Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anahtar Çaldırarak Araç Hırsızlığında Kasko Teminatı

Yanıt
Old 07-05-2008, 17:31   #1
Zamanakarsi

Varsayılan Anahtar Çaldırarak Araç Hırsızlığında Kasko Teminatı

Sayın Meslektaşlarım!

Müvekkilim bir hastane otoparkına parkettiği aracını kendisini takip eden şahsın hastane içerisinde anahtarını cebibden aşırarak alması (yankesicilik) sureti ile çaldırıyor

2006 yılında kasko genel sartlarına eklenen
A.4. Ek Sözleşme ile Teminat Kapsamına Dâhil Edilebilecek Zararlar bolumu
a4.11 de
4.11. Araç anahtarının ek sözleşmede belirtilen haller sonucunda ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüsü sonucu meydana gelecek ziya ve hasarlar maddesi eklenmiş.
a.5 teminat dışı kalan hallerde ise bunu teminat dışı bırakan bir durum yok.

sonuçta rizikosuz sigortacılık anlayışınında tezahuru olsa gerek talep reddediliyor.
hemen red cevabı alan müvekkil hukuk yoluna gitmek istiyor.
Policede aracın anahtarla çalınma halleri 5 ayrı bentte sıralanarak hepsi kapsam dışına çıkarılmış
Dava açmamız halinde alacagımız neticeye ilişkin beni rahatlatıcı bir veriye ulaşamıyorum yardımcı olabilecek ve bu konuda deneyim veya bilgisini paylaşabilecek olan meslektaşlarım olursa şimdiden teşekkür ediyorum
saygılarımla...
Old 07-05-2008, 19:11   #2
sailor1981

Meslektaşım sonuçta aracın anahtarları muvekkılınızın rızası hilafına cebinden çalınarak alınmış.Dolayısıyla bana göre teminat kapsamında.Bir yargıtay kararında kişi otoparkçı zannettiği kişiye aracı teslim ediyor,teslim alan kişi aracı alıp kaçıyor.Yargıtay burada emniyeti suistimal söz konusu olduğundan,kasko şirketini haklı bulmuştu.Anahtarı rızası ile verıyor ve otopark fişi tabir edilen bir mahkbuzda almadığıda kararda bahsedilmiş
Old 07-05-2008, 19:15   #3
sailor1981

T.C.
YARGITAY
11. HUKUK DAİRESİ

E. 2000/6046
K. 2000/7249
T. 28.9.2000

• KASKO SİGORTASININ KAPSAMI ( Dolandırıcılık ve Emniyet Suiistimal Eylemleri Kasko Sigortasının Konusunu Teşkil Etmediği )

• ARACIN ÇALINMASI ( Olayda Aracın Satın Almak İsteyen Kişiler Tarafından Hasarlı Olup Olmadığının Kontrolü İçin Davacıdan Rızası İle Alınıp Götürülmesinden Sonra İade Edilmemesi Eylemi Emniyeti Suistimal veya Dolandırıcılık Suçlarını Oluşturduğu )

• DOLANDIRICILIK ( Sigorta Teminatı Kapsamında Olmadığı - Aracın Daha Sonra Yargılama Sırasında Bulunmasına Kadar Geçen Süre de Meydana Gelen Hasar da Aynı Nedenle Teminat Dışı Olduğu )

• EMNİYETİ SUİİSTİMAL ( Sigorta Teminatı Kapsamında Olmadığı - Aracın Daha Sonra Yargılama Sırasında Bulunmasına Kadar Geçen Süre de Meydana Gelen Hasar da Aynı Nedenle Teminat Dışı Olduğu )

6762/m.1281

ÖZET : TTK'nın 1281/1. Maddesi Hükmüne Göre, Harp Ve İsyan Olayları Dışında Kalan Her Türlü Riziko Sigorta Teminatı İçinde Olduğu Belirlenmiş İse De Aynı Maddenin 2. Fıkrasında Teminatın Sözleşme İle Sınıflandırılmasının Da Mümkün Olduğu Hükme Bağlanmış Bulunmaktadır. Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartlarının Sigortanın Kapsamını Ve Konusunu Belirleyen A-1 Maddesine Göre, Üçüncü Kişilerin Kötü Niyetli Davranışları, Aracın Yanması Ve Aracın Çalınması Veya Çalınmasına Teşebbüsten Doğan Zararlar Sigortanın Konusunu Oluşturmaktadır.

Ancak, Dolandırıcılık Ve Emniyet Suiistimal Eylemleri Kasko Sigortasının Konusunu Teşkil Etmez. Çünkü, Emniyeti Suiistimal Veya Dolandırıcılık Eylemlerinde, Malik Veya Zilyed Rıza Ve İsteği İle Malı Verdikten Sonra Kendisine İade Edilmemesi Sonucu Zarar Doğmakta, Hırsızlıkta İse Başlangıçta Bir Teslim Olmadan, Rıza Dışında Mal Alınıp Götürülmektedir.

Olayda, Aracın Satın Almak İsteyen Kişiler Tarafından Hasarlı Olup Olmadığının Kontrolü İçin Davacıdan Rızası İle Alınıp Götürülmesinden Sonra İade Edilmemesi Eylemi, Emniyeti Suiistimal Veya Dolandırıcılık Suçlarını Oluşturmakta Olup, Sigorta Teminatı Kapsamında Değildir. Aracın Daha Sonra Yargılama Sırasında Bulunmasına Kadar Geçen Sürede Meydana Gelen Hasar Da Aynı Nedenle Teminat Dışıdır.
Old 08-05-2008, 12:21   #4
Av. Aydın

Sayın meslektaşım, benzer bir konu da baktığım davada mahkeme kasko şinketini haksız buldu. Yargıtay da ilgili kararı onadı. Olayımızda ise müvekkil köylüsü olan bir şahsı şehirdeki evinde bir akşam misafir ediyordu. Aynı misafir akşam müvekkil yattıktan sonra pantolonunun cebinden aracının anahtarını alarak dışarı çıkıyor, alkolde alarak araç ile kaza yapıp aracın hurdaya çıkmasına sebep oluyordu. Kasko şirketi tazminat talebimizi reddetmişti. Mahkemeye başvurduk ve davayı kazandık. Davanızda size başarılar diliyorum
Old 08-05-2008, 12:52   #5
Zamanakarsi

Sayın Sailor 1981 ve sayın Av.Aydın öncelikle mesleki dayanışma adına verdiğiniz cevaplar icin ve konu ile ilgilenmiş olmanız sebebi ile şükranlarımı sunuyorum.

Aslında bende geçmişteki benzer nitelikteki olaylarla olayımızı kıyasladım ve çıkarımlar yaptım ancak:

Hazine müsteşarlığı değişiklikleri sigorta şirketlerini dinleyerek mi çıkarır bilmem ama 2006 yılında ve sonrasında eklenen değişiklikler şirket lehine gibi gorundu bana yukarıdada belirttiğim gibi 2006 dan sonra kasko genel şartlarına "ek sozleşme ile eklenebilecek ve teminata dahil edilecek hususlar" kısmına "anahtarla çaldırma hususu" eklenmiş yani teminat dışı hallerde yer almasa da, ancak ek sozleşme ile konulabilecegi belirtilen hallere -bu maddenin eklenmesi -sanki uygulamayı müşteri alyhine değiştirecekmiş gibi geldi bana
çünkü yargıtay onceki kararlarında ozellikle teminat dışı hallerde yazılmadıgına gore.... gibi benzer konularda açıklama yapmış ancak 2006 daki kasko genel sartlarındaki değişikliklerden sonra ilgili hususta bir karar bulamadığım için süphemi gideremiyorum tabi .

Neyse hayırlısı artık
Old 08-05-2008, 18:02   #6
sailor1981

Konunun mahkemeye intikali halinde poliçe genel şartları değil TTK uygulanacaktır.Bu anlamda aracın çalınmasının teminat dışında kaldığını ispat yükü sigortacıda olacaktır.Bence bu davada başarılı olacaksınız.kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi