Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

şimdi Ne Yapmaliyim Kaygisi

Yanıt
Old 04-05-2013, 20:40   #1
HUKUK ÖĞRENCİSİ

Mutsuz şimdi Ne Yapmaliyim Kaygisi

Hukuk fakültesi üçüncü sınıf öğrencisiyim ve malesef ki üçüncü sınıfı tekrar etmek durumunda kaldım bu da benim bütün hayatımı etkileyen bir dönüm noktası oldu tüm planlarım kararlarım hayallerim hepsi alabora oldu amacım dört yılda hukuk fakültesini bitirip hakim-savcı olabilmekti ya da kaymakamlık sınavına girmekti son sınıfın son döneminde buna tam anlamıyla karar verecektim fakat şimdi bu mümkün değil lafı uzatmadan merak ettiğim birkaç konu hakkında doğru kaynak olarak sizlerden bir şeyler öğrenmek istiyorum 4. sınıf öğrencisi iken hakimlik savcılık sınavlarına ya da kaymakamlık sınavlarına girebilmem mümkün mü evet kpss ye girebiliyorum ama bu diğer sınavlar için de geçerli mi? bir diğer sorum ise avukatlık stajını yaparken aynı zamanda adliye stajı da yapılabiliyor mu bugün bir arkadaşım bunun mümkün olduğunu ve yakın bir akrabasının bu şekilde stajına devam ettiğini söyledi bu konular hakkında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
Old 09-05-2013, 18:21   #2
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan HUKUK ÖĞRENCİSİ
Hukuk fakültesi üçüncü sınıf öğrencisiyim ve malesef ki üçüncü sınıfı tekrar etmek durumunda kaldım bu da benim bütün hayatımı etkileyen bir dönüm noktası oldu tüm planlarım kararlarım hayallerim hepsi alabora oldu amacım dört yılda hukuk fakültesini bitirip hakim-savcı olabilmekti ya da kaymakamlık sınavına girmekti son sınıfın son döneminde buna tam anlamıyla karar verecektim fakat şimdi bu mümkün değil lafı uzatmadan merak ettiğim birkaç konu hakkında doğru kaynak olarak sizlerden bir şeyler öğrenmek istiyorum 4. sınıf öğrencisi iken hakimlik savcılık sınavlarına ya da kaymakamlık sınavlarına girebilmem mümkün mü evet kpss ye girebiliyorum ama bu diğer sınavlar için de geçerli mi? bir diğer sorum ise avukatlık stajını yaparken aynı zamanda adliye stajı da yapılabiliyor mu bugün bir arkadaşım bunun mümkün olduğunu ve yakın bir akrabasının bu şekilde stajına devam ettiğini söyledi bu konular hakkında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
Diplomanızı almadan hakimlik savcılık kaymakamlık sınavlarına giremezsiniz.Stajyer avukat olarak ilk 6 ay adliye stajı ikinci 6 ay avukat yanında staj öğrenimi vardır.Ancak hemen hemen tüm stajyerler gibi kanunen mümkün olmasada ilk 6 aylık adliye stajınızla beraber avukat yanında da staj yapabilirsiniz.Dediğim gibi kanunen mümkün değil ancak sosyoekonomik gerçekler de ortadadır.
Old 13-05-2013, 00:21   #3
Rbal

Aynı konulardan bende muzdaribim.Son sınıf öğrencisiyim ancak staj veya hakimlik sınavları konusunda ne yapacağımı hiç bilmiyorum.Savcı olmak istiyorum ama okulda mezuniyet sonrası konular için gerekli eğitim verilmiyor.
Old 15-05-2013, 17:46   #4
Av.Elvan Akkaya

Hangi meslek grubu seçilirse seçilsin, avukatlık stajı yapıldıktan sonra buna karar verilmeli diye düşünüyorum.
Zaman kaybı olarak görmemeli. Okul bittikten sonraki o yıl; verilen kararlar çoğunlukla değişiyor. Kendini tanımak için de fırsat olur. Naçizane tecrübem...
Old 15-05-2013, 20:57   #5
Av. Erdem Akçay

Bu ne aceledir? 30 yaşında da emekli olmayı mı planlıyorsunuz? Hayat sandığınızdan çok daha uzun ve yetişmeniz gereken bir yer yok. Daha doğrusu, yetişebileceğiniz bir yer yok. Okul bitmeden Barolar Birliği başkanı da olsanız, hayatınız hep "eh işte, iyi diyelim iyi olsun" bir hayat olacak. Biraz rahat olmanızı öneririm.
Old 24-06-2013, 11:46   #6
av.dilekkartal

merhabalar.
önce şunu belirtmek isterim ki;hukuk fakültesini bitirip diploma almadan , hakimlik , savcılık ve kaymakamlık sınavlarına giremezsiniz.Bir diğer husus ise ; ilk 6 ayı adliye ,ikinci 6 ayı avukat yanında olmak üzere staj süresi toplamda 1 yıldır.ilk 6 ayda yasal olmamakla beraber bir avukat yanında da çalışabilirsiniz. Ancak bu stajı 1 yıldan önce bitirebileceğiniz anlamına gelmez. 1 yıllık süreyi muhakkak doldurmanız gerekir.Bence aceleci davranmayın, çünkü bu meslekte an itibariyle fikirleriniz değişebilir.
iyi günler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi