Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Balık Pişirme Tarifleri

Yanıt
Old 14-10-2008, 18:48   #1
BaharB

Varsayılan Balık Pişirme Tarifleri

Konusuz sohbetler alanında sayın Av.Neslihan'ın palamut alıp eve pişirmeye gittiğini söylemesi üzerine sitede mühim bir eksikliğin bulunduğunu fark ederek bu konuyu açtım.
İlk tarifi ben yapayım.
"TAVADA TEKİR" :

Parmak büyüklüğünde taze tekirlerin pulları özenle temizlenir ve suyu güzelce sızdırılır. Vakit varsa yaklaşık bir saat tuzlanarak buzdolabında bekletilir. Yüksek ateşte iyice kızmış tavaya, çok ince bir tabaka halinde fakat tamamen una bulanmış olarak teker teker atılır. Çok sayıda balık birden atılırsa yağın sıcaklık derecesi azalacaktır ve balık yağ çekecektir. Balık tuzlanarak bekletilmemişse tuz una karıştırılabilir. Yağın, balıkların tamamen gömülecek seviyede olması önemlidir. Tavaya bu şekilde yaklaşık 10 adet balık sırayla unlanarak atılır ve 11. balık atılırken 1. sıradaki balık yağdan çıkarılarak tabağa alınır. 12 balıkta 2. balık alınır. Bu işlem mutlu sona kadar devam eder.
Ancak unutulmamalıdır ki, balık rakısız yenildiğinde murdar olmaktadır.
Old 14-10-2008, 20:07   #2
üye8180

Tavada palamut tarifi de benden olsun efendim.

Önce balıkçıya gidilir. Mevsimi olduğu için, sıra sıra balıkçı tablalarına dizilmiş kırmızı solungaçlı, parlak gözlü ve diri görünümlü bir palamut göze kestirilir. Balıkçıya bir hamle yapılır ' temizle ve dilimle usta ' denilir. Arzuya göre ya halka halka dilimlettirilir. Ya da balık dörde böldürülür. Kafası da arzunuza göre ya torbaya alınır, ya balıkçının tombul tekir kedisine yemesi için bırakılır.

Eve gelinir. Nefis palamutlarınız güzelce yıkanır. Tavada yeter derecede yağ kızdırılır. Palamut dilimleriniz arzuya göre ya mısır ununa ( ben mısır unu tercih ederim ), ya beyaz una bulanır. Tavaya sıra sıra dizilir. Nar gibi kızarttıktan sonra yağı süzülüp servis tabağına alınır. Balıklar pişerken arada salata da hazırlanır. Ancak balığa roka kadar iyi giden bir yeşillik bulunmamaktadır. Bu mühim ayrıntı gözden kaçırılmamalıdır.

Balığın yanında en ideal içecek tabi ki rakıdır. Bir de deniz manzarası ve hoş sohbet bir arkadaş ayarlanabilirse ' yeme de yanında yat ' durumları oluşmaktadır. )
Old 14-10-2008, 20:32   #3
supernatural

Neşeli

balık sevmiyorum diye pankart açsam çok mu ayıp olur
Old 14-10-2008, 21:02   #4
üye8180

Alıntı:

Aman efendim ne demek, sizin için de ayrı bir başlık altında, köfte-patates tarifi yaparız elbet.

Old 14-10-2008, 21:04   #5
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Aman efendim ne demek, sizin için de ayrı bir başlık altında, köfte-patates tarifi yaparız elbet.

oooooooooooooo bu süper olur işte
Old 14-10-2008, 22:06   #6
Atahun

Alıntı:
Yazan BaharB
.................. 11. balık atılırken 1. sıradaki balık yağdan çıkarılarak tabağa alınır. 12 balıkta 2. balık alınır. Bu işlem mutlu sona kadar devam eder.

Bu demek oluyor ki, balık pişirmeyi bilmek kadar matematik bilmek de gerekiyor. Bu işi sevmedim. En iyisi ekmek arası....
Old 14-10-2008, 22:28   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan tobaccoexper

Evet, "Bence" ayıp olur

Çok uğraşmaya gerek yok, balığı alıp pişirme torbasına atarsınız, atmadan önce torbanın içine bir zahmet biraz un koyar, torbayı üfleyerek unu dağıtır, sonra balığı atarsınız, yanına biber, yahut patates, yahut patlıcan vs de koymayı unutmazsanız tembel işi spesiyal olur (Tabii yıkanmak kaydıyla )

Yahut balığı bir tepsiye koyar, koymadan önce kılçıklarını temizler, üzerine yine biraz patates, sebze, süt koyar fırına verirsiniz, bu kez tembel işi buğulama spesiyaliniz olur.

En tembelini isterseniz, tuzlu una bular, kızgın yağlı tavaya koyarsınız
Old 14-10-2008, 22:45   #8
Atahun

Valla balık-rakı deyip geçmeyin. Önemli bir konu. Yıllar önce duymuştum, adamın biri rakının yanında pekmez getirdi diye karısını boşamıştı.
Old 14-10-2008, 23:05   #9
BaharB

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
....
En tembelini isterseniz, tuzlu una bular, kızgın yağlı tavaya koyarsınız
Ankara ile Ayvalık arasında balık kültürü farkı olacak elbette
Devamını bekliyoruz...
Old 15-10-2008, 07:58   #11
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Evet, "Bence" ayıp olur

Şöyle diyeyim ben canlı hallerini daha çok seviyorum oldu mu böyle?
Old 15-10-2008, 09:05   #12
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Evi en az kokutan hangi tarif?

Buğulama, evde en az hasara yol açan yöntemdir

En çok, hamsi, barbunya ve mezgit için tercih ettiğim bu yöntem için tarifi veriyorum

Balıklar temizlenip, yıkanır ve tuzlanır. Sonra teflon bir tencereye alınır (teflon olsun lütfen ), üzerine az yağ gezdirilir ve yarım çay bardağı su eklenir.Kapağı kapatılıp, yüksek ateşte en fazla 15 pişirilir.Çatırama sesi geldikten sonra diğer yanda hazırladığımız 1 limon suyu balıkların üzerine dökülür.

Derhal, tabaklara tahta spatula ile (tahta olsun lütfen ) servis yapılıp, huşu içinde yenilir.

Not: Barbunyaya bir kocaman domates de doğrarsanız çok yakışır

Bu da kokuyor diyorsanız; balkonda yapılacak çinekop veya lüfer ızgara da harika olur. ) Tabii yapabilme imkanınız var ise.(Evin yanından uçak ve veya tren geçmesinin balıklara bir etkisi yoktur, değerlendirmeye almayınız )

Afiyet olsun
Old 15-10-2008, 09:34   #13
Nur Deniz

Ben henüz aldığım balığı aynı gün pişirmedim, bir gün muhakkak hazırladığım sosta bekletiyorum.

Balık çok lezzetli ve faydalı bir besin. Besin derken balığı üzmek istemiyorum.

Her şeklini ve hepsini büyük bir keyifle yiyebilirim.
Old 15-10-2008, 10:28   #14
supernatural

Neşeli

Sayın Nur Deniz Abla,
Mesajı 3 defa yollamanızın özel sebebi var mı yoksa teknik bir arıza mı?
Old 15-10-2008, 10:34   #15
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan tobaccoexper
Sayın Nur Deniz Abla,
Mesajı 3 defa yollamanızın özel sebebi var mı yoksa teknik bir arıza mı?

Tabiki teknik arıza.

Diğer yazanlar balık yiyor anlaşılan.

Balık hafızalı olmuş olabilir miyim? Gönderdiğimi unutup bir kez daha göndererek.
Old 15-10-2008, 12:20   #16
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Adli Tip

Fırını bahçeye koydum, en iyi tarif bu (Bahçe yoksa balkonunuza yerleştirin) Kediler çıldırıyor ama yapacak bir şey yok
Old 15-10-2008, 12:36   #17
tuval2310

Alıntı:
Yazan Adli Tip

Tarif veremeyeceğim ama koku için bir önerim var ;
1 adet kurutulmuş defne yaprağını yakıyorsunuz mutfağınızdaki daha doğrusu eviniz , apartmanınız ve hatta mahallenizdeki kokudan kurtuluyorsunuz..
Evimde halihazırda 1 poşet dolusu kuru defne yaprağı var ama henüz denemedim ,işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum yani önerim sadece duyumdan ibarettir..
Ben de şimdi tarifleri okuyup akşama hangisini yapacağıma karar vereyim defne yaprağını denemiş olurum böylece
Old 15-10-2008, 12:38   #18
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Adli Tip

Zaten kendim için değil, komşularım için sormuştum...

Bkz. itiraf.com 1645 nolu mesaj

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...highlight=koku
Old 15-10-2008, 12:42   #19
Adli Tip

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Balıklar temizlenip, yıkanır ve tuzlanır. Sonra teflon bir tencereye alınır (teflon olsun lütfen ), üzerine az yağ gezdirilir ve yarım çay bardağı su eklenir.Kapağı kapatılıp, yüksek ateşte en fazla 15 pişirilir.Çatırama sesi geldikten sonra diğer yanda hazırladığımız 1 limon suyu balıkların üzerine dökülür.

Derhal, tabaklara tahta spatula ile (tahta olsun lütfen ) servis yapılıp, huşu içinde yenilir.

Balık nerde pişecek?
Old 15-10-2008, 12:49   #20
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Balıklar temizlenip, yıkanır ve tuzlanır. Sonra teflon bir tencereye alınır (teflon olsun lütfen ),

Bu da kokuyor diyorsanız; balkonda yapılacak çinekop ve ya lüfer ızgara da harika olur. ) Tabii yapabilme imkanınız var ise.(Evin yanından uçak ve veya tren geçmesinin balıklara bir etkisi yoktur, değerlendirmeye almayınız )

Afiyet olsun

Teflon bir tencere alınır demiyorum efendim, teflon tencereYE alınır diyorum, lütfen birazcık dikkat
Old 15-10-2008, 12:52   #21
Av.Ufuk Bozoğlu

yüksek ateşte 15 dakika pişme edimi de ocakta efendim )) Set üstü veya müstakil veya fırın eklentisi hiç farketmez )
Old 15-10-2008, 12:56   #22
Atahun

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Balık nerde pişecek?

Tamam, bu sorunun yanıtını aldık. İkinci soru ; Kim pişirecek?
Old 15-10-2008, 13:56   #23
Av.Cengiz Aladağ

En sevdiğim yemeğin tarifi:
- Balıkçı Mehmet'e telefon edilir, gidildiğinde 2 kilo kraça hazır bulunur.
- Hızla eve gidilir, önce buzdolabında yeterli buz olup olmadığı kontrol edilir; yoksa buzdolabının buzdolabı olma niteliği sorgulanarak buz torbaları doldurulup yerleştirilir. Balıklar yıkanıp, dolaba atılır.
- Önceden alınmış, eksikleri de balıkçının yanındaki kazıkçı manavdan tamamlanmış salata malzemeleri (aşağıda listelenmiştir) ortaya çıkarılır.
- Yemeğe eşlik edecek arkadaşlardan biri kızımla kudururken, diğeri mutfakta bana yardım eder. Bu yardım genellikle, birer tek rakı hazırlanması, salata malzemelerinin yıkananlarından bir kısmının küçük bir tabağa aktarılıp limonlanması ve ayaküstü sohbet şeklinde olur.
- Tarafımdan yapılan salatanın benzerine henüz hiç bir restaurantta rastlanmamış olup, büyük (gerçekten büyük=60 cm çaplı) 2 ayrı salata tabağına (tabak irisi de denebilir) yapılmaktadır. Salatada kullandığım malzemeler, bazen 1-2 eksik ya da fazla olmakla birlikte genellikle aşağıdakilerdir:
1- Göbek marul
2- Kıvırcık marul
3- Kırmızı marul (Lactuca sativa crispa)

4- Endivyen (Cichorium endivia crispa)

5- Roka
6- Kırmızı lahana
7- Dereotu
8- Reyhan

9- Taze nane
10- Maydanoz
11- Salatalık
12- Domates
13- Kırmızı turp
14- Limon
15- Taze soğan (bazen)

- Salata malzemeleri genellikle maydanoz, dereoyu, roka gibi ayaküstü içilen rakıya eşlik edebilecek olanlardan başlanarak, tek rakıların sayısı ve sohbete göre 40-60 dakikada (kısaca, ayakta durmaktan belim ağrıyıncaya dek) özenle yıkanır. Eşime göre, kente içme suyu sağlayan barajlardaki doluluk oranının az oluşunda benim payım oldukça fazladır.
- Yıkanan tüm salata malzemeleri (limon hariç) tepsi içinde üzerine gazete serilmiş masaya taşınır; bu arada biten rakı yenilenir. Kesme tahtası bile alındığı halde bıçak unutulduğundan mutfağa bir kez daha gidilir. Nihayet salatanın yıkama sonrası işlemlerine başlanır.
- Bu arada eşim mutfağı devralarak, önce benim dağıttıklarımı yerleştirir, balığı un-tuz-mısır unu koyduğu bir poşete koyup karıştırır, bu arada tavadaki yağ kızmaktadır. Gerisini bilmiyorum; tek bildiğim, ben salatayı bitirene kadar kraçaların çıtır çıtır kızardığı.
- Salata malzemelerinin doğranmasına göbek maruldan başlanır. Göbek, büyüklüğüne göre 6 ya da 8'e bölünerek her tabağa (yukarıda sözedilen tabak irisi) 3-4 parçası, iç kısmı yukarı gelecek şekilde konulur.
- Kıvırcık ve kırmızı marul çok küçük olmayacak şekilde kesilerek her iki tabağa da serpilir.
- Aynı şekilde (aşağıdakiler hariç) diğer tüm malzemeler, olabildiğince iri doğranarak tabağa her malzeme bir tabaka oluşturacak şekilde serpilir. Bittiğinde salatanın kat-kat olmasına dikkat edilir. Rokanın irileri de salataya doğranır; küçükleri ayrı bir tabağa alınır. Bu ayrı tabağa biraz maydanoz ve dereotu da ayrılır. En son maydanoz ve dereotu doğranır ve serpilir.
- Salatalık, boydan ikiye, sonra yine boydan ikiye bölünür, uzun çubuklar haline getirilip tabakların yanlarına uçları ortaya ve kenara gelecek şekilde konulur.
- Turplar isteğe göre yuvarlak ya da küp kesilip, salatalıkların arasına dizilir.
- Domatesler de iri doğranıp, salatalıkların arasına dizilir.
- Limonlar sıkılıp, içine tuz ve zeytinyağı eklenip, karıştırılır. Salata tabaklarına hafif tuz atılarak, hazırlanmış limon-yağ karışımı dökülür.
- Bu arada eşimin pişirdiği balıklar da geldiğinden, rakılar tazelenip yemeğe başlanır.
- "4 kişi böyle iki büyük tabak salatayı nasıl bitirecek?" diyenlere hayretle bakılır.
Afiyet olsun.
Old 15-10-2008, 15:08   #24
BaharB

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
- Tarafımdan yapılan salatanın benzerine henüz hiç bir restaurantta rastlanmamış olup, büyük (gerçekten büyük=60 cm çaplı) 2 ayrı salata tabağına (tabak irisi de denebilir) yapılmaktadır.
Sayın Aladağ, salata sinisi demek daha doğru olur herhalde.
Old 15-10-2008, 15:16   #25
Av.Ufuk Bozoğlu

Balığın yanında; sadece marul ve yeşil soğandan oluşan salata tercihimdir
Old 15-10-2008, 15:17   #26
Nur Deniz

Sn Aladağ ın pişirme yöntemini tercih ederim.

Bu yöntemde sadece balık alınır, yağlı tavaya girene kadar seyredilir.

Salata kısmına gelince biraz mısır ve peynir eklenmesi tarafımdan tavsiye edilir.

İşte o zaman hiç bir restaurantta yiyemeyeceğiniz bir salataya sahip olabilirsiniz.
Old 15-10-2008, 15:19   #27
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Atahun
Tamam, bu sorunun yanıtını aldık. İkinci soru ; Kim pişirecek?

Bununda cevabı verildi efendim.

Siz alıyorsunuz keyfinize göre balığı, eşinize de burdan tarif götürüp, salata ile ilgileniyorsunuz.
Old 15-10-2008, 15:21   #28
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Sn Aladağ ın pişirme yöntemini tercih ederim.

Bu yöntemde sadece balık alınır, yağlı tavaya girene kadar seyredilir.

Teessüf ederim. Bu salatayı yapmak, balığı pişirmekten çok daha zor. Balık pişirmekte ne var; unla, at tavaya, kızarınca çıkar, bu kadar...

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Salata kısmına gelince biraz mısır ve peynir eklenmesi tarafımdan tavsiye edilir.

Salatama mısır, havuç, peynir gibi "yabancı" maddeler koymam.
Old 15-10-2008, 15:24   #29
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Balığın yanında; sadece marul ve yeşil soğandan oluşan salata tercihimdir

Aslında tam damak tadı yiyeceklerin ayrı ayrı yenmesiyle ortaya çıkar.

Bu nedenle salata yaparken mümkün olduğu kadar büyük parçalı ve her çatala tek bir malzeme gelecek kadar yapılması en güzelidir.
Old 15-10-2008, 15:25   #30
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Teessüf ederim. Bu salatayı yapmak, balığı pişirmekten çok daha zor. Balık pişirmekte ne var; unla, at tavaya, kızarınca çıkar, bu kadar...
Salatama mısır, havuç, peynir gibi "yabancı" maddeler koymam.

Eh bu kısmada o zaman istenirse(arzu edilirse) diyelim.

Havucu ben de yeşil salata tercih etmem.

Hem havuç nerden çıktı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi