Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Sinema ve Televizyon Filmler ve diziler üzerine sohbetler

Komiser Columbo

Yanıt
Old 10-12-2020, 12:57   #1
hukukbilgisi

Mesaj Komiser Columbo

Komiser Columbo'yu, TRT'nin siyah-beyazlı yıllarında izlemiştim. Yaklaşık 45 yıl sonra, birinci bölümünü yeniden izledim. Çocuken ilgiyle izlemiştim, ama şimdi izlesem aynı zevki alır mıydım? Böyle bir soru işaretiyle izledim dizinin ilk bölümünü.

İlk izlediğimde Türkçe seslendirmeli olarak izlemiştim. Şimdi ise, orijinal diliyle ve altyazılı olarak izledim. İlk izlenimim, Türkçe seslendirmenin karaktere daha çok yakıştığı yönünde oldu. Columba, elinden puro düşürmeyen bir komiserdi ve Türkçe seslendiren sanatçının sesi, tütün tüketen bir kişiye daha çok yakışıyordu.

İlk bölümde Columbo, eşini öldürdüğünü düşündüğü bir adamın peşine düşüyor. Katil, daha dizinin başında açıklandığı için spoiler tehlikesi olmadan anlatabilirim. Katil, sevgilisiyle birlikte olabilmek için eşini öldürüyor ve bunu da sevgilisinin yardımıyla yapıyor. Katilin kim olduğu, dizinin başında gösterildiğine göre; izlerken dikkat etmemiz gereken nokta, Columbo'nun hangi yöntemi izleyerek onu yakalayacağıydı şüphesiz.

Yöntemine gelmeden önce, Columbo'nun dış görüntüsünün nasıl bir izlenim verdiğine bakalım. Örneğin, bir numaralı şüphelisi olan psikiyatrın Columbo hakkındaki yorumu, onun komik olduğu yönündedir. Burada, kalem detayına değinmezsem olmaz. Columbo, not almak için defterini cebinden çıkartır, ancak kalemini almayı unutmuştur. Bu görüntü de, hafızası pek iyi olmayan bir polis izlenimi vermektedir. Esasen Columbo, bu tür unutma numaralarıyla, kendisini bilerek kusurlu göstererek, şüphelilerin gardını düşürmeyi hedefleyen kurnaz bir komiserdir.

Şimdi Columbo'nun yöntemine dönebiliriz. Şüpheli, titizlikle hazırlanmış bir planla eşini öldürdüğü için, Columbo'nun, izini süreceği bir ipucu bulunmamaktadır. Şüphelinin hikâyesinde bulduğu birkaç tutarsızlık ise, onu sonuca götürmemektedir. Bu tutarsızlıklardan birisi, psikiyatrın seyahate giderken yanında götürdüğü bavulların, gidiş-dönüş arasındaki ağırlık farkıdır. Soğukkanlı katil, bu hücumu kolyca savuşturur. Bir diğer tutarsızlık, maktülün öldürüldüğü gün giydiği elbisenin, cinayet mahallinde olmamasıdır. Katil koca, bu hücumu da, ustalıkla savuşturur.

Tüm bunlar olurken, Columba ve katil arasında bir diyalog geçer. Columbo der ki: Şu şu özelliklere sahip bir katili yakalayabilmem için ne yapmam gerekir? Katil, artık yakalanmayacağından emindir: Yakalayamazsınız!.. Karşılıklı konuşmalardan anlarız ki, Columbo, katilin davranışlarını analiz ederken, o da boş durmamış ve Columbo'yu analiz etmiştir. Nitekim, konuşmanın bir yerinde Columbo'ya, zekâsının görüntüsüyle uyuşmadığını, ancak bunun da Columbo tarafından kasıtlı olarak yapıldığını söyler.

Mevcut delillerle katili yakalamayacağını anlayan Columbo ne yapacaktır? Yenilgiyi kabul edip, geri mi çekilecektir, yoksa aklında başka bir plan mı vardır?.. Tadında bırakıp sürprizi bozmayalım...

Yıllar önce izleyenler hasret gidermek için, izleme şansını bulamamış olanlar da, Columbo'yla tanışmak için izleyebilirler. Laborotuvarlı, bilgisayarlı, internetli polisiye dizilerden farklı bir polisiye dizi izlemek isteyenlere...

Gelecek Program: Criminal Minds
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi