Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçinin haklı nedenle feshi

Yanıt
Old 28-02-2007, 10:40   #1
avukat erdoğan

Varsayılan işçinin haklı nedenle feshi

İş Kanunu'nun 24/II. maddesine göre iş akdini haklı nedenle fesih etmek isteyen işçi önce bu durumu işverene bir ihtarname ile bildirmeli ve akabinde mi dava açmalıdır?Yoksa direk dava açarak şu tarihte haklı nedenle fesih etmiştim diyerek belirtse yeterli olur mu?Herkese çok teşekkürler
Old 28-02-2007, 10:45   #2
ISIL YILMAZ

Fesih bildirimi için dava açmak gerekli değildir. Sadece fesne sebebiyet veder durumur ortaya çıkmasından itibaren 6 iş günü içerisinde bu hakkın kullanılması gereklidir. Bu konuda 4857 sayılı yasa m.26 ya bakılması iyi olur.

Saygılar.
Old 28-02-2007, 17:19   #3
metus_82

Kitap

İş kanunu madde 26 da 24 ve 25.maddelerde gösterilen ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan hallere dayanarak işçi veya işveren için tanımış olan sözleşmeyi fesih yetkisi iki tarftan birinin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu diğer tarafın öğrendiği günden başlayarak 6 işgünü geçtikten ve her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren 1 yıl sonra kullanılamaz.
Ancak işçinin olayda maddi çıkar sağlaması halinde bir yıllık süre uygulanmaz.
Old 28-02-2007, 17:20   #4
Noyan Yiğit

Ben bir tartışmaya neden olmamak için önce noter kanalı ile ihtarname çekip, iş aktini feshediyorum. Davayı ondan sonra açıyorum. Zira iş aktini feshettikten sonra işçi artık işbaşı yapmadığından işveren de işyerinde devamsızlık yaptı diye rapor tutuyor. Bu nedenle iş aktinin feshedildiğini bir ihtarname ile işverene bildirip, bundan sonra dava açıyorum. Ancak ihtarname çekmeden dava açanlarda oluyor.Bence bir ihtar çekmek de yarar var diye düşünüyorum.Şu an Bursa'da iş mahkemesi hakimlerinin hepsi mevzuya hakim değil. Bir iş mahkemesinde ücretimiz ödenmedi diye iş aktini feshederek ücret alacağı ve kıdem tazminatı için dava açtım. Çok ilginçtir ücret alacağımız kabul edildi. İşi işçi kendi isteği ile bırakmıştır diye kıdem tazminatımız reddedildi.Ücret alacağını kabul ediyorsan kıdem tazminatını nasıl reddediyorsun. Maalesef bunlar oluyor.Kararı temyiz ettim neticesini bekliyorum ve inşallah gözden kaçmaz diye dua ediyorum.
Old 28-02-2007, 17:36   #5
Av.Suat Ergin

İhtarnamenin ikinci bir yararı ise, işverenin temerrüde düşürülmüş olmasıdır. Dava dilekçesinde, temerrüd tarihinden itibaren faiz talep edebilirsiniz. İleride davayı ıslah ettiğinizde, yine temerrüd tarihinden itibaren faiz isteyebilirsiniz. İhtarname keşide edilmemişse ıslah tarihinden itibaren faize karar verilir.

Alıntı:
Şu an Bursa'da iş mahkemesi hakimlerinin hepsi mevzuya hakim değil.

Çok haklısınız.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi