Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuk İçin İştirak Nafakası Nasıl Tahsil Edilir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2011, 18:07   #1
Konuk

Varsayılan Çocuk İçin İştirak Nafakası Nasıl Tahsil Edilir?

Oncelikle verdigniz bilgiler icin cok tsk ediyorum,
ben 1 oglumla aylik baglatilan 500tl nafakayi 3 yildir alamiyorum.
Esim baskasiyla evli ve nafakayi odiyemicegni soyluyor.
Bunun uzerine mahkemeye basvurdum ve arama emri cikartildi, ardindan icra.
eski esimden aldigim tehditler uzere davayi geri cektim ve savciya imza verdim. Sorum sudur:

1 Tekrar nafaka talep edebilirmiyim?
1 Tehdit uzere nafaka talebini geri cektigmi soylersem tekrar dava acabilirmiyim?
yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.
Old 22-08-2011, 23:01   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Oncelikle verdigniz bilgiler icin cok tsk ediyorum,
ben 1 oglumla aylik baglatilan 500tl nafakayi 3 yildir alamiyorum.
Esim baskasiyla evli ve nafakayi odiyemicegni soyluyor.
Bunun uzerine mahkemeye basvurdum ve arama emri cikartildi, ardindan icra.
eski esimden aldigim tehditler uzere davayi geri cektim ve savciya imza verdim. Sorum sudur:

1 Tekrar nafaka talep edebilirmiyim?
1 Tehdit uzere nafaka talebini geri cektigmi soylersem tekrar dava acabilirmiyim?
yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Sayın konuk,
Mahkemece hükmedilen nafakayı ilamlı icra takibine konu ettiyseniz, işleyen her ayın nafakasının ödenmemesi ayrı bir suç oluşturur. Bu nedenle yeniden şikayet hakkınız vardır. Birikmiş nafakaların tahsili için de haciz yapılmasını isteyebilirsiniz.
Alacağınızı zaman yitirmeden tahsil etmek için bir avukattan doğrudan hukuki yardım alınız.
Old 23-08-2011, 08:12   #3
Konuk

icraya gitti mahkeme, ama esim beni tehdit ettigi icin nafaka talebini geri aldim. savciya gidip imza verdim.
icrayi kaldirdim,
tekrar nafaka taleb edebilirmiyim sorum buydu.
simdiden tesekkür ederim.
Old 23-08-2011, 08:42   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Mahkemece nafaka kararı verilmiş ise bu ancak yeni bir mahkeme kararı ile kaldırılabilir.

Eğer böyle bir durum varsa yeniden nafaka davası açabilirsiniz.

2-Bahsettiğiniz nafaka ödememekle ilgili İcra mahkemesi başvurusu sonrasında eşinize verilen ceza ise , borcun ödenmesi veya sizin feragat etmeniz nedeniyle ceza ortadan kalkmıştır.Fakat bu sonraki nafaka ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

Ödenmeyen nafakalar için yeniden İcra Mahkemesine başvurabilirsiniz.

En iyisi el yordamı ile ilerlemek yerine bir avukattan hukuki destek almanızdır.

Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Old 23-08-2011, 08:52   #5
Konuk

Peki eger calisirsam cocugum yinede nafaka alabilirmi?
esimin uzerine bir arsa var, fakat biz ayrildiktan sonra aldi. bununla ilgili ne tur yola basvurmaliyim?
ve esinin maddi durumundan faydalanabilirmiyim.
esim ben calismicam deyip nafaka odemekten kaciyor.
ama esi eczaci ve geliri yuksek.neyapmam lazim.
Old 23-08-2011, 09:56   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Çocuk için hükmedilen nafaka çocuk ihtiyaçlarında harcanmak içindir.

Sizin çalışmanız çocuğa nafaka verilmesine engel değildir.

2-Eşinizin sizinle boşandktan sonra aldığı arsa olsa olsa ödenmeyen nafakar sırasında size haciz olanağı sağlar.

3-Nafakadan ; kimin hakkında verilmiş ise o sorumludur.Eşinizin evlendiği kişi nafaka yükümlüsü değildir..

4-Eşinizin çalışmaması nafaka yükümlülüğünü sona erdirmez.Nafaka ancak mahkeme kararı ile değiştirilebilir,kaldırılabilir veya arttırılabilir.

Daha önce de açıklandığı gibi icra takibi ve icra ceza mahkemesi kararlarından yararlanmak lehinizedir.Ayrıca tahsilat için eşini adına kayıtlı mallara haciz uygulanabilir.

Tekrarlıyoruz,bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi