Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbir nafakası-icra-takipsizlik-yeniden icra ve zina

Konuyu Kilitleyin
Old 05-03-2018, 12:28   #1
Konuk

Varsayılan tedbir nafakası-icra-takipsizlik-yeniden icra ve zina

Merhaba sayın avukatlar,

2013 yılında açmış olduğum boşanma davasında lehime tedbir nafakasına hükmedildi ve icra işlemi yaptı avukatım. Ancak daha sonra bu icra işleminin takip edilmediğini ve takipsizlikle sonuçlandığını öğrendim. boşanma davasıda henüz yargıtayda ve sonuçlanmadı. tüm bu olayla resnasınd aben başka birisi ile birlikte yaşamaya başladım ve birde çocuğumuz oldu. resmi nikah olduğundan çocuk eski eşim üzerine kaydedildi.

1-eski eşim bana yeniden bir boşanma(zina nedneiyle) davası açtı ve bu davada nafakanın kaldırılmasınıda talep etmiş. tanıklar 2015 yılından bu yana bu kişi ile birlikte yaşadığımı belirttiler.
2-eski eşim nesebin reddi davası açtı ve karar duruşması 2 ay sonra yapılacak.
3-ben takipsizlikle sonuçlanan bu icra dosyası için yeniden açılması için icra müdürlüğüne dilekçe verdim.

Ancak eşim de icra müdürlüğüne dilekçe vermiş ve benim başkası ile birlikte yaşadığımı, bu konuda hem nesebin reddi hemde zina nedeniyle boşanma davası açtığını dolayısı ile haksız yere verilecek olan bu nafakanın icrasının durudurulmasını talep etmiş.

>Burada sormak istediklerim.

evet 2015 yılında başkasıyla birlikte yaşamaya başladım ama 2013 yılından 2015 yılına kadar 2 yıl nafaka alamadım. eşimin verdiği bu dilekçe ile icra durur mu? yada mahkeme karar verene dek bekletici sebe sayılır mı?

Yeni açılan zina nedneiyle boşanma davasında hakim nafakanın kaldırılmasına karar verirse bu davanın açıldığı tarihten itibaren mi? yoksa tanıkların söylediği 2015 yılından beri mi nafakanın kaldırılmasına karar verir. yada bunları dikkate almadan yasaya göre zina eyleminde bulunduğumdan haksız yere verilmiş nafakanın 2013 yılından bu yana kaldırılmasına şeklinde mi karar verir? bu konuda bilgilendirirsenin minnettar kalacağım. teşekürller.
Old 05-03-2018, 16:27   #2
Av. Hatun Olguner

Yeni bir mahkeme kararıyla kaldırılmadıkça tedbir nafakası devam eder. Başkası ile birlikte yaşamanız tedbir nafakasının kaldırılması sebebi değildir kanımca. Yoksulluk nafakasına engeldir.
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2004/2-8 E. 2004/27 K. İçtihat

Boşanma davalarında tedbir nafakasına hükmedilmesi için kusur incelemesi yapılmaz. Bir başka deyişle lehine tedbir nafakasına hükmedilecek olan tarafın kusurlu olması kendisi için tedbir nafakasına hükmedilmesine engel değildir.
Old 05-03-2018, 16:32   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Katılımcı,

Tedbir nafakasının kaldırılmasına karar verilecek olur ise bunun talep tarihinden ileri doğru etkisi olacağını düşünüyorum.

Diğer yandan tedbir nafakasının -İcra müdürlüğünce-icrasının durdurulması yine bir usul yoktur. Kararı mahkeme vermiştir.Mahkeme yeniden karar verip nafakayı kaldırana kadar veya boşanma hükmü kesinleşinceye kadar nafaka devam eder.
Old 05-03-2018, 20:11   #4
Konuk

Oncelikte tesekkulerimi iletiyorum. Ancak kafama takilan ve bosanma davasinda dava dilekcesinde olan bir kac seyi sizle paylasmak istiyorum. Dava dilekcesinde soyle iki ifade var.
1. Evlilik hukuken sona ermeden, baska sahisla nisanlanan kadin yararina tedbir ve yoksulluk nafakasina hukmedilmesi yasaya aykiridir. (Y2HD 2003/1034E.2003/3249K.)
2. Davali kadinin baska biriyle gayri mesru iliskiye girdigi ve onunla yasadigi anlasildigina gore kendisine tedbir ve yoksulluk nafakasi hukmedilemez (Y2HD 2004/13618E.2004/13028K.)

seklinde ifadeler var. Bu sekilde karar varmi bilmiyorum ama sanirim bunlar yargitay karari. Yanlis adim atip zarar gormek istemiyorum. Yardimlarinizi bekliyorum. Tesekkurler
Old 06-03-2018, 17:19   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1- İcra takibine itiraz süresi yasayla belirlenir. Yasal sürede itiraz edilmediğinde karar kesinleşir.

2-Kesinleşmeden sonra,takibe konu olan karar değişmediği halde icranın durdurulması talebini icra müdürlüğü kabul edemez ve icrayı durduramaz.

3-Yeni açılan davada hakim dava tarihinden öncesi için hüküm kuramaz.

4- Bağlayıcı ve uyulması gereken metin yasa ve içtihadı birleştirme kararlarıdır. Yargıtayın dosyanın özelliklerine göre oluşturduğu kararlar bağlayıcı değildir,sadece yol göstericidir.

Dosyanızı bir avukatla takip etmeniz yararınızadır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi