Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İpotek İşlemi Nasıl Yapılır ?

Yanıt
Old 16-03-2012, 22:43   #1
tiryakim

Olumlu İpotek İşlemi Nasıl Yapılır ?

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;
X Bankasının ipotek işlemlerini yapmak için X bankası Genel Müdürlüğünün anlaştığı şirketle sözleşme imzalayacam kısmetse... Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan bilgi almak istiyorum...
1-)İpotek işlemleri nasıl yapılır ?
2-)İpotek işlemlerini yaparken nelere dikkat etmek gerekir ?
3-)Çok yoğun olur mu bankalar ipotek konusunda vaktimin çoğu zamanı ipotek işlemlerinde geçer diye çekiniyorum biraz Kendi dosyalarıma zaman ayıramamaktan korkuyorum
4-)Maddi yönden kazancı nasıl oluyor ?
5-)X Bankası tüm evrakları hazırlıyormuş, X bankasının ipotek işleri ile ilgilenen sözleşmeli vekil ise tapuda ipotek veren borçlu ile buluşup ipotek belgelerini imzalıyormuş bu şekilde ipotek işlemi ve avukatın işlemi bitiyormuş diye duydum. Bu dediklerim dışında avukatın başka yaptığı işlem var mı ?
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden Teşekkür Ederim ...
Old 17-03-2012, 05:13   #2
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Sayın Tiryaki;
*İpotek işleminize İnternet bağlantılı cep telefonunuzla fotoğraf çekip ipotek işlemini göndererek fotoğraf sanatına katkı da yapacaksınız unutmayın)

epey zamanınızı alacağı kesin

samsun ilçelerini muhtemelen gezersiniz

bankanın verdiği paranın bir kısmını şirket birkısmını siz alacağınız için muhtemelen mevcut işlemin ücretini %60-75'ini siz alacaksınız

Ortalama ipotek işlemlerinde 120 TL brüt ücrettir. Fek işlemlerinde de 60 TL...civarı olabilir..

aylık geliriniz tahminim -1000 tl civarında olacaktır...

*İpotek belgesi ekleri şube görevlilerince hazırlanır;ayrıca tapuda ipotek akdi düzenlenir.Tapu bilgileri;teminat veya anapara ipoteği olup olmadığı;hususlarına dikkat etmeniz gerekmetedir.İşlemde bir yanlışlık görmezseniz imza atarsınız..ipotek belgesini siz veya vatandaş bankaya ulaştıracaktır.İşlem sonunda faturanızı kesersiniz anlaştığınız rakam üzerinden para hesabınıza yatar...
Old 17-03-2012, 15:49   #3
tiryakim

Bir ipoteğin ipotek belgesine bakıldığı zaman teminat mı anapara ipoteğimi olduğu nasıl anlaşılır ?
Old 19-03-2012, 17:15   #4
tiryakim

Alıntı:
Yazan AV.HARUN UYANIKOĞLU
Sayın Tiryaki;
*İpotek işleminize İnternet bağlantılı cep telefonunuzla fotoğraf çekip ipotek işlemini göndererek fotoğraf sanatına katkı da yapacaksınız unutmayın

Bu fotoğraf işini neden yapıyoruz onu anlayamadım
Old 19-03-2012, 17:38   #5
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

KREDİNİN TÜRÜNE GÖRE TİCARİLERDE TEMİNAT,BİREYSEL İHTİYAÇLARDA ANAPARA İPOTEĞİ,dikkat etmeniz gerekn tapuda gayrimenkul bilgilerinin doğruluğunu,şerh ve hacizleri incelemek,serbest dereceden istifade hakkının,miktarı,sırayı,bedeli incelemek.Riskli bir iş unutmayın,getirisi ipotek başına 117TL!Çok olursa sürümden kazanırsınız
Old 19-03-2012, 18:01   #6
akrd61

Değerli meslektaşım size uygulamaya yönelik Tapu Kadostro Baş müffettişi (hukukçu) GÜRSAL ÖCAL DÖRTGÖZ ün Bankacılık ve Tapu sicili yönünden İpotek isimli kitabını önere bilirim umarım katkı sağlar
Old 19-03-2012, 18:47   #7
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Sayın Tiryaki;
Samsun Barasu Avukatı Uğur ARSLAN Fotoğraf işinin duayeni,bir iki yıldır tapuda fotoğraf çeker;aracı kuruma mail atar,ben ordan gördüm..Biz fotoğraf çekmiyoruz..
Old 19-03-2012, 20:36   #8
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
KREDİNİN TÜRÜNE GÖRE TİCARİLERDE TEMİNAT,BİREYSEL İHTİYAÇLARDA ANAPARA İPOTEĞİ,dikkat etmeniz gerekn tapuda gayrimenkul bilgilerinin doğruluğunu,şerh ve hacizleri incelemek,serbest dereceden istifade hakkının,miktarı,sırayı,bedeli incelemek.Riskli bir iş unutmayın,getirisi ipotek başına 117TL!Çok olursa sürümden kazanırsınız

nerde üstadım 117 tl, ipotek işlemi yapıldıktan sonra 50 tl kalıyormuş avukatın cebine
Old 29-03-2012, 21:11   #9
tiryakim

İpotek alırken sırası ile ne yapmamız gerekeceğini söyleyecek meslektaşım yok mu ? Bir şirket ile anlaştım ama hiç tecrübem yok bu konuda . Tecrübem olmadığı içinde yanlış yapmaktan korkmaktayım...
Old 05-04-2012, 15:57   #10
akrd61

sayın tiryakim teori açısından ve uygulama açısından önerdiğim kitap umarım yararlı olmuştur.Biz de bir gayri Menkul yatırım danışmanlık şirketinin ipotek işlemlerini yapmak için yeni vekillerinden biriyiz.Uygulama açısından yol alabildiniz mi acaba?
Old 05-04-2012, 16:08   #11
tiryakim

Valla üstadım uygulama açısından bir dirhem yol alamadım...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi