Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira tespit davası hakkında soru

Yanıt
Old 21-02-2007, 16:34   #1
Av.Ebru Caner

Varsayılan kira tespit davası hakkında soru

müvekkilimin 2004 yılından beri kirada bulunduğu işyerinin maliki, 2006 aralık ayında vefat etmiş, geriye mirasçıları olarak 8 kişi kalmıştır. Mirasçılar yeni dönem kira bedelinin fahiş miktarlarda arttırılmasını istemiştir. Bizde kabul etmeyip, kira bedelini tefe tüfeye göre arttırıp, kendilerine durumu izah eden ihtarname de çekip, kira bedellerini elden ödediğimiz için tekrar elden vermek istedik, fakat elden kabul etmediler, temerrüde düşmemek için ikametgahta ödemeli olrak gönderdik, bunu da kabul etmeyince tevdi mahalli yatini davası açtık. ve kira paralarını tefe tüfe oranında arttırıp hesaba yatırdık.Bu arada mirasçılar arasında da anlaşmazlık çıkmıştır. Mirasçılardan 5 i kira tesbit davası açmıştır.Henüz ilk celsesine girilmemiştir. Olay bu safhada iken, mirasçılardan biri, diğerleri ile küs olduğundan bize şöyle bir teklif yapmıştır. Siz arttırdığınız oranda bana 1 yıllık payıma düşen kira bedelini imzalı kağıt vermem karşılığında elden ödeyin, ödediğinize dair benim imzamı taşıyan belgeyi de kira tespit davasında, mirasçılardan biri daha sonradan ödemeyi kabul etmiştir deyip davayı düşürün teklifini yapmıştır. söz konusu yerin mirasçılarından birinin ödemeleri kabul etmesi, diğer mirasçıların yerle ilgili olarak kira tespit DAVASI AÇMASINA yada açılmış davayı düşürmeye etkili olurmu? benim görüşüm olmaz, fakat gene de avukat arkadaşlarımdan görüş bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim.
Old 21-02-2007, 17:44   #2
Av.Demet

Size katılıyorum...Kiralayan mirasçılar arasında ortak (müşterek) mülkiyet olduğundan, hepsinin birlikte (aynı yönde) hareket etmesi gerekir ya da mirasçılardan birinin yaptığı işleme, diğer mirasçıların icazet vermesi gerekir.Bir diğer yol da, tüm mirasçıların kendi aralarında seçtikleri birini veya bir üçüncü kişiyi bu hususta yetkili kılmalarıdır. Ancak olayınızda bu hususlardan hiçbiri mevcut olmadığından yetkisiz bir işlem söz konusu olup, işlem geçerli değildir. Kaldı ki bu hususta pay ve paydaş çoğunluğu sağlanmamıştır. Dolayısıyla davanın düşmesi veya tek bir mirasçının kabul ettiği kira oranının geçerliliği söz konusu olamaz....İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi