

bu sınavda daha önce çıkan sorula nerden bulabilecez
Old 14-08-2006, 16:41   #15
simgem

Arkadaşlar ben kamu yönetimi mezunuyum bu formu uzun süredir gözlemliyorum gözlemlememin sebebi bu yıl gireceğim idari hakimlik sınavı ile ilgili bilgilere ulaşabilmek ama ne yazık ki gördüğüm şeyler umduklarımdan çok farklı anlam veremediğim bir şekilde hukuçu arkadaşların hukuk dışında mezuniyeti olan arkadaşlara duydukları öfke (idari hakimlik ile ilgili),arkadaşlar bir şeyi anlamamız gerekiyor biz bu sınavlara zaten eşit şartlarda girmiyoruz hukuçu arkadaşlar idari hakimlik için en doğrusunun hukuk fakültesi mezunların olması gerekliliğine inanmaları bence biraz aç gözlülükten kaynaklanıyor bakın arkadaşlar bu sınavlara giren tüm adaylar aynı sorulara cevap veriyor bu bir anlama kavrama işidir zaten sınavı kazanır kazanmaz hiç kimse idari hakim olmuyor uzun süreli staj ve yeterlilik sınavlarından sonra bu ünvanı hakkediyorsunuz,bu aşamaları geçen insan hangi bölümü bitirdiği önemli değil sonuç olarak başarılıdır,o zaman neden korkuyorsunuz ki nedir bu açgözlülük zaten türkiyede eğitim sisteminin çarpıklığından dolayı çoğu öğrencimiz istemediği bölümlerde okuyarak istemediği işlerde çalışmak zorunda bırakılıyor ve nice parlak zekalar yapının bürokratik engelleri yüzünden kendilerini gösteremiyor.Benim en büyük amacım hukuk fakültesini bitirmekti ancak çeşitli sebelerden dolayı iktisat - kamu yönetimini bitirdim ve şu anda idealim olan bir işi yapma fırsatım var elimde bu iadealki yaşamımda amaç olarak saptadığım mutlu olacağımı hissetiğim bir işi yapma fırsatıdır ve benim şuanki hırsım birçok hukukçu arkadaşımdan çok daha fazladır ben idealimi gerçekleştirmek için elimden gelen herşeyi yapacam,peki şimdi hukukçu arkadaşlarıma soruyorum bu tür fırsatlar verilmeseydi yanlış yönlendirilmem dolayısıyla mutlu olamıycağım bir işte hayatımı devam ettirmek çokmu doğruydu,keşke bu uygulama diğer bölümler için de olsa....
Old 17-08-2006, 23:47   #16
denizss35

Bende uluslararası ilişkiler öğrencisiyim we son sene idari hakimlik sınawına girmeyi düşünüyorum.Ama yukarıda hukuk fak.dışındaki bölmlerin alınmamasını tawsiye eden arkadaşlara katılmıyorum.Çünkü MALİYE hariç biz zaten İİBFfakülteleri olarak hemen hemen gerekli tüm hukuk derslerini alıyoruz we bunun yanında hukuk fakültelerinden de daha çok iktisat dersleri alıyoruz.tamam hukukçular belki daha kapsamlı eğitim görüyorlar.ama arkadaşlar sonuçta herkes aynı we eşit şartlarda bu sınawa giriyor.sizce zaten başarılı olan gerekli sewiyeye ulaşmış sayılmazmı?
Old 29-08-2006, 14:17   #17
emine

ben de Simgem'e katılıyorum benim idealim de bu bir iktasat mezunu olarak. mezun olacağım sene değişen sistemlerin sorumluluğu bizlere yüklenmemeli. neyse önemli olan doğru olan kaynaklardan çalışmak ve yardım bekliyorummm.
teşekkürler
Old 31-08-2006, 10:35   #18
pia

Bence bir yanlış anlama var.
Ben de idari hakimlik sınavına sadece hukukçuların girmesi taraftarıyım.
Ama "Hukukçulardan başkası girmesin böylece bizim idari hakim olma şansımız çoğalsın" gibi bir düşüncem yok, yani bu düşüncenin temelinde iddia edildiği gibi hukukçuların açgözlülüğü falan yok.
Hukuk Fakültesi dışında verilen eğitimin idari hakimlik için elverişli ya da yeterli olduğunu düşünmüyorum. Herkesin aynı sınava girmesi dahi bu durumu değiştirmiyor. Bir iktisat öğrencisiyle, hukuk fakültesi öğrencisinin olaylara bakışı tamamen değişiktir fikrimce ve idari hakimlik de hukuk bakış açısını gerektirir.
Yanlış anlaşılmasın en üstün bölüm hukuktur gibi saplantılarım yok tabii ki, hukuk dışındaki fakültelerde idari hakimlik için yeterli düzeyde eğitim verilmediğini ve bu durumun da bu meslek için çok büyük olumsuzluk yarattığını düşünüyorum.
Old 31-08-2006, 11:00   #19
simgem

Sayın pia benimde anlamadığım nokta şu hukuk bakış açısı nedemektir? insanın bir bakış açısı varsa o da yaşam tarzı kültürü ve birikimiyle oluşmuş birşeydir yani insanın kendini yetiştirme tarzı bakış açısını oluşturur,ayrıca hukukçularla iktisatçılar arasında şöyle bir ayrım vardır siz olayları sadece yorumlarsınız biz ise hem yorumlayıp hem analiz yaparız bu açıdan sizinde biraz mikro - makro ekonomi,toplumların sosyal ve ekonomik refah düzeylerini okunamızı ülke ekonomisi ve koşullarının değerlendirilmesi açısında size faydalı olacağına inanıyorum,çünkü müreffeh medeniyetler mantıksal düşüncenin en iyi analizlendiği toplumlarda oluşacaktır...
Old 31-08-2006, 11:27   #20
pia

Bir hukuk fakültesi öğrencisiyle iktisat öğrencisi arasında bir bakış açısı farkı vardır bence ve bu gayet doğaldır. Biz 4 sene boyunca olayların tamamen soyut boyutuyla ilgileniyoruz. Ortada bir olay var, bu olayda kim haklıdır, neye göre haklıdır, cezalandırılmalı mıdır, bu ceza neye göre belirlenecektir, verilen ceza hakkaniyete uygun mudur?
Hukuk fakültesi bitiren bir insanın normal hayatta karşılaştığı olayları dahi bu şekilde soyut kavramlarla analiz etmesi doğaldır.
Bunun yanında bir iktisat öğrencisi, genel olarak tamamen maddi verilerle ilgilenir, para . iktisat öğrencisi elde olanı inceler, hukuk öğrencisi olması gerekeni. 4 sene iktisat okuyan bir insanın da olaylara maddi verilerle yaklaşması doğaldır, ve böyle bir yaklaşımı olması da kötü bir şey değildir, ancak bana göre idari hakimlik için uygun değildir.
Örneğin Yüce Divan sıfatıyla yargılama yapan Anayasa Mahkemesi'nde sadece hukukçular bulunmalı bence. Bazı durumlarda hukuk dışı bölümlerin teknik bilgisine ihtiyaç olabilir, hatta bazen sadece hukuk dışı bir bölümün teknik bilgisi yeterli olabilir. Benim bilgim yok ama ancak yukarıda okuduğum kadarıyla Vergi Mahkemeleri'nde durum böyleymiş, hakimin takdir yetkisinden öte, teknik bilgi geçerliymiş. Mesela bu durum, sadece o alana yönelik olmak üzere, sınırlı olarak hukuk dışı bölümlerden mezun insanların istihdamı söz konusu olabilir ama verdiğim örnekte hukukçuların olması gerektiğini düşünüyorum.
"Mikro - makro ekonomi,toplumların sosyal ve ekonomik refah düzeylerini okunamızı ülke ekonomisi ve koşullarının değerlendirilmesi açısında size faydalı olacağına inanıyorum,çünkü müreffeh medeniyetler mantıksal düşüncenin en iyi analizlendiği toplumlarda oluşacaktır..." diyorsunuz ve ben de size katılıyorum, ekonomi üzerine yüksek lisans yapmayı planlayan bir insan olarak, saydıklarınızın eksikliğini fazlaca hissediyorum.
Son olarak sayın simgem, lütfen bölümünüzü küçümsediğimi düşünmeyin, aksine saygım sonsuz. Senelerce hayatımı paylaştığım dostum, ve ömrümün sonuna kadar hayatımı birleştirmeyi planladığım insan, ikisi de iktisatçı ve edindikleri bilgiler beni de çoğu kez imrendiriyor.
Ben iktisat örneğini sadece hukuk dışı bir bölüm olduğu için verdim, başka bir amacım yoktu.
Old 04-09-2006, 19:27   #21
yağmurdamlası

İdari yargı hakimi olmak için kamu yönetimi mezunu olmak gerektiğini biliyorum ama bu hakkkın ellerinden alınacağa dair duyumlar aldım ve bir kaç hukuk sitesinde adli yargi ile idari yargının birleşeceğine dair haberler okudum.Bu ne kadar doğru bilmiyorum.Ben kamu yönetimi öğrencisiyim.Hukukçu arkadaşlarımız kadar olmasa da hukuk derslerimzi ağırlıkta ve onlara kadar zor bir okul yaşantımız var.Hocalarımız zor,dersler zor,okumak zor ama biz de ki istek ve azimle bunları aşabileceğimiz düşüncesindeyim.Bu hakkın elimizden alınmaması gerektiğini düşünüyorum bir kamu öğrencisi olarak.Artık ak ve kara sınavlarda ayırt ediliyo zaten.Kendine güvenen başarır.
Old 16-10-2007, 10:34   #22
peremoglu

hukukcularda kaymakamlık müfettişlik gibi tamamen idari ve iktisadi alanlarla ilgili sınavlara giriyorlar! o halde bizimde idari hakimliğe hatta ve hatta adli hakimliğe bile girme hakkımız olmalı!
Old 18-10-2007, 09:42   #23
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan peremoglu
hukukcularda kaymakamlık müfettişlik gibi tamamen idari ve iktisadi alanlarla ilgili sınavlara giriyorlar! o halde bizimde idari hakimliğe hatta ve hatta adli hakimliğe bile girme hakkımız olmalı!

Müfettişlik kadroları; hukuk, finans, bilişim ve teknik mühendislik alanlarında eğitim görmüş ve konularında uzman kişilerce -kendi sahalarında- denetleme yapılması için işverenlerce oluşturulur. Hukukçular da kurum ve kuruluşların teftiş organlarında 'işlem ve muamelelerin mevzuata uygunluğu' denetimini yapmak üzere istihdam edilirler. Umarım yeterince aydınlatıcı olmuştur.

Saygılarımla
Old 19-10-2007, 16:00   #24
Seyda

Alıntı:
..hatta ve hatta adli hakimliğe bile girme hakkımız olmalı!

Hatta İİBF'lileri sınavsız almaları da lazım, değil mi? Hatta Hukuk Fakülteleri kapatılsın ve hakimlik-savcılık için 'İşletme Fakültesi' mezunu olmak gereksin!!
Old 19-10-2007, 16:26   #25
halit pamuk

Hukuk fakültesi mezunlarını kendi geliştirmedikleri bir gerçek. Hatta hukuk fakültesindeki hocaların kendilerini geliştirmedikleri bir gerçek.

Şimdi bırakın, örgün eğitimdeki bir iktisat mezununu, açık öğretim mezunu bir iktisat mezunu ile hukuk fakültesi mezunu arasında fark nerdeyse kapanmıştır.

Bu durumda, bu tartışmanın da anlamı yok.. Tabi ki Her fakülte mezunu hatta tıp mezunu bile girse bence hiç sorun değil

Hukuk fakültelerinde kapatılması da sorun olmaz.
Old 23-10-2007, 16:07   #26
smmmusavir

bence idari hakimlik kurumunda şu anda olduğu gibi hem hukuk fakültesi mezunlarını hemde İ.İ.B.F mezunlarını almak gerekir. çünkü bir taraf işin bi yarısına çok hakim bir taraf ise diğer yarısına. ama her halükarda her iki tarafta işe hakim. sadece bazı konularda uzmanlık seviyeleri farklı. böylece birbirlerini tamamlayıp bir bütün teşkil ederler.
Old 26-10-2007, 22:27   #27
peremoglu

Varsayılan sözde değil özde saygı isteriz!!!

Alıntı:
Yazan Tiocfaidh
Müfettişlik kadroları; hukuk, finans, bilişim ve teknik mühendislik alanlarında eğitim görmüş ve konularında uzman kişilerce -kendi sahalarında- denetleme yapılması için işverenlerce oluşturulur. Hukukçular da kurum ve kuruluşların teftiş organlarında 'işlem ve muamelelerin mevzuata uygunluğu' denetimini yapmak üzere istihdam edilirler. Umarım yeterince aydınlatıcı olmuştur.
Saygılarımla.
İdari hakimlik!!! İktisadi İdari bilimler fakültesi! umarım buda aydınlatıcı olmustur... hayatın hangi alanında hukuk yok? tabiki her an her yerde hukuk var!... o halde heralanda sizleri görelim arkadaslar...! hörmetler....
Old 01-10-2011, 23:26   #28
öz87

merhaba arkadaşlar idari hakimlik hakkında beni biraz bilgilendirebilir misiniz? acaba fakülteyi yeni bitirdim avukatlık stajımı başlatcam ama çevremdeki bazı avukatlar bana idari hakimliği tercih edebileceğimi söylediler şimdiye kadar hiç düşünmedeğim içinde hiç bir araştırma yapmadım bilgi verirseniz sevinirim..
Old 11-10-2011, 15:18   #29
hukukkızı

http://ilan.memurlar.net/ilan/15244/

Bu linki okumanızı tavsiye ederim.Ben de sınava hazırlanıyorum.Başarılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi