Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık Stajı Yeterli Mi? yetersiz İse Çözümü.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-03-2002, 16:12   #1
Av.Şevket TUTULMAZ

Yeni Fikir Avukatlık Stajı Yeterli Mi? yetersiz İse Çözümü.

Selam Değerli Hukukçular;

Bildiğiniz gibi, 2001 yılında çıkarılan yetersiz, ancak bunada şükür dediğimiz, Avukatlık Yasasının çıktığı tarihe kadar hukuk fakültelerini bitiren değerli hukukçular 1 yıllık rutin staj döneminden sonra Avukat olarak baroya kaydoluyorlardı.

Geçmişte stajın verimli geçtiğini söylemek kanımca imkansız .

Hatta birçok kişi tarafından boşa geçmiş zaman olarak değerlendiriliyor ve en çok tartıştığımız konu da stajyerin para alıp-almaması oluyordu.

Yine birçok baro, imkanları olmamasına rağmen, ayda birkaç toplantı ile stajyer avukatların teorik bilgilerini, pratik bilgi ile karşılaştırıp, stajyerlerine az da olsa eğitmeye çalıştı, çok başarılı oldular demek tabiki mümkün değil, bu arada bu toplantılarda stajyerlerin birçoğunun, toplantıları angarya olarak gördüğünü de biliyoruz.

Bu imkansızlıklar içinde de olsa staj eğitim merkezleri açan baroları kesinlikle kutlamak gerektiğine de inanıyorum.

Şu sıralarda birçok baroda ve hatta sitede sınavın gerekliliği tartışılıyor, bu tartışmayı şu anda hiç yerinde görmediğimi de bilmenizi isterim.

Sınav yasa ile belirlenmiş ve şu anda kalkması mümkün görünmüyor, birçok stajyer Avukat arkadaşımın sınava hayır sloganı ile tartışma yapmaları sonucu değiştirmeyecektir.

Ancak bir hususu hep gözden kaçırıyoruz, artık sınav tarihi,sınav sorularını kim hazırlayacak diye tartışmalar açmak yerine,

1- Avukatlık Stajı nasıl yapılmalıdır,
2- Avukatlık Stajında eğitim programında neler olmalıdır,
3- Staj dönemi en verimli hale nasıl getirilmelidir gibi soruları ve sorunları ortaya koyup tartışmalıyız.

Yapılacak sınav aynı zaman da baroların da bir sınavı olacaktır. Nasıl dershaneler üniversite sınavlarında başarılarından gurur duyuyor ise; bundan böyle barolarda bu sınavlardan sonra gurur veya üzüntü yaşayacaklardır.

Bu konuda düşüncelerinizi, sorunları tespit ederek özellikle de çözüm yollarını da belirterek bu foruma katkıda bulunmanızı rica ediyorum.

Şimdiden değerli düşünceleriniz ve önerileriniz için teşekkür ediyorum.

Saygılarımla
Old 23-03-2002, 18:19   #2
metin karadag

Çözüm Staj icin baska bir alandaki uygulamadan ornekler

"Avukatlık stajının yeterli olup olmadığı ve bu konuda neler yapılabileceği..." konusundaki sorunuzun dogrudan muhatabı olmamakla birlikte baska bir meslek alanında (mimarlık eğitimi stajında...) yıllardır yasanan sorunlardan hareketle geliştirdğimiz ve su an deneme sürecini basari ile tamamlayan bir uygulama programindan soz etmek istiyorum...

Aslında bu forum alanında 1, 2, 3. bolum halinde "Hukukta Staj Rotasyonu" baslıgı ile bir gondermede bulunmustum...

Burada ise konuyu biraz daha anlasılır kılmaya calısacagım...

Oncelikle mimarlik egitiminde su an okul yonetmeliklerine gore 3'uncu sinifta okuyan ogrencilerden yaklasik olarak 35-40 gunluk bir santiye stajı ve yine ayni surelerde buro staji istenmektedir...

Bunun yeterli olmadiginı yıllardır okul yonetimleri de dahil olmak uzere "herkes dile getirmektedir..."

Mimari Stajda Rotasyon Programı'nda ise; mevcut staj yonetmeliginin degistirilmesi beklenmeksizin ( sadece okullar tarafindan istenen bu stajlarin diploma/bitirme projesi onune cekilmesi beklenmektedir ) ogrencinin sozkonusu stajlari "yetkin bir mimar adayi olarak yapabilmesinin olanaklari" sunulmaktadir...

Nasil?:...

FARKLI OKULLARIN FARKLI SINIFLARINDA OKUYAN OGRENCILERI BIR ARAYA GETIRILILEREK OLUSTURULAN SUREKLILIGI OLAN GRUPLAR SAYESINDE...

Bır gruba giren ogrenci mezun oluncaya kadar ayni grupla calismaktadir.

Her yil mezun olanların yerine yine kendileri tum farkli mimarlik okullarindan birer ogrenciyi gruplarina almaktadirlar...

OLUSTURULAN GRUPLARDAKI OGRENCILER; CALISMA PROGRAMLARI ve TAKVIMLERI DE KENDILERINCE BELIRLENMEK UZERE; TARTISMA, (kendi e-mail gruplarinda da bunu surdurmekteler...), SANTIYE GEZISI, BURO CALISMASI, TEKNIK GEZI, ORTAK ETKINLIK ( konferans, panel soylesı,...), ve MIMARLIK KAPSAMININA GIREN TUM KONULARDA BIRLIKTE veya TEK TEK GERCEKLESTIRDEKLERI TUM CALISMALARINI 4 X A4( dosya kagıdı) BOYUTLARINDAKI ( ikiye katlanmis A3 kagittan) BULTENLERINDE ISTEDIKLERI BICIMLERDE DILE GETIRMEKTELER...

BU BULTENLERDE ODAMIZ TARAFINDAN 200'er adet cogaltilip tekrar kendilerıne istedikleri gibi dagitilmak uzere verilmektedir...

( yeni baslayan bu bulten cikarma isleminde su ana kadar 8 grup 17 bulten cikarmislardir...)

İstanbul da 9 ayri mimarlik fakultesinde okuyan 3000 kusur ogrenci bulunmaktadir... Tumu MSR programı gruplama sistemine gore tamamlandiginda 240 ayrı grup olusacaktir...

Su an 61'i istanbul'daki okullardan olmak uzere 80 grup olusmus durumdadir...

ve calismayi ortak elektronik haber agindan 850 ogrenci izlemektedir...

Ayni model calisma HUKUKTA STAJ ROTASYONU PROGRAMI adıyla hukuk fakultesinde okuyan TUM ogrencilere uygulandiginda STAJYER AVUKATLAR, BU CALISMADA GRUP ASISTANI OLARAK ONEMLI BIR YER TUTACAK GORUNMEKTEDIR...

Bu esnek, kesintisiz staj yontemi ile ogrenciler, hem okulda kuramsal egitimle aldiklarini gunu gunune test amaciyla birkez daha tartisabilecekleri icin, hemde Stajyer Avukatlarin aktaracagi ornek somut konularla karsilastirma yapabilecekleri icin kazancli cikacaklardir.

Farazi mahkeme / dava uygulamasini her bir grup defalarca tekrar edebilecegi icin bilginin pekismesi sureci dahada kisalacaktir...

daha fazla uzatmadan burada kesiyorum. sabriniz icin tesekkurler.

Saygilarimla
Metin karadag
Old 25-03-2002, 23:26   #3
Av.Şevket TUTULMAZ

Varsayılan Stajyer Avukatlar Stajdan Memnun Olsa Gerek

Sevgili Metin Karadağ,

Hukukçulara hatta stajyerlerin ilgisine sunduğum bu konu aslında benimde çözüm aradığım bir konu, ancak hiçbir hukukçunun ilgi göstermemesi ve özellikle de stajyer Avukatların ilgi göstermemesine karşın sizin ilgi göstermenizden dolayı memnuniyetimi ifade etmek isterim.

Sizin tüm önerilerinizi ilgi ile okuyorum,

Ancak sizler okulda başlayan ve devam eden bir stajı uygun buluyorsunuz, Avukatların okul da iken mahkemelerde staj programı takip etmesini şahsen çok olumlu bulurum ama bunun Adalet Bakanlığınca olumlu karşılanacağını hiç zannetmiyorum.

Yine de düşünülmesi gereken bir konu olduğuna inanıyorum.

Saygılarımla
Old 26-03-2002, 00:42   #4
metin karadag

Varsayılan ASIL KALITEYI, KALITEYI TALEP ETME KALITESININ BELIRLEDIGINI BASTAN SOYLUYORUZ...

Sevgili Şevket Yorulmaz

Oncelikle ilginize tesekkur ederim.

Ayrica memnuniyet ifadenizi duymaktan da memnun oldum.

Benim ilgisizlikle ilgili bir şikayetim yok.

Olsa olsa ilgi cekememek konusunda kendi kendimden sikayet edebilirim.

İstanbul Barosunun Stajyer Avukatlar Komisyonu uyesi arkadaslarla konuyu gorustuk, ilgileniyorlar.

Ancak bu ayin 26'si sali gunu İstanbul Universitesi'nde yapacaklari foruma hazirlaniyorlar...

Yanitinizda demissiniz ki;

"Ancak sizler okulda başlayan ve devam eden bir stajı uygun buluyorsunuz, Avukatların okulda iken mahkemelerde staj programı takip etmesini şahsen çok olumlu bulurum ama bunun Adalet Bakanlığınca olumlu karşılanacağını hiç zannetmiyorum..."
...

Evet okul sureci ile paralel olarak baslayan ve devam eden staj aslinda staj kavramini ortadan kaldiran bir sey... Aynen Tıp egitiminde oldugu gibi... Bizde zaten onu istemiyor muyuz?

Adalet Bakanligi'nca olumlu karsilanip karsilanmamasi konusu sanirim bu konuya olumlu bir cozum getirirlerse, ya da kendilerinden talep edilenler yonunde mevcut sorunlari ortadan kaldirabilirlerse belki gundemde bir yer tutabilir...

Ancak dikkat cekmek istedigim bir noktayi daha belirtmeden gecemeyecegim.

Örnegin siz; "okulda baslayan" diye bir vurguda bulunuyorsunuz; oysaki bizim MSR Programi onerisi ise "okul sureci ile paralel" vurguludur, dikkat ettiyseniz. ( Yani Baro'nun himayesinde ama yine de bagimsiz ve ozgur... Asagida biraz daha acacagim...)

Bununla neyi kastediyorum, sunu:

Genel olarak ogrenci ile hocasi ya da okul yonetimi arasindaki iliskide mutlak pedagojik bir gerilim/sorun vardir...

Bu, ders/sinif gecmek ya da en sonunda diploma almak alamamak gerilimi/sorunu uzerine kuruludur...

Yani ogrenci ogrenim hayati boyunca oldugu gibi universitede de ayni gerilimle; yani surekli 1 - 0 kesintisiz yeniklik psikozu ile baskilanmistir...

Ayni sekilde staj suresindede isvereni ile iliskilerini ayni 1 - 0 yenik pozisyonda surdurur...

Tam da bu noktada bizim Mimarlar Odasi olarak; "egitim surecinin oznesi olan ogrenciden yana bir tavir alarak"; bunun geregi olarak da Mimari Stajda Rotasyon Programi'nda "esas ozne"nin kendileri olduklarini surekli vurgulayip "Mimar Adaylari olarak tum calisma programlarini kendilerinin ihtiyaclarina gore bagimsiz ve ozgurce hazirlamalarini savunuyor ve koruyoruz.

Yani, ogrencilerin calismaları nasil yapacaklarına "ne biz karısıyoruz ne de baskalarının karısmasına izin veriyoruz..."

Bir yerde MSR Programi uygulamalari yani esnek staj sistemiyle aslinda gercek UNIVERSITER sisteme donus yapmis oluyoruz...

MSR Programi calismalari sirasinda kendılerının MIMARLIK adı altına giren; uretmis oldukları her is ya da calisma "dogrudan kendı urunlerı" oluyor boylece...

Sadece calismalari sirasinda bize ihtiyaclari olursa ve ihtiyaclarini da proje haline getirebiliyorlarsa her turlu destegi onlara sunabiliyor ya da aktarabiliyoruz.

Cunku onlara; ASIL KALITEYI, KALITEYI TALEP ETME KALITESININ BELIRLEDIGINI BASTAN SOYLUYORUZ...

Kisa sure icerisinde ogrenci kendisinin bile o gune kadar farkinda olmadigi, uykudaki yeteneklerini koreltmekten kurtaran bir aktif tavir alabiliyor...

(onceleri biz sasiriyorduk simdi artik sadece kendileri farkina vardiklarinda sasiriyorlar

Boylece mesleki deneyim, okul egitimi ile icice degil ama PARALEL bir hale gelebiliyor...

Yani okul yonetimleriyle uyumlu / paralel calisiyoruz ama programi da Y.O.K.'un hacamat etmesine izin vermiyoruz...

Madem ayni ogrenci mezun oldugunda uyemiz olacak; o halde ona rehberlik danismanlik hizmetimizi de belirledigimiz programla onceden ulastirabilme hakkimiz vardir diyerek calismaya devam ediyoruz...

Daha sonradan bu programla davranis aliskanligi/kulturu degisen ogrenciler; "UNUTTUKLARI OGRETILERI HATIRLAMAKLA ZAMAN KAYBETTIKLERI YER" anlamina da gelen "STAJ YERINI" yetkin MIMAR ADAYLARI olarak hakkiyla doldurabiliyorlar...

(gec oldu devam ederiz...)

sevgi ve saygilarimla
metin karadag
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi