Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yargitay Karari

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-06-2015, 11:01   #1
Konuk

Varsayılan Yargitay Karari

Eşimin açtığı boşanma davası ; benim ve küçük çocuğumun maddi ve manevi mağduriyetlerimiz ile neticelenmişti. Ve itiraz ettik. Aynı zamanda eşimin daha önce açtığı ve feragat ettiği davanın da aynısı idi . Bu nedenle öncelikle usul yönünden yerel mahkeme kapsamında davaya itiraz etmiştim. ancak inceleme yapılmadan karar verilmişti. Aynı zamanda eşim şiddet uyguluyordu. Bunları da ispatlamıştım. Mahkeme uzmanı da çocuk ile babanın görüşme tesisini sınırlı karar vermişti. ancak mahkeme küçük çocuğu şiddetten önleyecek hiçbir tedbir almadan sınırsız karar verdi.
Yargıtaya itiraz ettim. Yargıtayda ilan edilen karar duruşmadan sonra BOZMA idi. Kısmi ya da yarı onama gibi değil.
Ancak gelen karar bizi şok etti. Dosya aynen onaylanmış. Ve sadece itiraz ettiğim nafaka ve çocuk için tazminat konusuna harç yatırılmadığı için benim itirazımın bozulmasına karar verilmiş ! ! !
Çocuk ile görüşme konusunda ki itiraz ise karar da hiç geçmiyor.
SORUM ŞÖYLE :
BOZMA şeklinde bir ilam dosyanın tamamının bozulması kararı değil midir ? yada karşı taraf zaten itiraz etmemişti. benim itirazımın nafaka vs. reddi bozma anlamına gelir mi ? dosya tamamen onaylanmış ise onama yada benim itirazım dahi red ise ; Yarı / kısmi onama yazması gerekmez miydi ?
kızım ve ben çok mağduruz. eşimin hayatında benim çalıştığım devlet kurumunda müdür konumunda bir bayan var. eşim de çevresi geniş bir insan . ve adalete olan inancım tam iken ; bu boşanma davası ve sonucundaki muvazaalı ve çelişkili olaylar, neticeler , ağır hak ihlalleri mığduriyetlerimiz nedeni ile adalete olan inancım tamamen kayboldu.
Yargıtay karar düzeltmede neler yazabilirim ?
Yazılı kanunlar neden uygulanmıyor ? Vicdani kanaatler neden kadın ve çocukların yanında kullanılmıyor ? Adalet bir toplumu ayakta tutan en önemli kurumdur. Bizi, beni ve kızımı kim koruyacak, haklarımızı kanun ve adalet ile alamıyorsak , yurt dışına mı sığınalım ? adalette muvazaalı olaylar çelişkili haller kadın ve çocuklar neden bu kadar mağdur ediliyorlar ? bize kanunlarımızdan başka sahip çıkan başka bir şey yok. bu kanunlar neden uygulanmıyorlar ?
Old 23-06-2015, 12:15   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Dosya kapsamını incelemeden yorum yapmak, yanılgıya neden olabilecektir. Kahdem'in amacı kadınlara haklarını hatırlatmaktır. Dosyanızın detayı hakkında yorumda bulunmak size yarar sağlamaz.

Yapmanız gereken dosyanızla birlikte bir avukata gitmek ve karar düzeltme sebeplerini onunla değenledirmektir.

Yargıtay'ın boşanmayı onayladığı anlaşılıyor? Çocuk için tazminat talebi boşanma davasının konusu değildir. Bu ancak ayrı bir dava ile istenebilir.

Nafaka açısından ise neden bozma yapıldığı anlatımlarınızdan çıkmıyor.

Çocuk ile babanın kişisel ilişkisinde rapora aykırı karar verildi demişsiniz. Mahkemenin, rapora rağmen aksi şekilde karar verişini gerekçelendirmesi gerekir. Bu gerekçeler Yargıtay'ca doğru bulunmuş ise karar bu noktadan da onaylanmış olabilir.

Ancak detayları bilemiyoruz. Dosyanızı bir profesyonele inceletip yol alınız.

Saygılar
Old 23-06-2015, 12:55   #3
Konuk

Babanın defalarca şiddet uyguladığı ve üstelikte çocuğun erken doğumuna sebebiyet verdiği doktor raporları ile ispatlı. Hatta bu nedenle adli olarak ceza dahi almıştır. Tüm bu şiddet süreci, doktor raporları, resimler Adli tıp uzmanlarınca da incelendi. Adli Tıp ve Mahkeme Uzmanı raporları birbirine yaklaşık raporlar. Velev ki eşimin psikolojik tedavi gördüğüne ilişkin raporları da yerel mahkemeye sundum. Bu halde yerel mahkemenin Yargıtaya gerekçeli bir tespit yaparak yargıtaya sunmuş olduğu hukuki olarak geçerli bir durumun olması maddi ve sübut açıdan olması mümkün değil.
Çocuk henüz 5 yaşında ve çok küçük Benim derdim tamamen küçük kızımın fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak. Çocuk babayı da hiç tanımıyor. Direkt uzun süreli yatılı verildiği takdirde kendini terkedilmiş hissedebilir , yabancılardan korkuyor ayrıca daha önce baba ile kurulan hiçbir iletişim olmadığı için de ruhsal sağlığı da risk altına girebilir.
Çocuklarımızın ve kadınların hukuksal olarak fiziksel ve ruhsal sağlıklarının korunması ancak mahkemelerce mümkün. Ve verilen kararlara bağlı. Ancak bu kararların her zaman kanunlara uygun şekilde verilmediği elimizdeki dosyalar ve belgeler ile ispatlanıyor.
Son olarak BOZMA şeklinde ilan edilen bir kararın mahiyeti nedir ? Dosyanın tamamının bozulması anlamına gelmektemi dir ? Özellikle de bunu öğrenmek istiyorum.
Değerli görüş ve yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
Old 23-06-2015, 14:46   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Yargıtay kararınızı okumadan, dosyayı incelemeden anlattığınız kadarı ile bilgi aktarımında bulunmak size yarar sağlamaz.

Çocukla, babanın yatılı görüşmesine yargıtay onay vermişse ve karar bu şekilde kesinleşirse, siz ilerleyen süreçte, yeniden bir dva açarak ve bu davada, çocuğunuzun yatılı kalması nedeniyle gördüğü zararı İSPAT EDEREK, baba ile kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesini talep edebileceksiniz.

Dosyanızla birlikte bir avukattan DOĞRUDAN sözlü ve yazılı destek alınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi