Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Bir bebeğiniz olsa adını ne koyardınız?

Yanıt
Old 21-09-2007, 08:31   #151
Av. Çetin

erkek ismi: BEHRAM (yeğenime koydum )
kız ismi : ESME (umarım kızıma koyarım)
Old 21-09-2007, 10:43   #152
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan Av.Ferda Aydın
Sayın Avnihal çoçuğunuzun ismini koymakta şansınız olmadığını ve kızınızın ismini kayınpederinizin koyduğunu belirtiyorsunuz. Bizler birer hukukçuyuz; ve benimsemediğimiz şeylere kırıcı olmadan karşı çıkabilmeliyiz ;Yanlış mı düşünüyorum?...

Çok doğru düşünüyorsunuz.. fakat bazı şeyleri yapabilmek için ya kırıcı olmanız gerekiyor ya da yapmamayı tercih etmeniz.Ben hamile iken çocuğumun ismini koymak isteyen kayınpederime ' 9 tane çocuğunuz var dokuz isim koymuşsunuz bide bizim ilk çocuğumuzun ismini koymaya neden talip oluyorsunuz? dedim.. bence bir isim bulmak bile zorken onlar dokuz isim bulmuşlar.. 'kızım dedi, 9 çocuğumun ismini de ben koymadım.. onları da benim büyüklerim koymuştu.. sizde kendi torunlarınızın ismini koyarsınız artık'
Bazı şeyleri yaşlılara kırıcı olmadan anlatmak zor.onlar kendilerine bunu hak görüyorlar.. sonra diğer büyüklerimizde 'aman ne olacak altı üstü bir isim' kırma diyorlar.. ve evet bir çok kadının çocuğunun ismini koyma hevesi kursağında kalıyor.sizce herkesin sorunu kırıcı olmadan anlatmayı başaramamak mı? Avukat olsak ta, dirensekte , eşimiz için aile mutluğumuzun devamı için bir takım şeyleri kabulleniyoruz..bizim içimiz burkuluyor , kendi kalbimizi incitiyoruz ama ... ama işte..
Old 21-09-2007, 11:46   #153
üye18721

Yazarken çözüm eklemeyi de düşünüyordum; unuttum. Şöyle yapılıyor genellikle; diyelim ki aile büyükleri tarafından sizin benimsemediğiniz bir ad veriliyor, tamam büyükleri kırmamak; aile huzurunu bozmamak için kabul ama siz de benimsediğiniz bir adı asıl ad olarak ekleyebilirsiniz.İlk ad biliyorsunuz "göbek adı" olarak sayılıyor.- İki ismi varsa-ikinci ad asıl isim olarak sayılıyor. Mesela; Kerime seda yılmaz gibi; asıl ad seda oluyor ama büyüklerinizin koyduğu ad da nüfus da yer alıyor. Böylece her iki tarafın gönlü olmuş oluyor diye düşünüyorum.
Old 21-09-2007, 12:07   #154
avnihal

Varsayılan merhaba,

Evet bizler hukukçuyuz ama salt bu yönüyle olayları çözmeye çalışmamız yanıltıcı olmaz mı?Evet ben ATİKE ismine itiraz etmedim daha doğrusu edemedim çünkü onu kırmak istemedim.Beni çok sever bende onu,önerinize gelince onu bizde düşündük ama sonra eğer bir isim daha korsak o kullanılabilir ve ozaman konan adın önemi kalmaz diye düşündük geneldede 2. isim kullanılıyor.Çevredekiler de iğneleyici olarak başka ismi de var mı diye sorunca haklı olduğumuzu anladık.Şimdi eşimle iyiki koymuşuz diyoruz çünkü kayınpederim hasta onu bu yüzden bize kırgın görmek istemezdim.Biz de eşimle ismini ELİF ECE olarak düşünmüştük.
Old 21-09-2007, 12:15   #155
Gülümse

Aile buyuklerinin yasarken isimlerinin konulmasi onlari gercekten mutlu eden faktorlerden bir tanesi...
Old 21-09-2007, 15:03   #156
_kübra_

arda,ege,efe,mete,mert,kıvanç,koray,uluhan... sayın Dar'c umarım aradığınız gibi bir isim artık bulabilmişsinizdirr
Old 22-09-2007, 21:24   #159
üye8180

Çok beğendiğim bir erkek ismi, Ziya...
Old 22-09-2007, 21:27   #160
Ahmet Turan

Erkek : Bilal

Kız: Hilal
Old 22-09-2007, 23:22   #162
Ahmet Turan

Kız ismi de nane limon mu olacak sayın Dikici
Old 22-09-2007, 23:24   #163
Gülümse

Portakal isminde soyadi duymustum ama isim.. Ilginc olsa gerek...
Old 22-09-2007, 23:31   #164
Ahmet Turan

Portakal ismini ben de yeni duydum. Demekki her türlü narenciye çeşidinden koyabiliriz. sıkıntı yok

Ben isim tashihiyle ilgili çok davaya baktım. 15 yıldır bakıyorum bakıyorum bitmiyor

Ördek ismini ve soyadını gördüm.
Armut soyadını gördüm.
Genelde soyadlarda sorun oluyor ama eskilerinde isimlerinde oluyordu
Old 22-09-2007, 23:40   #165
Jeanne D'arc

Alıntı:
Portakal ismini ben de yeni duydum. Demekki her türlü narenciye çeşidinden koyabiliriz. sıkıntı yok

Turan Paşa,

Manda lina ismi kadın için mi yoksa erkek için mi caizdir paşam?

En meraklı cevaz bekler saygılarımla.
Old 22-09-2007, 23:42   #166
Ahmet Turan

efendim bu ismi ikiye bölerekte yiyebilirsiniz pardon koyabilirsiniz tek hamlede de.

kız erkek fark etmez. ağızda aynı tadı verir
Old 23-09-2007, 00:01   #167
üye18721

Zeytin diye kız ismi duymuştum.Kocasınında adı peynir olursa; zeytinle peynir iyi gider; Çocuklarından erkek olanına çay, kız olanına şeker ismini verebilirler.
Old 23-09-2007, 00:04   #168
üye18721

Torunlarından erkek olanına tahin, kız olanına pekmez ismi verilebilir. Sayın Turan kulağınız çınlasın Sahi tahin-pekmez almaya gittiniz mi?
Old 23-09-2007, 00:39   #169
Ahmet Turan

Gİttİ Aldim Ve Yedİm Bİle)))))
Old 23-09-2007, 00:51   #170
üye18721

Afiyetler olsun Sayın Paşam; Paşam tahin-pekmez konusunu google'da araştırırken ilginç bir siteye rastladım; tahinpekmez. Acaba bu siteyi de Lololistan topraklarına ilhak etsek mi? Sitenin adı tahinpekmez olduğuna göre bol miktarda tahin-pekmez stokları olabilir.
Old 23-09-2007, 00:57   #171
Ahmet Turan

Sayın Ferda sultan,

biliyorsunuz daha THS site lokalini tam ele geçirmiş değiliz. gerçi yarısına talep olmuştuk ama.. bunu bi halledelim sonra okayunusun öte tarafına açılırız
Old 23-09-2007, 00:57   #172
Ahmet Turan

erkek ismi: Buğra
kız ısmi: Tuğba
Old 23-09-2007, 01:02   #173
Gülümse

Alıntı:
Yazan Av.Ferda Aydın
Zeytin diye kız ismi duymuştum.Kocasınında adı peynir olursa; zeytinle peynir iyi gider; Çocuklarından erkek olanına çay, kız olanına şeker ismini verebilirler.

Zeytin cok hos bir isim insanin kulagini oksuyor...
Old 23-09-2007, 01:05   #174
Jeanne D'arc

Benim "Sigara" ismini duymuşluğum ve hayretlere gark olmuşluğum vaki.
Old 23-09-2007, 01:07   #175
Ahmet Turan

Sigara çok kötü bi isim şiddetle protest.

ama gerçekten zeytin çok hoş
Old 23-09-2007, 01:21   #176
üye18721

Mutlu

Sigara gerçekten çok ilginç bir isim! Acaba aile bu ismi koyarken çok mu düşünmüş? Sigara Bey! Sigara Hanım! Üstelik de sigara paketlerinin üzerinde şu yazıların da yazıldığını düşünürseniz daha da tuhaf oluyor; "Sigara öldürür, sigara sağlığa zararlıdır" . Diyelim ki Sigara bir cinayet işlese hakimin nazarında karineye bile gerek yok; Çünkü Sigara'nın öldürdüğünü herkes biliyor! Ya da Sigara Hanım'ın kocası bir tartışma esnasında Sigara Hanıma şöyle diyebilir; "Zaten senin yüzünden sağlığım bozuldu; senin sağlığa zarar verdiğini herkes biliyor"
Bir de Sigara Hanım'ın kocasının adı da tesadüfen Kibrit veya Çakmak olursa uyumlu bir ikili olabilirler
Old 23-09-2007, 02:24   #177
üye18721

Paşam; madem Portakal isim olarak var, ördek de hem isim hem soyadı olarak var. Bu durumda şöyle bir isim ve soyadı olabilir; "lı" takısını da eklemek kaydıyla; Portakallı Ördek!
Old 23-09-2007, 09:06   #178
Gülümse

Acaba herkezin agzinda alay konusu olacagimiz bir isim icin anne babalarimiz dava edebilirmiyiz.. Ornegin benim ismim sigara olsa ailemi dava etmeyi ciddi ciddi dusunurdum...

Oyle ya Ayse, Zeynep isimlerinin nesi var.. Ozellikle Zeynep... Tum Zeynepleri once isimleri icin seviyorum dostlar...

Sevgi ile kalin
Ve Gulumsemeyi unutmayin..
Old 23-09-2007, 10:32   #179
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Gulumse
Acaba herkezin agzinda alay konusu olacagimiz bir isim icin anne babalarimiz dava edebilirmiyiz....

Bu hususu hiç düşünmemiştim doğrusu.
Çocuğu isim koymak anne ve babanın görevi olmakla birlikte konulan ismin kamu düzenimize aykırı olmaması için gerekli özeni göstermekte idarenin görevidir.
Burada veli( baba+anne) çocuğuna halk arasında alay mevzu olan isim koymakla elbette kusurludur. Bu kusura ortak olan mütefarık kusurlu olan da idaredir. O halde veliyi uyarma görevini yerine getirmeyen nüfus idaresi dolayısıyla davletin tazminat sorumluluğunun doğduğunun kabulü mümkün ve muhtemeldir. Fakat bu konuda ismin konusu açık ve hiç bir tereddüte yer bıramıyacak biçimde örneğin sigara isminde olduğu gibi alaya mevzu olmalıdır. Aksi halde devletin sorumlulğundan söz edilemez.

Peki burda önemli bir sorun, velinin sorumluluğu.
Uzun yıllar boyunca toplum içinde küçük düşürülmesine alaylara maruz kalmış bir çocuğun 18 yaşını bitirdikten sonra velisi hakkında dava açması çok ilginç ve hukuk literatürüne geçerdi. Bunu düşünmekle sayın GÜLÜMSE de bu literatüre bu işi tetikleyen hukuksever olarak geçerdi.
Bu noktada ben hakim olsam manevi tazminata hükmederdim.

Old 23-09-2007, 13:27   #180
_kübra_

belli bir yaşa geldikten sonra isimlerini değiştirmek isteyenler ve değiştirenler de zaten bir bakıma ailelerine karşı dava açmış olmuyorlar mı ? açık açık ailesine dava açmıyorlar belki ama isimlerini değiştirmek için müracaat ettikleri andan itibaren zaten ailelerine söledikleri söz ''sizin koyduğunuz ismi beğenmiyorum ve değiştireceğim'' olmuyor mu? mesela bizim komşumuzun torununun ismi ''UZAY''.şahsen ben böyle bir ismim olmasını istemezdim..bu noktada ailelerin gerçekten biraz daha duyarlı olması gerekiyorr
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi