Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

BaĞ-kur Prİm ArtiŞlari Ve Faİzlerİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2007, 16:03   #1
lawyer_721

Varsayılan BaĞ-kur Prİm ArtiŞlari Ve Faİzlerİ

müvekkilim 3 defa 28.12.2006, 08.012007 ve 06.06.2007 tarihlerinde bağkur-dan borç durumunu sormuş. kendisine verilen cevaplarda;
1.defada verilen borç durumu 0 YTL basamak durumu 7
2.defa sormadan önce daha önceden varolan ssk hizmetinden kaynaklı 2 yıllık sigorta çakışmasından dolayı 1.600 YTL fazla ödemesi çıkıyor. askerlik borçlandırmasını yaptığı için de 1.110 YTL borcu çıkıyor ve bu borcun altı ay içinde ödenmesi isteniyor. ama bu sefer basamak derecesi olarak 5. basamak gösteriliyor.
3.defa ise süresi geçmediği halde askerlik borçlanmasının 1.600 YTL ye yükseldiği görülüyor. basamak derecesi ise aniden 11 çıkartılıyor. 1.600 fazla ödemesi ise görülmüyor. ayrıca çakışan sigortalar birleştiği için de 600 ytl borcu olduğu söyleniyor. şimdi benim sormak istediğim birkaç soru var:

1.basamaklar nasıl bir inip çıkıyor?
2-Fazla ödemelere ne oluyor? bu ödemeler nereye gidiyor?
3-askerlik borçlanması süresi geçmediği halde nasıl faiz uygulanabiliyor?
ve son olarak bu durumda ne yapmamı önerirsiniz? detaylı ve acilen yardımlarınızı bekliyorum.
Old 15-06-2007, 11:00   #2
avk-e

Varsayılan değerli meslektaşım

öncelikle açılmış bir hizmet tespiti davanız var mı belirtmemişsiniz şayet tespit davası açmadıysanız,dava açmanız gerektiği düşüncesindeyim,müvekkilinizin Bağ Kur sigorta sicil dosyasının getirtilmesi lazım,sonrasında sorunun çözümü sizin için de kolay olacaktır.
Old 17-06-2007, 17:46   #3
lawyer_721

sayın avk-e teşekkür ederim
daha hizmet tespit davası açmadım. açmayı düşünüyorum, ancak dava açmadan önce noter aracılığıyla bağkura bir ihtarname göndermeyi düşünüyorum.
Old 17-06-2007, 19:11   #4
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Tespit davasından önce kurumu mütemerrit duruma düşürmek için ihtar gönderilmesi şartı bildiğim kadarı ile yok. Tespit davasını açarak diğer yasal haklarınıza saklı tutarsınız. Unutmayın maddi olayları anlatmak taraflara, hukuki nitelendirmeyi yapmak hakime ait bir yetki ve görevdir.

Tespit davasında bilirkişi raporu geldikten sonra eda isteminizi duruma göre ileri sürersiniz.

Bu arada askerlik borçlanması belli bir basamaktan yapılıyor olabilir.Bağkurda basamak yükseltme ya da indirme bildiğim kadarı ile şahsın isteğine göre oluyor.

Saygılar.
Old 29-06-2007, 11:06   #5
lawyer_721

Bağ-kur'a yaptığımız başvuru sonucunda gelen yazıda;
askerlik borçlanmasının tarafımıza 1.100 YTL olarak 08.01.2007 tarihinde bildirildiği, ancak aynı gün (muhtemelen öğleden sonra kastediliyor)ssk hizmeti eklendiğinden askerlik borçlanması ikinci defa 11.basamak üzerinden hesaplandığı ve bu nedenle 1.600 ytl askerlik borçlanmamız olduğu yazılıyor. benim sorum şu;
daha önce 1.100 ytl olarak çıkan askerlik borçlanması basamak yükselmesi nedeniyle 1.600 ytl'ye çıkabilir mi? yani geriye dönük borç artışı olabilir mi? bağ-kur uygulaması hakkında bilgi sahibi arkadaşların yardımını bekliyorum?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi