Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Adli Yargı Hakimlik Sınavı Müracaatındaki Kafa Karışıklığı!

Yanıt
Old 13-12-2003, 01:09   #1
sbudak

Önemli Adli Yargı Hakimlik Sınavı Müracaatındaki Kafa Karışıklığı!

Merhaba.
Adli yagı hakimlik sınavı müracaatında yaşadığım ve benim gibi sınava girmek isteyen herkesin yaşadığını tahmin ettiğim bir soruna ve 'kafa karışıklığı'na dikkat çekmek istiyorum.

Adli yargı hakimlik sınavı müracaatında bu sene bir değişiklik yapmışlar. Daha önce yazılı sınavı kazandıktan sonraki aşamada istenen sabıka sorgulaması artık yazılı sınav girmek için istenen belgeler arasına yer alıyor. Adalet Bakanlığı'nın sınav ilanında 'Sınava girmek isteyenler' başlığının 'f' bendinde "İlgililerin hükümlülüğü bulunup bulunmadığına dair nüfusa kayıtlı olduğu yer Cumhuriyet Başsavcılığından bir adet, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'nden alınacak iki adet belge" sayılmış.

Sabıka sorgılaması sonucunu almak için Kadıköy Adli Sicil Şefliği'ne müracaat ettiğimde sabıka sorgulasının online bağlantı ile yapıldığını ve kendilerinin nüfusa kayıtlı olunan yere faks çekmelerine gerek olmadığını, bu şekilde alınan belgenin yeterli olduğunu söylediler. Bunun üzerine Bakanlığa telefon açarak durumu onlara sordum. Bakanlık görevlileri ise ilanda yazılı olduğu şekilde sabıka sorgulamasının yapılması gerektiğini söyledi. Bununla yetinmeyip Bakanlığın internet sayfasından (Hakim Adaylığı Bürosu sayfası) orada görevli tetkik hakimine e-mail yoluyla konuyu anlattım ve yapılacak işlemi sordum. Hakim bey de bakanlık görevlileri ile aynı doğrultuda bilgi vererek bu şekilde yapılmasının yasal zorunluluk olduğunu belirtti. Bunun üzerine tekrar görüştüğüm ve aldığım bilgileri aktardığım adli sicil şefliği yetkilileri ise kendilerinin de konuyu genel müdür yardımcısından sorduklarını, online bağlantı ile sorgulama yapıldığından nüfusa kayıtlı olunan yere faks çekilmesine gerek olmadığını ve uygulamalarının bu şekilde olduğunu, Bakanlığın hazırladığı ilanın eski formlar olduğunu, Bakanlık yetkililerinin de eski uygulamaya göre bilgi verdiğini ve karışıklığın bundan kaynaklığını söylediler.

Böylece sınav müracaatı için belgeleri temin etmek tam bir işkenceye dönüştü. Düşünebiliyor musunuz Türkiye'de bir Bakanlığa bağlı kurumlar birbirlerinin işlem ve uygulamalarından habersiz. Üstelik Adalet Bakanlığı gibi bir bakanlıkta.

Sınav müracaatını yapmış ve konuyu aydınlığa kavuşturmuş bir arkadaş veya nasıl bir işlem yapılması gerektiğini bilen var mı?? Sanırım bundan bütün arkadaşlar muzdarip olmuştur! Yeni bir şey öğrenirsem onu da hemen aktaracağım.
Old 29-12-2003, 21:10   #2
sbudak

Mesaj Konu Açıklığa Kavuştu!

Herkese tekrar merhaba!

Adli Yargı Hakimlik Sınavı müracaatı ile ilgili dile getirdiğim soruna kimse cevap yazmamış. Yeni bir bilgi alırsam yazıcam demiştim. İşte burdayım. Gerçi konunun pek güncelliği kalmadı, müracaatlar 26.12.2003'de sona erdi. Ama ben yine de son durumun ne olduğunu yazmak istedim.

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, konunun aslı şu ki; müracaat için ilgilinin nüfusa kayıtlı olduğu yer C.Başsavcılığına faks çekilmek suretiyle sabıka sorgulamasının yapılması gerekiyormuş. 'Zaten online bağlantı ile sorgulama yapılıyor, ısrarla nüfusa kayılı olunan yere faks çekilmesi suretiyle sabıka sorgulamasının istenmesinin sebebi nedir' diye sorduğunuzda 'görevli arkadaşların sabıka sorgulamasında nüfusa kayıtlı olduğunuz yerin mührünü görmesi gerekiyor' gibi Türkiye'nin bürokratik geleneğine uygun bir cevap alıyorsunuz. İşin ilginç tarafı faks çekmek suretiyle sabıka sorgulamasını ikamet ettiği yer c.savcılıklarınca yaptıramayan yüzlerce ilgilinin bu bürokratik işlemi Ankara Adliyesi'nde yaptırması! Nitekim ben de işlemimi orada yaptırdım. Müracaatını Ankara dışındaki adli sicil sefliklerinden online bağlantı ile aldığı sabıka sorgulaması ile yapan ilgililerin müracaatlarının nasıl bir işleme tabi tutulacağını doğrusu merak ediyorum. Konuyla ilgilenenlere duyrulur!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi