Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hemen Evlenebiliyor Muyum?/Bekleme Süresinin Kaldırılması

Konuyu Kilitleyin
Old 14-06-2013, 09:11   #1
Konuk

Varsayılan Hemen Evlenebiliyor Muyum?/Bekleme Süresinin Kaldırılması

öncelikle saygılarımı sunuyorum.boşanma davamın başladığı tarih 2008 şubat.sona erdiği tarih 2010 nisan.boşanma ile sonuçlanan davam ancak temyize gitti ve 2012 kasımda geldi boşanma kararıydı.boşanmam kesindi ancak ben soyadıma ancak 15:06:2013 te kavuştum ve hemen evlenmem gerek.şimdi evlenmek için müracaat yapabilirmiyim.?
Old 14-06-2013, 09:37   #2
üye7160

Sayın konuk,kanunumuzda kadın için boşanma tarihinin kesinleşmesinden itibaren 300 günlük evlenme yasağı vardır.
Buna iddet müddeti denir.İddet müddeti boşanma esnasında kadının hamile olması ihtimaline karşılık; boşanmadan sonra hemen evlenme durumunda bebeğin nesebinin karışmaması için konulmuştur.

Ancak bu süreyi beklemek istemez iseniz Mahkemeye başvurarak hamile olmadığınızı ispatlar ve iddet müddetinin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.Aksi halde boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 gün beklemek zorundasınız.

15.06.2013 Tarihi yazarak hata yaptığınızı (Bugün 14.06.2013 ) farkettiğim için öncelikle boşanma kararını veren mahkemeye başvurarak kararınızın kesinleşme tarihini netleştirmeniz yararınızadır.

Akabinde başvuracağınız hukuki yollar için bir avukattan destek almanızı tavsiye eder,Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Old 14-06-2013, 12:47   #3
Konuk

Varsayılan acil cevap...........

öncelikle tarih konusunda haklısınız.6 kasım 2012 temyiz sonucunun gelmesi net olarak.yani yargıtay boşanmamı onaylamış.fakat kararın yazıldığı tarih geçen hafta bir gün.(ben kimliğimi 13.06.2013 te çıkardım.bu işte avukatımın malesef ki ihmali söz konusu.şimdi sorum şu:önce bir kadın doğum uzmanına gidip hamile değilim yazısımı alıcam sonra hangi mahkemeye gitmeliyim ve bundada dava günü verilmesi söz konusumu?çabuk sonuçlanan bir şeymi?çünkü beklemek beni bir hayli yıprattı.zira 9 yıldır ayrıyım ayrı vilayetlerdeyiz ve benim 3 yıldır bir birlikteliğim var,buna bir son vermek zorundayım.teşekkür ederim.
Old 14-06-2013, 13:04   #4
Av. Sami Günsen

Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 geçmesi gerekiyor yeniden evlenebilmeniz için ya da iddetin kaldırılması için bir dava açılması gerekmektedir.
Old 14-06-2013, 16:15   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle tarih konusunda haklısınız.6 kasım 2012 temyiz sonucunun gelmesi net olarak.yani yargıtay boşanmamı onaylamış.fakat kararın yazıldığı tarih geçen hafta bir gün.(ben kimliğimi 13.06.2013 te çıkardım.bu işte avukatımın malesef ki ihmali söz konusu.şimdi sorum şu:önce bir kadın doğum uzmanına gidip hamile değilim yazısımı alıcam sonra hangi mahkemeye gitmeliyim ve bundada dava günü verilmesi söz konusumu?çabuk sonuçlanan bir şeymi?çünkü beklemek beni bir hayli yıprattı.zira 9 yıldır ayrıyım ayrı vilayetlerdeyiz ve benim 3 yıldır bir birlikteliğim var,buna bir son vermek zorundayım.teşekkür ederim.

Haricen alacağınız doktor raporu maalesef geçerli değil. Sorduğunuz bütün soruların cevapları aşağıdaki linklerde yar almaktadır. Lütfen tıklayın.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=56370

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=30570

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=71827
Old 14-06-2013, 16:39   #6
avukat73

İddet müddetinin kaldırılması için herhangi bir yer aile mahkemesine boşanma ilamınıyla giderek dava açıp iddet müddetinin kaldırılmasını talep edebilirsiniz
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi