Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Bu şartlar altında günümüzde avukatlığa başlamak ne kadar mantıklı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-01-2012, 12:49   #1
Gordon

Varsayılan Bu şartlar altında günümüzde avukatlığa başlamak ne kadar mantıklı?

Halen Avukatlık Stajımı yapıyorum. Stajımın bitmesine kısa bir süre kaldı ancak. Bu süreçte bilhassa avukatlığın itibarını giderek yitirdiği, gerek yasal gerekse de yasadışı yollarla avukatların para kazanmasının, mesleğini icra etmesinin giderek zorlaştığı bir ortamda avukatlığa başlamak ne kadar doğru, ne kadar yanlış olur? Hazır yol yakınken farklı bir mesleğe mi yönelmeliyim? Serbest avukat olarak ne bir müşteri potansiyelim ne de hazır çalışabileceğim büro ve birikmişim mevcut? Nasıl olur da yaparım diye düşünmeden edemiyorum.
Old 18-01-2012, 12:52   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Gordon
Halen Avukatlık Stajımı yapıyorum. Stajımın bitmesine kısa bir süre kaldı ancak. Bu süreçte bilhassa avukatlığın itibarını giderek yitirdiği, gerek yasal gerekse de yasadışı yollarla avukatların para kazanmasının, mesleğini icra etmesinin giderek zorlaştığı bir ortamda avukatlığa başlamak ne kadar doğru, ne kadar yanlış olur? Hazır yol yakınken farklı bir mesleğe mi yönelmeliyim? Serbest avukat olarak ne bir müşteri potansiyelim ne de hazır çalışabileceğim büro ve birikmişim mevcut? Nasıl olur da yaparım diye düşünmeden edemiyorum.
Burada bir yanlışlık olmalı sanki.
Old 18-01-2012, 13:32   #3
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Gordon

Sayın Ekicinin yanıtına harfiyen katılmamın yanı sıra, stajınızı tamamlayıp, avukatlık ruhsatnamenizi aldıktan sonra, avukatlıkta pek ısrarcı olmamanızı öneririm. (Gerekçesi pek geniştir.) Başarılar.
Old 18-01-2012, 18:43   #4
carlito

Varsayılan Umutsuz Olmayınız!

Çalışkan,İstikrarlı ve Mesleğe Meraklı İseniz İzmir'de İyi Bir Büro'da Çalışma ve Kendinizi Geliştirme Fırsatı Bulabilirsiniz..
Old 18-01-2012, 23:27   #5
Aslı Aydın

Hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisi olarak bu soru açıkçası benim de kafamı kurcalamakta son zamanlarda. Yakın zamanda, Bursa'da hayli iyi bir konumda avukatlık yapmakta olan bir büyüğümden aldığım tavsiye şuydu: Eğer yapabilirsen üniversitede kal ve akademik kariyer yap. Avukatlığın durumu hiç de iyiye gitmiyor.

Sizlerin bu konudaki görüşleri nelerdir?
Old 19-01-2012, 09:23   #6
Av. Hakan VARAN

kafanız neden bu kadar karışık arkadaşlar. iyi ya da kötü avukat yoktur. iyi yada kötü insan vardır. Avukatlık mesleği konumu itibari ile yüzyıllardır var olan saygın bir meslektir. şu varki bu kutsal mesleği icra ederken meslek itibar ve onurunu hiçe sayarak davranan meslektaşlarımız(!)ne yazık kı çok sayıdadır. ancak siz bunları lütfen düşünmeyiniz.
avukatlık mesleği hukuk fakültesinden mezun olduktan hemen sonra icra eilecek ve hemen para kazanılacak bir meslek değildir. Aşkla ölünceye kadar yapılacak bir meslektir. siz mesleğe aşık olursanır emin olun ki bu aşkınız platonik bir aşk olmaycaktır elbet karşılığını alcaksınızıdr.
bu sebeple itibar insanın kendisi ile alakalı bir durum olduğunu mesleğin itibarının yüksek bir meslek olduğunu ve aksi düşücelere şimdiden katılmadığımı gururla söylemekteyim...
Old 27-01-2012, 13:51   #7
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Gordon

Değerli Meslektaşım,

Siz iddia ettiğiniz gibi "yasadışı yollarla para kazanan avukatları" bırakın. Siz bu mesleği nasıl icra edeceğinize, bu mesleğin size neler katabileceğine ve sizin mesleğe neler katabileceğinize bakınız.

Kişisel ve mesleksel anlamda donanımlı ve dürüst olduğunuz takdirde her zaman ayakta kalacaksınızdır. Umudunuzu kaybetmeyin. Avukatlık mesleği onurunu kaybediyorsa bizle bu onuru geri kazandıracağız.

Serbest avukatlık yapmak konusundaki tavsiyem şöyle olacaktır: eğer mali gücünüz, iş portföyünüz ve müvekkilleriniz yoksa maaşlı çalışın; ya da hem başkasının işini yapabileceğiniz hem kendi işinizi yapabileceğiniz bir büro tercih edin. Göreceksiniz zamanla bu düşünceleriniz kalmayacak ve güzel fakat haliyle zor bir mesleğiniz olduğunu göreceksiniz.

Umudunuzu kaybetmeyiniz.
Sevgilerimle...
Old 28-01-2012, 01:02   #8
Av.Nevra Öksüz

Sayın Gordon,

Alıntı:
Yazan Gordon
Hukuk Fakültesinden mezun olup stajını tamamlayarak mesleğe başlayan herkes "avukat" değildir Her meslekte var olduğu gibi bu meslekte de "avukat" kelimesinin sadece adının önünde yer almasından başka "avukatlık"la hiç alakası olmayan kişiler elbette var. "Avukat"lığı yalın ve şahısların kişisel özelliklerinden soyut olarak düşünün(staj yaptığınıza göre bunun anlamını ve içerdiği herşeyi biliyor olmalısınız ) ve şimdi kendi kendinize sorun:

"Avukatlık" mesleği ile gönül bağım var mı? Seviyor muyum bu mesleği? Bu meslek beni sever mi? Bu soruların cevabı evet ise lütfen avukat olun Bazen birbirinize küseceksiniz; ama yılmayın, karşılıklı sevginiz birbirinizi affetmenizi sağlayacak...

Yalnız küçücük bir tavsiye: birbirinizi sevin ama sakın aşık olmayın, çok yıpranırsınız

Saygılar...
Old 01-02-2012, 12:33   #9
Gordon

Öcelikle cevaplar için çok teşekkür ederim. İlk mesajımda bir anlatım bozukluğu olmuş "gerek yasal gerekse de yasadışı yollarla avukatın para kazanmasının zorlaştırıldığı" demek istemiştim. Yoksa elbette ki yaşadışı yoldan para kazanmak gibi bir niyetimiz olmadı, olamaz. Bu anlamda ben avukatın işlerini yapmasının zorlaştırıldığı, önüne taşlar konulduğunu kast etmek istemiştim ki bu konuda hemfikirizdir sanıyorum.

İyi bir insan olmak bu mesleğin icrası için artık yetmiyor. O kadar çok hukuk fatkültesi ve o kadar çok mezun var ki iyi olarak aralarından sıyrılmanız, torpiliniz yoksa biryerlere gelmeniz çok zor. Bilhassa ailede avukat birileri yoksa yahut tanıdık bir avukatla çalışmıyorsanız kendi başınıza ayakta kalmanız mümkün değil gördüğüm kadarıyla. Yanlış mı düşünüyorum?
Old 02-02-2012, 11:54   #10
oeroglu

Bunlar yine avukatlık mesleğinin iyi günleri...

son beş yıl içinde o kadar çok hukuk fakültesi açıldı ki bir çoğusu mezun vermedi, ve hatta bir kısmı daha öğrenci bile almadı...

3 sene öncesine kadar konya'da sadece bir hukuk fakültesi(selçuk hukuk) varken, şimdi üç tane olduğunu,(+ mevlana hukuk, +kto hukuk) seneye bir tanesinin daha(konya üniversitesi) açılması için planlar yapıldığını, ve bu sayının dörde yükseleceğini...

3 sene öncesine kadar gaziantepte bir hukuk fakültesi yokken şu anda gaziantepte(gaziantep üni, gazikent üni, zirve üni hukuk fakülteleri) üç tane halihazırda öğrenci okutan hukuk fakültesinin olduğunu, kilis yedi aralık üniversitesinde de yakında kurulacağını...

2003 senesinde ben hukuk fakültesine girerken kayseri'de hiç hukuk fakültesi yokken, şimdi halihazırda öğrenci alan iki (erciyes, melikşah üni,) üniversitye olduğunu..

5 sene öncesine kadar bursa civarında bir hukuk fakültesi yokken, şimdi bursa'da bir, yalova'da bir hukuk fakültesi olduğunu....

antalya'da yanlızca bir tane hukuk fakültesi varken şu anda yeni açılan, ve daha öğrenci almaya bile başlamamış iki vakıf üniversitesi (uluslararası antalya üniversitesi hukuk fakültesi, alanya hamdullah emin paşa üniversitesi hukuk fakültesi) daha açıldığını....

(istanbulda her mahallede açılan ve her biri hukuk fakültesi barındıran vakıf üni lerine girmiyorum bile....)

göz önünde bulundurarak..;

tezinize katılıyorum, evet bu şartlar altında serbest avukatlığa başlamak pek mantıklı gözükmüyor, ama kpss de iyi puan yaparsan güzel bir kurum avukatlığına yerleşir, iyi de para alırsın...
Old 15-03-2012, 20:46   #11
Gordon

Daha fazla cevap alırım diye ummuştum. Başka düşüncesi olan meslektaş yok mu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi