Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

hakimlik - savcılık stajı nasıl bir iştir.

Yanıt
Old 28-08-2008, 19:55   #1
Av.İsmail

Varsayılan hakimlik - savcılık stajı nasıl bir iştir.

merak ediyorum hakimlik savcılık stajı zevkli bir işmidir. Yoksa avukatlık stajı gibi hamallıkla geçen bir süreçmidir.
Old 29-08-2008, 00:06   #2
Av.Muhammet H.

Varsayılan staj

merhaba,
şu an 4 tane hakim stajyeri arkadaşım var. çok rahatlar. mesaiye bazen gitmiyorlar. esnek.. itibar olarak da çok memnunlarmış. maaşı merak edenlere ise: stajer hakim-savcı maaşı staj adliyesinde 2200 ytl , ankaradaki eğitim boyunca aylık 3000 ytl... staj adliyesi olarak biri memleketi tokat'ı seçti. diğeri istanbulda kaldı.biri ankara,bAtmanlı arkadaş da batmanda...
Old 31-08-2008, 21:58   #4
neslihan_

sayın uçar;
ben maaşları böyle tahmin etmezdim,hakimliği çok istiyorum ama maaşlarını tam bilmiyorum.yeni başlayan hakim ne kadar maaş alır?
Old 02-09-2008, 00:55   #6
Av.İsmail

güzelmiş, en azından insan cebine kaç lira gireceğini biliyor, gelmesi muhtemel paralara güvenerek harcama yapmıyor.
Old 02-09-2008, 00:59   #7
Av.Muhammet H.

Varsayılan maaş

evet. daha da önemlisi hep güvenlk içerisinde bir hayat.itibar da cabası.
Old 02-09-2008, 01:00   #8
Av.İsmail

4 aylık avukatım girdim bir meceraya, biraz da kandırıldım aslında , şimdi nerdeyse açlık çekiyorum. Bu şartlarda 20 aralıktaki hakimlik savcılık sınavına çalışıyorum bakalım ne olacak.
Old 02-09-2008, 01:27   #9
Av.Muhammet H.

Varsayılan meslek

ikisi de güzl meslekler. hakkında hayırlısı. kolaygelsin
Old 02-09-2008, 17:41   #10
destroy

sn. avukat ismail sizin adınıza üzüldüm.bende bu sene mezun oldum yazınızı görünce korkmadanda edemedmumarım her şey yoluna girer.sınavda rakibiz başarılar
Old 02-09-2008, 23:00   #11
avtunahan

Evet maaşı güzel ama sonuçta statüsü farklıda olsa memursun ve sürekli bi yerlere atanarak sürekli sosyal yaşamın sınırlanarak ve ömür boyu gelirin belli olarak 10 yılda ev alabilirsin...
Old 03-09-2008, 13:48   #12
Seyda

Hakim-Savcı adaylığı rahat ve isteyerek yapanlar için de eğlenceli bir dönem.

30 günlük Savcılık stajını oldukça verimli geçirdiğimi söyleyebilirim. 10'ar günlük 'İcra Dairesi,Cezaevi,Noter' stajları ise çok rahat. Kalan mahkeme stajaları yine 30'ar gün ve genellikle duruşma izleyerek geçireceğiz.

Ancak staj döneminin 2 yıla çıkarılması bence tam bir facia ve hem biz adaylar, hem sicil amirlerimiz olan hakim ve savcılar, hem de staj değişimlerimizi yapan memurlar için sadece yük..Sonuçta dönemin uzaması adayların daha iyi yetiştirileceği anlamına gelmiyor, keşke öyle olsaydı.. Üstelik staj 2 yıla çıkınca Ankara'daki akademi stajının süresi de iki katına çıktı ki, bu staj bölünerek yapıldığı için (4 ay+4 ay+2 ay), il dışındaki adaylar için çok zor olacak. Yani akademi stajının uzun ve bölünerek yapılıyor olması hayatınızda 2 yıl daha herşeyi ertelemenizi gerektirebilir!!

Bu duruma ancak gerçekten çok isteyenlerin katlanabileceğini düşünüyorum ve emek veren herkesin emeğinin karşılığını alacağına inanıyorum.

Saygılarımla..
Old 03-09-2008, 20:53   #13
hayal

açikçasi bu sınavı kazanmayi çok isteyen biri olarak söyladiklerinizin beni çok korkuttuğunu söyleyebilirim
Old 04-09-2008, 19:34   #14
Av.İsmail

arkadaşlar 20 aralıkdaki adli hakimlik sınavına ne kadar süre çok sıkı bir çalışmayla hazırlanmalı 2.5 ay yeterlimidir.
Old 04-09-2008, 23:51   #15
neslihan_

Soru maaş artışı

peki hakimler için,alınan maaşta mesleğin ilerleyen zamanlarında nasıl bir artış izler?ne kadara kadar çıkma ihtimali vardır?ayrıca yükseklisans yaparsak hakimlik sınavından muaf olduğumuz yönünde bir şeyler duydum,doğruluk derecesi nedir?bir de hakim mi savcı mı olacağımıza biz mi yetkili merci mi karar veriyor?
Old 05-09-2008, 22:29   #16
Av.Muhammet H.

Varsayılan maaş

neslihan; maaş konusunda hakim-savcılar devlet memurları statüsünde. yani artış oranı her yıl ilan ediliyor. Genelde enflasyon kadar.
Diğer konu ise yüksek lisans. Ama bilgini düzelteyim; yüksek lisans değil,doktora yapmalı. 5 veya 6 yıl sürüyor. Uygulamada rastlamadım ancak yasada var. uygulanabilir.
İyi günler
Old 14-09-2008, 00:34   #17
endersav

bu sınavı kazanmayı bende çok istiyorum ancak stajın 2 yıla çıkarıldığını yeni öğrendim bu biraz moralimi bozdu ama herşeye rağmen sınavı deneyeceğim.
Old 22-09-2008, 02:55   #18
judge-law

maaşlar 2.700 civarı başlar 5.000 ytl ye kadar çıkar.. en yüksek devlet memuru maaşlarından birisidir. Savcı olmaya siz karar verirsiniz hakimlik isterseniz kuraya girersiniz..
Old 27-09-2008, 12:50   #19
Av.Didem Kutlu

sınava çalışmaya ne zaman başlamak gerekir?hakim olmak en büyük isteğim;şu an 3.sınıfa geçtim.okuldayken mi başlamak daha iyi olur yoksa mezun olunca mı?
Old 03-10-2008, 15:59   #20
berkan_555

Alıntı:
Yazan judge
sınava çalışmaya ne zaman başlamak gerekir?hakim olmak en büyük isteğim;şu an 3.sınıfa geçtim.okuldayken mi başlamak daha iyi olur yoksa mezun olunca mı?

Hakimlik ve savcılık ideali olan çoğu öğrencinin aklındaki soru. 3. sınıfta olduğunu düşünürsek şimdilik şu dersleri tekrarlamanın yeterli olacağı kanaatindeyim.

1-Medeni Hukuk-Başlangıç Hükümleri-Kişiler-Aile
2-Anayasa Hukuku
3-Borçlar Genel
4-Ceza Genel
5-İdare Hukuku

Artı bu derslerle ilgili kanun değişikliklerini takip etmen yararına olur.

Bu sene de Medeni Usul ve Ticaret Hukukuna gereken önemi ver.

Saygılarımla!
Old 04-10-2008, 12:02   #21
Av.Didem Kutlu

Alıntı:
Yazan berkan_555
Hakimlik ve savcılık ideali olan çoğu öğrencinin aklındaki soru. 3. sınıfta olduğunu düşünürsek şimdilik şu dersleri tekrarlamanın yeterli olacağı kanaatindeyim.

1-Medeni Hukuk-Başlangıç Hükümleri-Kişiler-Aile
2-Anayasa Hukuku
3-Borçlar Genel
4-Ceza Genel
5-İdare Hukuku

Artı bu derslerle ilgili kanun değişikliklerini takip etmen yararına olur.

Bu sene de Medeni Usul ve Ticaret Hukukuna gereken önemi ver.

Saygılarımla!
yardımınız için çok teşekkür ederim...
Old 18-10-2008, 22:12   #22
ayfer87

merhaba ben de bir şey sormak istiyorum staj süresi ne zaman iki yıl oldu ve bu bilgiyi nerden edineceğimi öğrenmek istiyorum son araştırma yaptığımda farklı kanun ve yönetmeliklerde değişik hükümler vardı kesin bilgiyi nerden öğrenebilirim bilgisi olan varsa paylaşabilir mi???
Old 23-10-2008, 12:03   #23
safa

kasım 2007 sınavıyla stja başlayanlar 1 yıl; benim gibi mart sınavıyla staja başlayanlar 2 yıl staj yapacaklar.
kanunda hep 2 yıllık stajdan söz ediliyordu ancak hakim açığı sebebiyle bunu hsyk 1 yıla çekmişti. şimdi açık bildiğim kadarıyla kapanmadı ama staj 2 yıl oldu.
stajın iki yıl olmasından korkmayın maaşınızı alıyorsunuz. ailenizin yanında staj yapıyorsanız 1 yıl fazladan kalıyorsuynuz. stajerlik güzellll arkadaşlar herkese kolay gelsin
Old 25-10-2008, 11:27   #24
ayfer87

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.. ben de hakim olmak istiyorum o yüzden biraz araştırdım kesin sonuca ulaşamamıştım sağolun.. ben hakimlik stajından pek korkmuyorum hatta 1 yıllık stajı az bulanlardanım 2 yıl bence normal inşallah bir daha değişiklik olmaz diyorum tekrar teşekkür ediyorum
Old 27-10-2008, 22:09   #25
karacan

ben de bu sene mezun oldum ve ağustosun 15inden beri çalışıyorum tüm dersleri bir defa çalıştım şimdi tekrarlara ve test çözmeye başladım umarım çalışmalarım yeterli olur ve seyda hanımın dediğine katılıyorum çok isteyen insanların azmiyle ve sabrıyla başaracağı kesin umarım bende onlardanımdır ve gerçekten çalışan diğer arkadaşlarımız da öyledir zaten ancak bu şekilde boş olmayan hukukçular olunabilir sınava çalışan herkese kolay gelsin inşallah olur (ben çok çok istiyorum )
Old 09-11-2008, 17:41   #26
stjyer.nil

Hakimlik-savcılık evet itibarlı,parası da tatmin edici.Ancak şu tayin meselesi benim ders çalışmamı engelliyor.Ömür boyu tek şehir de kalabilme ihtimali olsaydı hakimlik sınavına hazırlanabilirdim.3-4 senede bir çevre,eş dost değiştirmek çok zor...
Old 13-12-2008, 14:25   #27
ordinaryüs

acaba hakimler staj yapacakları kendileri mi belirliyorlar??
cevap verilirse sevinirim..
Old 13-12-2008, 22:07   #28
Zehra Ekizo

Merhaba sayın Safa.Staj süresi gerçekten 2yıl mı?Geçen günlerde ceza usul hocamız bize 1yıla düşürüldüğünü söylemişti de.
Old 21-12-2008, 01:24   #29
jumeaux

Staj süresi bir yılmış gerçekten, yeni değişmiş.
Old 21-12-2008, 02:42   #30
holiganist

TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİ KANUNU

Kanun No : 4954

ADLİ VE İDARİ YARGI HAKİM VE SAVCI ADAYLARININ MESLEK ÖNCESİ EĞİTİMLERİ

Madde 28 - Adli ve idari yargıda hakim ve savcı adaylığına atananların meslek öncesi eğitim süresi iki yıldır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi