Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

4.sınıfı uzatıyorum, bu seneyi nasıl değerlendiririm?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 4,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-08-2006, 23:08   #1
avsb

Mutsuz 4.sınıfı uzatıyorum, bu seneyi nasıl değerlendiririm?

arkadaşlar ben 4.sınıfım ve bu sene uzatma ihtimalim var.bana bu senemi en iyi şekilde değerlendirmem için ne önerirsiniz.5.sınıfa uzatmak bana çok şey kaybettirecek gibi geliyor.önerilerinizibekliyorum.
Old 02-09-2006, 16:43   #2
obaykan

Varsayılan merhaba

arkadaşım bende senin gibi bir sene okulu uzatarak mezun oldum.Uzattığın BU bir senelik zaman diliminde bir hukuk bürosuna girmende fayda görüyorum ama icra ağırlıklı bir yer tavsiye etmiyorum.Eğer ekonomik durumun kaldırıyorsa ücret almadan sadece öğrenmek amaçlı belli günlerde büroya giderek pratik anlamda kendini yetiştirebilirsin.Ücret almadığın için yanında çalıştığın avukatında seni çok zorlayacağını düşünmüyorum.Böylelikle alttan kalan derslerini de takip etme fırsatın olur bence.Ben yapmadımama şuan senin yerinde olsam öyle yapardım
Old 03-02-2007, 22:10   #3
RANA YILDIZ

ne olmayı hayal ediyorsunuz hakim mi olsanız mutlu olurdunuz avukat mı.insan mutlu olmayacak ise ne için yaşar,nasıl yaşar.mutluluk projeniz 1 senenizi de alabilir 5 senenizi de.kısa olmasını temenni ederiz ama bu seneyi uzattığınız için çok üzülmeyin hatta hiç üzülmeyin çünkü kalmak da çok olağan bişey.kaybetme duygusu zordur ama hayatta her işin rizikosu var.şimdi ben derim ki 5 yıl sonra olsa kendinizi nerde görmek isterdiniz ise oraya odaklanın.ders çalışın.sizin asli vazifeniz okulunuzu bitirmek.bürolarda yorulup akşam bitkinleşip uyuyacağınıza derslerinizi geçin okuyamadığınız kitapları okuyun.temelinizi sağlamlaştırın .bu yaptığınız yine kendinize geri dönecektir.belki hakimlik sınavını kazanarak..o yüzden geçen zamanı okuyarak geçirin derim.büroya odaklanmanız zor aklınızda dersler varken.aynı anda birkaç işe odaklanmamanızı öneririm.insan o zaman kaybediyor.öğrenciliğin keyfinin çıkarın. ah o günler ah...
Old 07-02-2007, 00:51   #4
cesur_yürek

Dersinizi ihmal etmeyecek bir şekilde bir avukatın yanına takılın.Bol bol dosya inceleyin, işin pratiğini kapmaya çalışın.
Old 07-02-2007, 11:34   #5
Staj.Av.Selçuk

sevgili smr arkadaşların tavsiyelerine ek olarak ingilizce kursuna gidip ingilizceyi öğrenmeni tavsiye ederim.çok büyük faydasını göreceksin...
Old 07-02-2007, 14:47   #6
cLaW

İlk tavsiyem okulu uzatmaman olacak,elinden geldiğince buna çalış..Uzattığın zaman derslerden ve okuldan soğursun,okuduğun ve çalıştığın konuları yeniden okumak zorunda kalırsın..Zaten hiçbir öğrenci çalışmayıpta kalmaz ya hoca gıcıktır,ya sormayacağım dediği yerden sormuştur,ya anlatmadığı yerden sormuştur bu ''ya'' ile başlayan örneklemeler bitmez taa ki öğrencilik bitene kadar

Birşeyin bilincinde olmak lazım,öğrencilik hayatında uzatılan bir yıl hayata dair kaybedilen bir yıldır,bir nevi okul hayattaki ayak bağıdır,hayatta ayaklarınızın üzerinde durmanız gereken durumdaki son engeldir..

Her ne olursa olsun uzatmışsanda okulu bence karar vermen gerek gelecekte ne olmak istediğine ona göre bu zamanı daha yararlı şeyler yaparak değerlendirebilirsin..
Kolay gelsin,

Saygılarımla.
Old 31-07-2007, 16:23   #7
selcen ünsal

Ben de ankara hukuk fakültesini uzattım.daha çok yenş kaybetme,yenilgi,başarısızlık fikrini kabullenmiyor insan ve ailesine kabullendirmek çok zor oluyor ama nekadar üzülsen de yapacak bişey yok..

öğrencilik hayatında uzatılan bir yıl hayata dair kaybedilen bir yıl mıdır bilmiyorum..belki 4yıldır ders çalışmaktan yaşayamadığım öğrenciliğin keyfini yaşarım kendimi geliştiririm,örneğin mesleki yabancı dil öğrenirim diye düşünüyorum..
Old 31-07-2007, 19:17   #8
tuval2310

arkadaşlar benim de bu yıl 5. yılımdı..Okulu uzattığımda o kadar üzülmüştüm,o 1 yıl o kadar gözümde büyümüştü ki anlatamam..Ama şimdi okul bitti ve ben anladım ki 1 yıl uzun bir süre değil...Evet diger arkadaşlarım stajlarını bitirmek üzereler bense henüz başlamadım ama en az onlar kadar tecrübem oldu..çünkü ben de bir büroya gittim,koşturdum..
Okulu uzattıgıma üzüldüğümde bir arkadaşım bana demişti ki 'farz et ki erkeksin ve askere gittin,stajını dönüşte yapacaksın.Tüm erkeklerin bu anlamda zaman kayıpları var,o kadar da üzülme,1 yıl hiç bir şeydir insan ömründe...'
Old 31-07-2007, 21:43   #9
Seyda

Alıntı:
Yazan tuval2310
Okulu uzattıgıma üzüldüğümde bir arkadaşım bana demişti ki 'farz et ki erkeksin ve askere gittin,stajını dönüşte yapacaksın.Tüm erkeklerin bu anlamda zaman kayıpları var,o kadar da üzülme,1 yıl hiç bir şeydir insan ömründe...'

Okulu uzatan erkekler bu mesajı okuyunca oturup ağlamasınlar sakın!!
Old 31-07-2007, 22:03   #10
*sinequanon*

Okul 5 senede bitti ve sonunda dedim ki iyi ki de uzatmışım.4.sınıftayken senenin sonuna doğru geldiğimizde acayip panik halde ne olacağına karar verememiş ortada avare avare dolaşıyordum.5.sene beni sakinleştirdi ve seçeceğim yol konusunda en azından araştırma yapmaya başladım.TCMB'nin,Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın,DPT'nin stajlarına katıldım;banka hukuku sertifikası aldım.Bir tek pişmanlığım oldu o da bir avukatın yanında çalışmamaktır.

Okulu uzayanlar,sakın üzülmeyin,korkmayın,panik yapmayın.Bu yılı en iyi şekilde değerlendirmeye,kendinize yeni özellikler kazandırmaya,kalitenizi arttırmaya bakın.Ama sakın 5'i 6 yapmayın.

Kesinlikle sözümün arkasındayım;İYİ Kİ 5 SENEDE BİTİRMİŞİM.
Old 01-08-2007, 01:14   #11
selcen ünsal

inşallah ben de iyiki 5 senede bitirmişim diyebilirm aslında iyi değerlendirilirse denilebilir..
Old 24-08-2007, 18:12   #12
M P

Selamlar Sayın arkadaşlar ,
Bu konuda tecrübeli birisi olarak bende bi iki kelime etmek istiyorum.Ben 6. senem ve son senem olarak 7inci seneye gireceğim bu sene.Uzatmalı birisi olarak sizlere tavsiyem ders notlarına günlük çalışmanızdır ve okul başladığında ders dışındaki tüm aktivitelerden vazgeçmenizdir.Belki mezun olana kadar zorlanacaksınız ama kimse kaptana karşılaştığı fırtınayı sormaz , herkez gemiyi limana getirip getiremediğine bakar.
Saygılarımla ,
Old 04-09-2007, 13:26   #13
obydr

Bende okulumu 1 yıl uzatmalı olarak bitirdim, acak bu durumu vakit kaybı olarak görmedim.Bence önünüzde eğer değerlendirebilirseniz çok güzel bir fırsat var.Diliniz yoksa mutlaka yabancı dilinizi geliştirmeye çalışın.Bunun yanında ilgi duyduğunuz veya ileride çalışmayı planladığınız bir hukuk alanında eğitim veren bir kuruluşta veya kursta kısa süreli eğitim alabilir veya bu alanlarda çalışan hukuk bürolarında kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.
Old 05-09-2007, 01:06   #14
young_jurıst

Varsayılan uzatmayın

arkadaşlar ben de okulu 1 sene uzattım..ama hiç de keyifli birşey olmadığını belirtmek isterim.hele en sevdiğiniz arkadaşlarınız mezun olduysa bir de çevredekilerin okulu daha kaç yıl okuyacaksın,tıp okuduğunu bilmiyordum! türünden takılmaları cabası...ama yine de dünyanın sonu gibi görmemekte fayda var..okul zamanında yapmaya fırsatınız olmayan şeyleri yapmaya çalışın eğer fazla dersiniz kalmadıysaeğer çok ders kaldıysa oturun oturduğunuz yerde derslerinizi vermeye çalışın yoksa 1 sene daha sizi bekliyor benden söylemesi
Old 14-09-2007, 20:54   #15
sbnm86

arkadaşım bence kaygılanmayı bırak ve keyfine bak derslerini verdikten sonra uzun bir staj süreci var zaten bu süreçte zaten usuli işlemleri kapacağından eminim ...başarılar diliyorum
Alıntı:
Yazan semr
arkadaşlar ben 4.sınıfım ve bu sene uzatma ihtimalim var.bana bu senemi en iyi şekilde değerlendirmem için ne önerirsiniz.5.sınıfa uzatmak bana çok şey kaybettirecek gibi geliyor.önerilerinizibekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi