Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

CEZA DAVASI lütfen yol gösteriniz.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-06-2015, 15:38   #1
Konuk

Mutsuz CEZA DAVASI lütfen yol gösteriniz.

Merhaba,

Eski eşimi karakola şikayet ettim.Uzaklaştırma ve koruma tedbir kararı alındı. Hemen ardından savcılık hakaret ve tehdit yazılı sözlü diye bir kamu davası açmış. Eski eş davanın açıldığı ilde yaşamıyor. Gelmesi çok zor olacak, sorularım şunlar;

1)bu mahkemenin olmasını istemiyorum. Dava açılsın istememiştim. Bu mümkünmüdür?

2) eğer mahkeme illa olacaksa bu eski eş yaşadığı ilde davaya katılamaz mı? bunun için ne yapılabilir. Onun yaşadığım ile bu sebeple tekrar gelmesini istemiyorum.

3)Bu çok önemli onun yaşadığı ilde halledilemez mi ?

4) Ben onun herhangi bir tazminat yada ceza almasını istemiyorum. Dava günü vazgectim dersem konu kapanır mı?

olaylar durulmuşken bu mahkeme tekrar yüz göz edecek bizi. bu mahkemeden onun maddi zarar görmesini de istemem durumu çok zayıf biri...
kısacası ben mahkemelerle uğraşmak istemiyorum. Zaten uzaklaştırma cezası var bu devam etsin ama mahkeme istemiyorum. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
Old 24-06-2015, 07:26   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,

Eski eşimi karakola şikayet ettim.Uzaklaştırma ve koruma tedbir kararı alındı. Hemen ardından savcılık hakaret ve tehdit yazılı sözlü diye bir kamu davası açmış. Eski eş davanın açıldığı ilde yaşamıyor. Gelmesi çok zor olacak, sorularım şunlar;

1)bu mahkemenin olmasını istemiyorum. Dava açılsın istememiştim. Bu mümkünmüdür?

2) eğer mahkeme illa olacaksa bu eski eş yaşadığı ilde davaya katılamaz mı? bunun için ne yapılabilir. Onun yaşadığım ile bu sebeple tekrar gelmesini istemiyorum.

3)Bu çok önemli onun yaşadığı ilde halledilemez mi ?

4) Ben onun herhangi bir tazminat yada ceza almasını istemiyorum. Dava günü vazgectim dersem konu kapanır mı?

olaylar durulmuşken bu mahkeme tekrar yüz göz edecek bizi. bu mahkemeden onun maddi zarar görmesini de istemem durumu çok zayıf biri...
kısacası ben mahkemelerle uğraşmak istemiyorum. Zaten uzaklaştırma cezası var bu devam etsin ama mahkeme istemiyorum. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Sayın Katılımcı,

-Eşiniz hakkında hakaret ve tehditten kamu davası açıldığını, eşinizin bulunduğunuz ile gelmesini istemediğinizi belirtmişsiniz.

-Eşiniz başka bir ildeyse mahkeme eşinizin ifadesini ve savunmasını bulunduğu ildeki Ceza Mahkemesi kanalıyla (istinabe yolu) alacaktır. Ama eşiniz dilerse sizin ilinizdeki mahkemeye katılabilir. İster kendi bulunduğu yerdeki mahkemeye savunmasını verir ister sizin ilinizdeki esas mahkemesine gelip orada da savunma yapabilir. Eşinizin tercihidir. Ancak dediğim gibi sizin ilinizdeki mahkemeye gelme zorunluluğu yoktur.

-Siz şikayetinizden vazgeçerseniz hakaret suçundan beraat edebilir yani dava düşer. Ancak tehdit suçunda ikili bir ayırım vardır. Bedensel bütünlüğe karşı tehditte bulunmuş ise şikayetinizden vazgeçseniz bile dava devam eder. Şayet mala karşı tehditte bulunmuşsa o halde şikayetinizden vazgeçmeniz halinde dava düşecektir. Tehdit suçunda davanın etmesi halinde sizin şikayetinizden vazgeçmeniz eski eşinizin daha az ceza almasını sağlayacaktır.

-Bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz. Maddi durumunuz elvermiyorsa bulunduğunuz ilin barosu adli yardım bürosuna başvuru yapıp bir avukat talebinde bulunabilirsiniz.

Kolay Gelsin.
Old 26-06-2015, 08:14   #3
Konuk

Kendi bulunduğu ilde ifade vermesi için onun ordan dilekçemi vermesi gerekiyor.Peki ceza alırsa tehditden dolayı, bu para cezası mı olur. Teşekkür ederim cevabınız için
Old 27-06-2015, 15:57   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Kendi bulunduğu ilde ifade vermesi için onun ordan dilekçemi vermesi gerekiyor.Peki ceza alırsa tehditden dolayı, bu para cezası mı olur. Teşekkür ederim cevabınız için

Sayın Katılımcı,

-Davanın açıldığı mahkeme, eşininizin bulunduğu ildeki mahkemeye talimat yazar. Talimatta sanığın ifadesinin alınmasını ve kendilerine gönderilmesi yazar. Buna hukukta istinabe yöntemi denilir. Sanığın bu konuda bir şey yapmasına gerek yoktur. Mahkeme Sanığın ifade vermesi için sanığa tebligat çıkarır.

-Tehditten dolayı verilecek cezanın ne olacağını dosyaya bakmadan söylemek yanıltıcı olabilir. Bu konuda bir avukattan ceza dosyasını incelemesi talep edebilirsiniz.

Kolay Gelsin..
Old 29-06-2015, 15:05   #5
Konuk

Mahkeme eylül de ancak, ona yeni bir evrak gelmiş. temmuz ayında bulunduğu ilin adliyesinde duruşmaya çağırmışlar. Erkene mi alındı dava benim kafam çok karıştı. Onun avukatı demiş ki eğer ben vazgecmezsem en az 3 ay hapis cezası verilirmiş. İlla benden savcılığa git davandan vazgec talebinde bulunuyor. Ben savcılığa gitsem vazgectim rahatsız etmiyor desem ne değişecek.
Old 30-06-2015, 08:17   #6
Konuk

Ben vazgeçmek istiyorum. Savcılığa gitsem şikayetimi geri alabilirmiyim. Ne yapmam gerekiyor. Tşkler
Old 01-07-2015, 06:37   #7
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben vazgeçmek istiyorum. Savcılığa gitsem şikayetimi geri alabilirmiyim. Ne yapmam gerekiyor. Tşkler

Sayın Katılımcı,

-Şikayetinizden vazgeçmek için davanın görüldüğü mahkemeye gidip dilekçe vermeniz gerekir. Bu vazgeçme dilekçeniz davayı tamamen düşürmeyebilir. Ancak sanığın daha az ceza almasını veya koşulları varsa hiç ceza almamasını sağlayabilir. Dosyayı incelemeden bir şey söylemek zordur.

Kolay Gelsin.
Old 01-07-2015, 09:08   #8
Konuk

Murat bey, açık ve net anlatımlarınızdan, yardımınızdan dolayı Çok teşekkür ederim. Sizin gibi gönüllü insanlar bizlere yardımcı oluyor ne mutlu biz kadınlara, iyi ki varsınız.
Old 02-07-2015, 00:10   #9
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Murat bey, açık ve net anlatımlarınızdan, yardımınızdan dolayı Çok teşekkür ederim. Sizin gibi gönüllü insanlar bizlere yardımcı oluyor ne mutlu biz kadınlara, iyi ki varsınız.

Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi