Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi ile 19 blokluk kooperatiften 3 bloğun ayrılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-06-2007, 11:13   #1
young_jurıst

Varsayılan ortaklığın giderilmesi ile 19 blokluk kooperatiften 3 bloğun ayrılması

19 boktan oluşan bir kooperatif 2004 yılında fesih edilmiş.daha sonra bunlardan 3 blok bazı konularda anlaşamamış ve arsanın paylaşımı konusunda da aralarında anlaşmazlığa düşmüşlerdir.şimdi müvekkillerim 3 blok olarak kendi paylarına düşen arsanın ifrazının yapılarak belirlenmesini istemektedirler.Bununla ilgili ne yapmamız gerektiğini ve buna ilişkin yargıtay kararları mevcutsa iletebilirseniz hepinize bir teşekkür boçlu kalacağım.şimdiden teşekkür ederim....
Old 27-06-2007, 16:29   #2
Av. Nurten Kozan

Sayın Meslekdaşım;
Sorunuz açık olmadığından neyi sorduğunuz anlaşılır değil(yada ben anlayamadım). Kooperatifin fesih edildiğini yazmışsınız; buradan kooperatifin taşınmazı aldıktan sonra amacına ulaşamayarak tasfiye edilip, dağıldığı yorumunu yapıyorum ve buna göre mevcut taşınmazlar kayıtlı üyelere elbirliği yada iştirak halinde malik olarak tescil edilmiş olmalı. Bu durumda; aynen taksim suretiyle ortaklığın giderilmesini istemeniz gerekecektir . Ancak kooperatif tüzel kişiliği halen devam ediyor ve sadece bu 3 blokun malikleri ayrılmak istiyorsa, o zaman durum değişecektir ve arsa ayırmakta mümkün olmaz. Sorunuzu daha açıklıkla belirtirseniz sanırım daha yardımcı olabiliriz. Saygılar
Old 27-06-2007, 22:32   #3
young_jurıst

Varsayılan nurten hanım haklısınız biraz karışık anlattım!

nurten hanım haklısınız biraz karışık anlattım..aslında konu kooperatifle ilgili değil ben ön bilgi olsun diye yazdım..konu kooperatifin amacı olan 19 bloğun inşaasından sonra bitmiş ve fesholunmuştur zaten..Bundan sonra 19 Bloktan 3 ü diğer bloklarla anlaşamadıkları için tamamen bağımsız hale gelmek istemektedirler.Çünkü 19 blokluk site bazı yerleri ortak kullanmaktadır.park,bahçe,havuz vb...Bu nedenle her bloğun payına düşen arsa payının belirlenmesi yani ifrazının yapılması gerekecektir.Bu şekilde 3 blok kendi sınırını bilecektir.Ben şimdi bu durumun mümkün olup olmadığından şüpheliyim.Buna benzer dosyası olan arkadaşlar varsa veya bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim..Ayrıca yargıtay kararı olursa sevinirim gerçekten..meslektaşlarıma başarılar diliyorum..saygılar
Old 28-06-2007, 09:16   #4
Av. Nurten Kozan

Sayın Meslekdaşım;
Kooperatif son bulduğuna göre site yönetimine geçilmiş olmalı. 19 blokun ana taşınmazının ne durumda olduğu önemli. Tek bir parsel üzerine inşaa edilmiş ve kat mülkiyeti kurulmuş ise, bu durumda üç blokun ifrazla ayrılmasının mümkün olmayacağını düşünüyorum. Ancak bloklar ayrı bağımsız parseller üzerine kurulmuş ise zaten her parselin yönetimi ayrı olacağından; kooperatiften gelen ortak kullanımdaki parseller ve üst yönetimlerden ayrılabilir. Fakat, bu durumdada ortak alanlardan kendi paylarının ifrazla ayrılmasını talep edemezler. Ancak koşulları var ise bu kısımlara yaptıkları katkı paylarını, kullanma hakkından ferağatleri nedeniyle talep edebilirler. Ancak bu ortak alanları kullanma haklarıda kalmaz. Kooperatifler Yasası ve Kat Mülkiyeti Yasasını birlikte incelerseniz, kooperatifin tasfiyesiyle Kat Mülkiyeti Yönetimine geçiş zorunlu tutulmuş ve amir hükümler olarak düzenlenmiştir. Ve bu tür ortaklıklarda mülkiyet hakkının kullanılmasına sınırlamalar getirilmiştir. Örneğin, ortaklığın giderilmesi davası açılamaması gibi. Bu nedenle ifrazda mümkün olmayacaktır.Başarılar.
Old 29-06-2007, 08:53   #5
young_jurıst

Varsayılan sayın meslekdaşım

sayın meslekdaşım bloklar tek parsel üzerinde kurulmuş,bu nedenle 3 bloğun bu parsellerden ayrılarak ifrazı mümmkün değil diyorsunuz.... yani anladığım kadarıyla....
Old 29-06-2007, 09:56   #6
Av. Nurten Kozan

Sayın Meslekdaşım;
Taşınmazların tamamı tek parsel üzerine inşaa edilmiş ise bir kısmı ayrılma kararıyla taşınmazı ifraz ettiremez. Bu olanaklı değil. Ancak, bütün taşınmaz malikleri (19 blokta) hem fikir olursa, oy birligiyle alınacak kararla, imar planlarının da uygun olması koşuluyla yapılabilir...
Aksi halde çoğunluğa uymak durumundalar. Başarılar..
Old 29-06-2007, 12:40   #7
young_jurıst

Varsayılan nurten hanım

taşınmazın tek parsel üzerinde olmasının ne önemi var..birkaç parsel üzerinde olması neyi değiştirirki..zaten 3 bloğun ayrılması da imara uygundur...bununla ilgili bilgi alabileceğim bir kaynak gösterebilirmisiniz..saygılarımla
Old 29-06-2007, 13:05   #8
young_jurıst

Varsayılan kat mülkiyeti kanunu 7.madde

C) Ortaklığın (Şüyuun) giderilmesi ve öncelikle satınalma (Şüf’a) hakkı:

I - Ortaklığın giderilmesi:

Madde 7 - Kat mülkiyetine veya kat irtifakına tabi olan gayrimenkulde ortaklığın giderilmesi istenemez.

Bağımsız bölümler, bağımsız bir gayrimenkul gibi dava ve takip konusu olabilir bunlarda ortaklığın giderilmesi istenebilir.

Yukarıda bağımsız bölümden kasıt daireler mi yoksa her blok tek başına bağımsız bölüm mü?ben bunu tam anlamış değilim.Eğer bloklar bağımsız bölüm olarak kabul ediliyorsa bu kez dava konusu yapılabiliyor.Bu ayrıntıya dikkat çekmek gerekir.
Old 29-06-2007, 16:11   #9
av.remzi

Bağımsız bölüm dairelerdir. Blokları veya apartmanları bağımsız bölüm olarak nitelendiremeyiz.
Old 29-06-2007, 16:16   #10
Av. Nurten Kozan

Sayın Meslekdaşım;
Belirttiğiniz hükümde kasdedilen bağımsız bölüm "daire" dir. Burada ki ayrıcalık şudur; biliyorsunuz bizde taşınmaz mülkiyeti arza bağlıdır. Üstün, arzdan ayrı tutulması sözkonusu değildir. Osmanlı döneminde çifte mülkiyet söz konusu iken Medeni Kanunla birlikte taşınmaz mülkiyeti arza( toprağa) bağlı tek mülkiyet esasına dönmüştür ve halen aynı esas devam etmektedir. Kat Mülkiyeti Yasası, bu genel ilkeye istisnalar getirmektedir. Burada yine aslolan arsa payı olmakla(arza bağlılık korunmuştur), üzerindeki bağımsız bölümlerin (dairelerin) herbirinin arzın bütününden bağımsız olaraksatılabilmesi dava takip konusu yapılabilmesi sağlanmıştır. İşte sizin amacınıza ulaşmanızı engelleyen madde de budur.(K.M.Y.-7).Yorumunuz biraz fazla zorlamalı olmuş durumda.
Başarılar.....
Old 29-06-2007, 18:41   #11
young_jurıst

Varsayılan Haklısınız galiba,ama!

Ben ne demek istediğinizi anlıyorum,ancak neden aynı parsel üzerindeki birbirinden tamamen bağımsız binaların bulunduğu arsa diğerlerinden ayrılamıyor.Siz daha önce bunun tüm kat maliklerinin muvafakat göstermesi gerektiğini belirtmiştiniz.Zaten 3 blok diğer bloklarla anlaşamadıkları için ayrılmak istemiş ve bulunduğu arsanın ifrazını istemişlerdir.Bu durumda diğer tarafın buna muvafakat göstermesi beklenemez.Ayrılmak isteyen 3 bloğun ifrazının yapılması imar planına uygundur ve diğer bloklara herhangi bir şekilde zarar vermemektedir.Bunun yapılması önünde hukuken bir engel olmadığı görüşündeyim.Ama yine de hukuk geniş yorumlanmalı.Meslekdaşlarım olarak verdiğiniz bilgiler benim açımdan bir ışık oluşturdu.Teşekkürler...Başarılar
Old 30-06-2007, 00:38   #12
Av. Nurten Kozan

Sayın Meslskdaşım;
Taşınmazların tamamını aynı parselde oluşu ile, farklı parsellerde oluşu farklılık oluşturur. Şöyleki; taşınmaz malikligi ve elbirligi ile mülkiyette arsa payı, parselin yüzölçümü üzerinden hesaplanır. ve K.M.Y. göre yönetim, parsel bazında oluşur. Birden çok parsel üzerinde yerleşik bir site var ise;burada zaten parseller bagımsız durumdadır, sınırlarıda bellidir. Yani her blok ayrı bir parsele yapılmış olsaydı zaten sınırları tespit etme sorununuz olmayacaktı... Ama tek bir parsel üzerine 19 blok ve sosyal tesis topluca yapıldıgına göre, her bir bagımsız bölüm maliki tüm taşınmazın ortak alanlarında arsa payı oranında maliktir. K.M.Y.geregi, bagımsız bölüm malikleri ortaklıgın giderilmesini talep edemez. İfraz ile ayrılma demek; aynen taksim suretiyle ortaklıgın giderimidir. Bunun yargı yoluyla istenmesi yasaklanmış olduguna göre; ancak rızaen yapılabilir. Bu durumda size farklı bir yol önerebilirim; Kat Malikleri Kuruluna bu konuyu taşıyıp,karara baglanması istenebilir ve kabul etmeyen malikler yönünden, rızaları yerine kain hakimin müdahalesini isteyebilirsiniz. (bu konuda sonuç alma ihtimaliniz pek bulunmamakla birlikte).Yani taleplerinizin önünde epeyce hukuki engel bulunmakta.... Başarılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi