Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

annem ve babam

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2009, 14:23   #1
Konuk Elif

Mutsuz annem ve babam

Annem ve babam 20 senelik evliler.Babam evlendiklerinden beri belli aralıklarla anneme şiddet göstermiş ve sürekli bir psikolojik baskı uygulamıştır.Şiddet ve psikolojik baskıya bende şahidim zaten bende görmedim değil.Biz üç kardeşiz.En büyükleri benim 19 yaşındayım,ortanca kardeşim 14,en küçüğümüz de 6 yaşında.Ben yaklaşık 4 ay önce babamın psikolojik baskılarına dayanamayıp okulum bitince henüz 3 aydır tanıdığım biriyle evlendim körü körüne ama çok iyi bir insan onunla huzuru buldum.Huzur buldum ama annem huzursuz sürekli kavgalar,tartışmalar oluyor.Neredeyse her gün.Annem ben evlendikten sonra da şiddete maruz kaldı babamın önüne geçip annemi korumaya çalıştığım için evlerinde misafir olarak bulunurken bende darp aldım.O gün annemle birlikte rapor tutturduk.Şikayetçi olduk fakat kayın validem ve kayın pederim aracı oldu o gece barıştılar ve ertesi gün şikayetimizi geri çektik.Annem ilk kez şikayetçi olmuştu bu babamı korkuttu.O günden sonra tartışma oldu ama babam anneme hiç vurmadı şikayetçi olmasından korktuğu için.En son dün kavga ettiler.Annemin sağlığı bozuldu sinirleri yıprandı.Baygınlıklar geçiriyor.Sinir krizleri geçiriyor.Annem önceden böyle değildi ama yılların verdiği senelerin getirdiği birikimler onu bu hale getirdi.Babam sataşmadığı sürece annem gayet iyi.Ve babam din adı altında annemin haklarını kısıtlıyor.İnsan larla görüşmesini arkadaşlarıyla konuşmasını engelliyor.Annemle benim evimin arası 15 dk fakat babam annemi bana bile göndermiyor.Annem beni sevdiği için beni aradığı benimle konuştuğu için kavga çıkarıyor.Anneme çirkin iftiralar atıyor hakaretler ediyor.Hep ezmeye çalışıyor.Bazen kızdığında baltayla doğrarım seni diyor anneme.Çocuklarına da hakaret ediyor.Babamın akli dengesinin yerinde olmadığını düşünüyorum iman din ilim diye diye aklını yitiriyor yavaş yavaş.Konuşmaları gayet normal akıllı bir insan gibi fakat hareketleri düşündükleri davranışları aklı başında bir insan gibi değil.şizofren hastaları gibi kafasında kurduklarına gerçek gibi inanıp sinirleniyor.Neye kızacağı belli olmuyor.Annem ve kardeşlerimin o evde tehlike içinde olduklarını hissediyorum.Ben anneme yardımcı olmak istiyorum.Kardeşlerimi annemi o adamın eline bırakmak istemiyorum.Annem hep ağlıyor hergün ağlıyor.Annemi insanların yanında küçük düşürüyor.Dinde erkek üstündür deyip ezmeye çalışıyor annemi.
Annem dava açsa boşanmak istese ne nasıl olur bilmiyorum.1992 de ev aldılar ama bu evde anneminde emekleri var.Somut olmasa da var.En son arabalarınıda 2 yıl önce aldılar.Annemin maddi imkanları yok çocuklarını almak istiyor ama bakamaz.Boşanırsa anneannemin yanına gidecek onlarında durumu çok parlak değil.Babam yakında emekli olacak tazminat alacak.Bunun anneme maddi bir getirisi olabilir mi..? Lütfen bana yardımcı olun.Tek başıma hiçbirşey düşünemiyorum.Anneme kardeşlerime yardım edemiyorum.Beni aydınlatın lütfen..
Old 05-09-2009, 17:06   #2
üye8180

Sayın Konuk, anneniz babanız hakkında koruma kararı talep etmelidir. 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili yönetmelik gereği, sizin durumunuzdaki gibi eşine, çocuklarına şiddet uygulayan aile ferdi hakkında bir takım tedbirlere hükmolunur. En yakın aile mahkemesinden harç ödemeksizin, duruşma yapılmadan seri şekilde alınabilecek bir karardır. Anneniz veya çocuklardan birinin müracaatı ile, babanız hakkında:

- Konuttan uzaklaştırılması, müşterek konutun şiddet mağduruna tashihi

- Şiddet uygulayanın mağdurda korku, panik yaratmaya yönelik şiddet içeren tüm söz ve eylemlerine derhal son vermesi

- Bir tedavi kurumuna başvurması, tedavi olması ( Olayımızda babanın psikiyatrik hastalığı olması ihtimalinde ruh ve sinir hastalıkları hastanesine )

-İletişim araçları ile rahatsız etmemesi

-Şiddet uygulayan aynı zamanda aileyi geçindirmekte olan kimseyse nafaka ödemesi, mahkemece takdir edilen nafakanın icrası için kararın re'sen icra müdürlüğüne gönderilmesi

gibi ve başkaca tedbirlere hükmolunur. Tedbirlere riayet etmeme halinde babanız, yetkili ve görevli Sulh ceza mahkemesinde üç aydan altı aya kadar hapis talepli yargılanacaktır. Annenizin boşanma davası açma hakkı bulunmaktadır. Babanızın uyguladığı fiziksel, psikolojik, sosyal şiddet tam kusurlu eylemlerdir. Bu davada annenizin boşanmanın yanısıra nafaka, velayet, maddi ve manevi tazminat talep etmesi söz konusu olacaktır.

Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukat yardımı almanız gerekmektedir. Yoksulsanız bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak annenize ücretsiz avukat atanmasını talep etmeniz uygun olacaktır.
Old 06-09-2009, 22:21   #3
Konuk Elif

Teşekkür ederim..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi