Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

6100 sayılı HMK madde 104

Yanıt
Old 06-09-2012, 19:00   #1
andrius

Varsayılan 6100 sayılı HMK madde 104

Adli tatil sebebiyle uzamış olan temyiz süresi 7 eylül de mi 10 eylül de mi bitiyor?Basit gibi geliyor ama tartışmak istedim .Saygılar
Old 06-09-2012, 19:49   #2
Nuriye Değer

10 eylül. Adli tatilin bittiği gün 1 Eylül isede hafta sonuna rastgeldiğinden takip eden ilk iş gününe kadar uzadığından 3 eylülde bitti. bu şekilde yorumladım ve ben 10 Eylül diyorum
Old 06-09-2012, 19:57   #3
andrius

Ama kanunda başlangıç resmi tatile denk gelirse ilk işgününe uzar diye bir madde yok ,son gün resmi tatile denk gelirse ilk işgününe uzar diye madde 93 var
Old 06-09-2012, 20:10   #4
Nuriye Değer

Adli tatilin bitiminde töreni pzt yaptık.Hem tüm kanunlarda süre uzar .uzamayana rastlamadım .kanun hatalı yapılmış . adli tatilin sürelere etkisini düzenlemiş ancak adli tatilin kendisi için unutulmuş. ben 10 eylül diyorum. Kanunların ruhuna daha uygun.
Old 07-09-2012, 08:52   #5
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan andrius
Adli tatil sebebiyle uzamış olan temyiz süresi 7 eylül de mi 10 eylül de mi bitiyor?Basit gibi geliyor ama tartışmak istedim .Saygılar

7 Eylül son gündür diye düşünüyorum. Eğer 7 eylül de tatil gününe denk gelirse ilk iş gününe (bu yıl için 8 eylül) uzar kanaatindeyim.
Old 07-09-2012, 09:55   #6
avdogan

yedi günlük sürenin iki günü her halukarda cumartesi pazara denk gelecektir. sürenini başlangıcının cumartesi pazara denk gelmesi bir şeyi değiştirmeyecektir. 7 eylül 2012'nin son gün olduğu kanaatindeyim.
Old 07-09-2012, 10:16   #7
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan avdogan
yedi günlük sürenin iki günü her halukarda cumartesi pazara denk gelecektir. sürenini başlangıcının cumartesi pazara denk gelmesi bir şeyi değiştirmeyecektir. 7 eylül 2012'nin son gün olduğu kanaatindeyim.

Bu yıl 7 eylül pazar günü ama
Old 07-09-2012, 11:23   #8
uğur deniz

HMK nun 104.maddesinde açık hüküm var. Adli tatilin bittiği günden itibaren 1 hafta uzar diyor. Madde gerekçesine göre ise; adli tatile tabi olmayan dava ve işler açısından sürelerin işleyeceği açıktır. bu maddede adli tatile tabi olan yani adli tatilde görülemeyecek dava ve işlerdeki süreler açısından tatilin etkisi düzenlenmektedir. .ayrıca burada maddi hukuka ait süreler olmayıp örneğin zamanaşımı gibi usul hukukundaki sürelerdir. hükme göre adli tatilde görülemeyecek olan dava ve işlere ilişkin sürelerin bitim tarihi tatile rastlar ise bu süreler tatilin bittiği günden itibaren 7 gün uzatılmış sayılacaktır.Maddeyi örneklerle açıklamak gerekirse;(adli tatil süresinin 20 Temmuz 5 Eylül olduğu varsayımına göre)
20 temmuzda başlayan 15 günlük sürenin bitim tarihi 4 ağustos günü akşam mesai saati sonudur. ancak bu tarih tatil zamanına rastladığından süre 6 eylül den itibaren 7 gün uzar. yani 12 eylül günü mesai bitimi sona erer. 2 ağustos günü başlayan 15 günlük sürenin bitim tarihi tatil içine rastlayacağından süre yine 6 eylülden itibaren 7 gün uzar.3 eylül günü başlayan sürenin bitim tarihi adli tatil içinde olmadığından süre normal olarak 18 eylül günü mesai bitimi sona erer.(Adalet Bakanlığı hukuk usulü muhakemeleri kanunundan hukuk muhakemeleri kanunu kitabından)olaya döndüğümüzde adli tatil süresi 1.9.2012 günü bitmiş olduğundan tatil günü olup olmadığına bakılmaksızın bu tarihten itibaren 7 günlük süre işler 6100 sayılı HMK da 6.bölümün başlığı süreler,eski hale getirme ve adli tatil olarak düzenlenmiş olup HMK 93maddede resmi tatilden söz etmektedir. orada süre işlemekte ancak son gün resmi tatile geldiğinden hak kaybına yol açılmaması için takip eden ilk iş günü çalışma saati sonunda sürenin biteceğinden söz edilmektedir.adli tatil hukuksal anlamda resmi tatil olmadığından özel madde ile düzenlenmiştir.HMK nun 103 /3.bendi gereğince adli tatil içinde dahi temyiz dilekçesi vs işlemlerin yapılmasında bir yasaklama bulunmadığına göre ayrıca resmi tatil nedeni ile sürenin uzatılıp onun üzerine 1 hafta daha süre verilmesi olası gözükmemektedir.
Old 07-09-2012, 17:12   #9
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Bu yıl 7 eylül pazar günü ama

Meslektaşım, bugün 7 Eylül!
Old 09-09-2012, 14:32   #10
andrius

Alıntı:
Yazan uğur deniz
HMK nun 104.maddesinde açık hüküm var. Adli tatilin bittiği günden itibaren 1 hafta uzar diyor. Madde gerekçesine göre ise; adli tatile tabi olmayan dava ve işler açısından sürelerin işleyeceği açıktır. bu maddede adli tatile tabi olan yani adli tatilde görülemeyecek dava ve işlerdeki süreler açısından tatilin etkisi düzenlenmektedir. .ayrıca burada maddi hukuka ait süreler olmayıp örneğin zamanaşımı gibi usul hukukundaki sürelerdir. hükme göre adli tatilde görülemeyecek olan dava ve işlere ilişkin sürelerin bitim tarihi tatile rastlar ise bu süreler tatilin bittiği günden itibaren 7 gün uzatılmış sayılacaktır.Maddeyi örneklerle açıklamak gerekirse;(adli tatil süresinin 20 Temmuz 5 Eylül olduğu varsayımına göre)
20 temmuzda başlayan 15 günlük sürenin bitim tarihi 4 ağustos günü akşam mesai saati sonudur. ancak bu tarih tatil zamanına rastladığından süre 6 eylül den itibaren 7 gün uzar. yani 12 eylül günü mesai bitimi sona erer. 2 ağustos günü başlayan 15 günlük sürenin bitim tarihi tatil içine rastlayacağından süre yine 6 eylülden itibaren 7 gün uzar.3 eylül günü başlayan sürenin bitim tarihi adli tatil içinde olmadığından süre normal olarak 18 eylül günü mesai bitimi sona erer.(Adalet Bakanlığı hukuk usulü muhakemeleri kanunundan hukuk muhakemeleri kanunu kitabından)olaya döndüğümüzde adli tatil süresi 1.9.2012 günü bitmiş olduğundan tatil günü olup olmadığına bakılmaksızın bu tarihten itibaren 7 günlük süre işler 6100 sayılı HMK da 6.bölümün başlığı süreler,eski hale getirme ve adli tatil olarak düzenlenmiş olup HMK 93maddede resmi tatilden söz etmektedir. orada süre işlemekte ancak son gün resmi tatile geldiğinden hak kaybına yol açılmaması için takip eden ilk iş günü çalışma saati sonunda sürenin biteceğinden söz edilmektedir.adli tatil hukuksal anlamda resmi tatil olmadığından özel madde ile düzenlenmiştir.HMK nun 103 /3.bendi gereğince adli tatil içinde dahi temyiz dilekçesi vs işlemlerin yapılmasında bir yasaklama bulunmadığına göre ayrıca resmi tatil nedeni ile sürenin uzatılıp onun üzerine 1 hafta daha süre verilmesi olası gözükmemektedir.
Siz sonuç olarak ne diyorsunuz temyiz süresi adli tatil içinde biter mi diyosunuz?Böyle dedğinizi varsayarsak adli tatil içinde temyzi dilekçesi verebilme imkanı vardır yasak değildir ama bu sürenin adli tatil bitiminden itibaren 1 hafta uzamasına engel değildir.Yanlış yorumluyorsunuz
Old 10-09-2012, 06:56   #11
uğur deniz

Resmi tatil-adli tatil ayrımından söz ediyorum.Normal zamanlarda adli tatil dışında HMK 93 e göre son gün resmi tatile denk gelirse takip eden ilk iş gününün mesai saatine kadar süre uzar.adli tatilde ise işlemler yapılır adli tatilin bitimi resmi tatil gününe gelse dahi bitim tarihinden itibaren süre 1 hafta uzar.ancak adli tatilin bitimi resmi tatile denk geldiğinde önce HMK 93 e göre takip eden ilk iş gününe kadar uygulama yapılıp bir de üzerine HMK 104 e göre 1 haftalık sürenin eklenmesi söz konusu olmaz .
Old 10-09-2012, 08:26   #12
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Meslektaşım, bugün 7 Eylül!
Haklısınız, ayları karıştırmışım.
Old 11-09-2012, 13:29   #13
andrius

Alıntı:
Yazan uğur deniz
Resmi tatil-adli tatil ayrımından söz ediyorum.Normal zamanlarda adli tatil dışında HMK 93 e göre son gün resmi tatile denk gelirse takip eden ilk iş gününün mesai saatine kadar süre uzar.adli tatilde ise işlemler yapılır adli tatilin bitimi resmi tatil gününe gelse dahi bitim tarihinden itibaren süre 1 hafta uzar.ancak adli tatilin bitimi resmi tatile denk geldiğinde önce HMK 93 e göre takip eden ilk iş gününe kadar uygulama yapılıp bir de üzerine HMK 104 e göre 1 haftalık sürenin eklenmesi söz konusu olmaz .
tes

Tamam aynı şeyi söylüyoruz yani 1 eylül cumartesi adli yıl başlar 8 eylül cumartesi son gündür ve pazartesiye yani 10 eylüle uzar.
Old 11-09-2012, 13:58   #14
mntopcu

Alıntı:
HMK.nın İlgili Maddeleri
Adli tatil süresi
MADDE 102. (1) Adli tatil, her yıl yirmi temmuzda başlar, otuzbir ağustosta sona erer. Yeni adli yıl bir eylülde başlar.

Adli tatilin sürelere etkisi
MADDE 104. (1) Adli tatile tabi olan dava ve işlerde, bu Kanunun tayin ettiği sürelerin bitmesi tatil zamanına rastlarsa, bu süreler ayrıca bir karara gerek olmaksızın adli tatilin bittiği günden itibaren bir hafta uzatılmış sayılır.

HMK.m.104 yeni adli yılın başladığı günü değil adli tatilin bittiği günü esas almıştır. Bu yıl adli tatil 31 Ağustos Cuma günü bittiğine göre bir haftalık süre 7 Eylül Cuma günü sona erer.
Old 15-09-2012, 15:28   #15
andrius

Alıntı:
Yazan mntopcu
HMK.m.104 yeni adli yılın başladığı günü değil adli tatilin bittiği günü esas almıştır. Bu yıl adli tatil 31 Ağustos Cuma günü bittiğine göre bir haftalık süre 7 Eylül Cuma günü sona erer.
Adli tatilin sürelere etkisi

Madde 104 - (1) Adli tatile tabi olan dava ve işlerde, bu Kanunun tayin ettiği sürelerin bitmesi tatil zamanına rastlarsa, bu süreler ayrıca bir karara gerek olmaksızın adli tatilin bittiği günden itibaren BİR HAFTA uzatılmış sayılır.

Madde 102 (Değişik madde: KHK. 08.08.2011-650/33 md. ile) (1) Adli tatil, her yıl yirmi temmuzda başlar, otuzbir ağustosta sona erer. Yeni adli yılBİR EYLÜLDE BAŞLAR
92
(2) Süre; HAFTA , ay veya yıl olarak belirlenmiş ise BAŞLADIĞI GÜNE SON HAFTA , ay veya yıl içindeki KARŞILIK GELEN GÜNÜN TATİL SAATİNDE biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne karşılık gelen bir gün yoksa, süre bu ayın son günü tatil saatinde biter.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi