Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Felsefe Hukukun felsefi yönüne dair sohbetler. Hak, Hakkaniyet, Adalet, Eşitlik kavramlarına hukuk felsefesi gözüyle bakış

Avukatlar Neden Siyah Giyer?

Yanıt
Old 15-02-2009, 18:19   #1
Doç. Dr. Özge Yücel

Varsayılan Avukatlar Neden Siyah Giyer?

Avukatların cübbesindeki ağırlıklı renk neden siyahtır? Av.Adil Giray Çelik, yazılarında bu konuya ilişkin olarak "Avukatlıkta özel giysinin kullanıldığı ülkelerde ana renk siyahtır. Temel renk siyahın kullanılması siyah rengin bir ağırlığı, otoriteyi temsil etmesi olarak değerlendirilir. Bir çok ülkede özel giysi sadece siyah renktedir. Özel giyside siyah rengin dışında başka bir renk bulunmaz. Ayrıca özellikle orta çağ döneminde uzun yıllar mahkemelerdeki savunma görevini din adamlarının üstlenmesi ve onların giysilerinin de siyah uzun giysiler olması nedeniyle avukatların özel giysilerinde ana renk olarak siyah kullanılmıştır." biçiminde görüşünü belirtmiştir. (www.adilgiraycelik.av.tr Site şu anda kullanımda değildir.) Ancak neden din adamları veya avukatlar siyah giyer? Otoriteyi temsil etmesi gerekçesi yeterli midir, başka bir felsefi nedeni var mıdır? Bu konuda değerli bilgi ve görüşlerini paylaşacak meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 16-02-2009, 10:54   #2
rudy baylor

Bize avukatlık stajı yaparken,yeşilin tez,kırmızının antitez,siyahın da sentezi vurguladığı,bir anlamda siyahın adaleti simgelediği(bütün renkleri karıştırdığınızda siyah elde edilirmiş,ya da tüm renkler siyahın içinde erirmiş),bu nedenle avukat cübbelerinde bu renklerin yer aldığı söylenmişti Söylediğiniz gibi felsefi bir anlamı varmış yani bildiğim kadarıyla.
Old 16-02-2009, 11:04   #3
S.Orhan

felsefi bir nedeni varmıdır bilmiyorum ama,sadece avukatların değil, yargının üç temel ayağının giysilerinin de siyah olduğunu anımsatmak isterim
saygılarımla.
Old 16-02-2009, 11:16   #4
Av. Olgu Altuğ Kemaller

Bir bilgi olarak paylaşmak istedim KKTC'de avukatların ve savcıların giydiği cüppenin tamamen siyah olması yanında ,giysi olarak yalnızca siyah renk ve takım giyilmesi zorunluluğu vardır.Bu durum ingiliz hukuk sisteminden kalma bir gelenekmiş.
Old 01-03-2009, 16:14   #5
minee.mine

Resim yaparken renkleri sıcak (neşeli) , soğuk(hüzünlü) renkler olarak ayırırız...
Siyah da nötr bir renk olduğundan belki yargının tarafsızlığını ve ciddiyetini hissettirsin diye tercih edilmiş olabilir.
Old 01-03-2009, 17:06   #6
Av.Barış

Hukuk hakimlerinin giydiği cübbe Yeşil ve Siyahtır.Ceza hakimlerinin ise Kırmızı ve siyah.Avukatın ise karışımı kırmızı yeşil ve siyah.

Aslında kırmızı rengin anlamı ikaz olarak bilinir.Yeşilin ise daha çok serbestliği,özgürlüğü çağrıştırdığı.Siyah ise otoritedir.Avukatlarda bunlardan hepsi var
Old 01-03-2009, 19:52   #7
Atahun

Hukukçu olmama rağmen,"Siyah" (ve füme) benim de vazgeçemeyeceğim bir renk. Otoriteyi temsil edip etmediğini bilmem ama, taşıyana müthiş bir güven duygusu verdiği kesin. Bu yüzden, hukukçu camiasının kullandığı kırmızı-yeşil ve siyah renklerin gelişi güzel seçilmediğini düşünüyorum.
Old 01-03-2009, 23:08   #8
Gemici

Avukatların dizlerinin altına kadar gelen yünlü siyah paltolar giymelerini ciddi bir şekilde buyuruyor ve emrediyoruz, bu hergelelerin ( Almancası: Spitzbube, hergele, yankesici, hırsız ve afacan çocuk anlamlarına geliyor)uzak mesafeden bile tanınması için.

Yukarıdaki buyruk Prusya Karalı I.ci Friedrich Wilhelm’e ait ve 1726 tarihini taşıyor. Kral Wilhelmin kast ettiği palto sonradan ‘Robe’(cübbe) diye adlandırılmış. Alman avukatlar o zamandan beri bu siyah cübbeleri giyiyor, ama siyah cübbe sadece Almanya’ya ve avukatlara özgü bir giysi değil, diğer birçok ülkenin, bu arada milletlerarası yüksek yargı organlarının hakimleri , savcılar, yüksek okul öğretim üyeleri de taşıyor bu cübbeyi.

Cübbeler bir yandan yargı organının ağırlığını ve ciddiyetini belirtiyor, diğer yandan cübbeyi giyen kişinin asıl giysilerini örtüyor ve sahiplerini yargı organının bir elemanı olarak gösteriyor. Bu anlamı ile yargı organı elemanlarının eşit olduğunu vurguluyor cübbe, İnternet Ansiklopedisi Wikipedia’ya göre.

Saygılarımla
Old 30-03-2009, 01:21   #10
üye23342

Doğadaki tüm renk dalgalarının bir enerjisi var. Renklerden alınan bu enerjilerin de kişinin psikolojisini etkilediği varsayılıyor.

SİYAH: Güç ve bireysellik rengi. Tutku, hırs, inat ve muhalefet duygularında etkin.

YEŞİL: Güvenin rengi. Paylaşma, cömertlik, huzur, istikrar, sakinlik, zihinsel ve duygusal benlikte etkin.

KIRMIZI: Canlandırıcı etkisi var. Motivasyonu, enerji, coşku ve yaşama sevincini, sıcaklık ve aşk duygularını, kan basıncını ve vücut ısısını harekete geçirir.

Bence de mantıklı geldi bana ve paylaşmak istedim merak edenleri linki verebilrim.
http://www.kigem.com/content.asp?bodyID=2031
Old 29-09-2009, 12:02   #11
Av.Sertaç Kartal

Avukat cübbelerinin siyah olması eski roma döneminden kalma bir uygulamanın eseridir.şöyle ki o dönemde avukatlar şehir şehir gezip hakkını elde etme mücadelesi veren insanlara bu konuda yardımcı olmuş ve yaptığı bu faliyetle egemen sınıfın dikkatini çekmiş adeta onların gözüne batmıştır bundan dolayı bu insanların toplumda daha kolay ayırt edilebilmesi için siyah cübbe giymeleri zaruri hale getirilmiştir.
Kaynak:
http://www.uludagsozluk.com/k/avukat/
Old 30-09-2009, 16:08   #12
Academic

Çocuk mahkemelerindeki sadece avukatlar değil hakim ve savcıların da siyah yerine daha farklı bir renk giymesi uygun olur. Siyah ciddi ve saygın bir renk ve açıkçası ciddiyeti temsil ettiğini düşünüyorum. Ancak çocukların yer aldığı ortamlarda siyah "ağır" bir renk.
Old 01-10-2009, 13:02   #13
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan Av.Sertaç Kartal
Avukat cübbelerinin siyah olması eski roma döneminden kalma bir uygulamanın eseridir.şöyle ki o dönemde avukatlar şehir şehir gezip hakkını elde etme mücadelesi veren insanlara bu konuda yardımcı olmuş ve yaptığı bu faliyetle egemen sınıfın dikkatini çekmiş adeta onların gözüne batmıştır bundan dolayı bu insanların toplumda daha kolay ayırt edilebilmesi için siyah cübbe giymeleri zaruri hale getirilmiştir.
Kaynak:
http://www.uludagsozluk.com/k/avukat/

Ben de bu şekilde olduğunu duymuştum.
Old 02-10-2009, 13:13   #14
ykılıç

hukuk hakimlerinin giydiği cübbenin yaka kısmı yeşil renktedir.bunun sebebi bana göre sulhe davet etmek için olabilir çünkü taraflar arasında uzlaştırıcı bir tutum izleyebilirler.ceza hakimlerinin ise kırmızı renk yakalarının olması kırmızının daha enerji dolu ve uzlaşmadan ziyade cezalandırmaya yönelik olaması olabilir.
Old 22-10-2009, 13:15   #15
Av. Tevrat DURAN

Yargı mensuplarının siyah giysi giymesinin sebebinin tarihsel gerekçeleri olabilir çünkü mesleğimizin geçmişi eski çağlara kadar uzanmaktadır. Benim kişisel inancıma göre ise; Siyah renkli cübbenin hukukçuların kendi kişisel eğilim,fikir,meyil,his,hayata bakışlarındaki farklılığı,nefsiliğin üstünü toprak gibi örtmesi ve hukukçunun yalnız hukuka ve hakkaniyete göre adaletli karar vermesini sembolize eder. Bu da bir erdemdir.
Old 18-02-2010, 23:43   #16
Av.Muhammet Aydın

"Cüppe neden siyahtır"a cevap ararken"cüppe neden giyilir" i düşündüm. Bir kaçkez duruşmada; sizinde benim de giydiğim cüppe;sanığın varsada katılanın objektif ve direkt adalet arayışında ki sujeler olmamızdan. KEndi kişiliklerimizden soyutlanıp adaletin tesisi iiçin ortak noktamızdır bu cüppe... şeklinde ki sanık savunmalarında işe yarasa da şimdi düşünüyorum da devlet otoritesine karşı tek güvencesininde bir devlet organı gibi gözükmesi ne kadar savunma makamının bir taraf olması vasfına uyuyor. Acaba savunmanın hakim ve savcıya benzemesi sanığı rahatlatır mı yoksa rahatsız mı eder düşünmek lazım...galiba ben savunmanın cüppe giymemesini savunan taraftayım... yada artık öyle bir taraf var vicdanımda....
Old 19-02-2010, 18:50   #17
bilenkişi

Renk cisimlerin üzerlerine gelen ışık enerjilerini yansıtmaları ile meydana gelir,siyah ise yansıtmaz yani renk değildir onun çin tarafsızlığı simgeleyebilir.İlave renkler meslekleri ayırmak için konmuş olabilir.
Old 12-03-2010, 20:10   #18
Av.İpek Uyuklu

Siyah: Bağımsız yargılamayı
Yeşil:Adil bir şekilde davranmayı
Kırmızı:Cezalandırma yetkisini
Altın sarı yaldız: İdareyi temsil ediyor." diye öğrenmiştik.
Old 15-03-2010, 11:40   #19
Av. Meriç Gençay

Avukat Gültekin Müftüoğlu "Ben Bir Ceza Avukatıyım" adlı kitabında şöyle bir anekdota yer vermiştir.

Paris Barosu’nun önceki Başkanlarından Henri Robert avukat cüppelerinin neden siyah olduğu sorusuna “Hayal kırıklıklarımızın matemini tuttuğumuz için” şeklinde yanıt vermiştir.Devamı “Her cüppeyi giyişimde hayal kırıklıklarımın matemini taşıdığımı acı acı duyarım. Avukat; haklı gördüğünü ve doğru bildiğini belagatinin ve ilminin himayesi altında yaşatan kudrettir. Allah diye göklere açılmış çaresiz ellerin yapıştığı etektir.Allah diye göklere açılmış ümitsiz bakışların araştırdığı sinedir.” şeklindedir.
Old 13-08-2010, 22:52   #20
multipack

Siyahın aslında bir renk olmayışından kaynaklanıyor da olabilir. İnsanların giymesinin zorunlu tutulduğu bir şeyin beğeniye tabi olacak ne kadar az özelliği olsa o kadar iyidir diye düşündüm.
Beyaz da bir renk değil ama o tıpçılar ve labaratuvar insanları tarafından zamanında kapılmış.
Zaten bizim adliyelerde beyaz bir şey giyilse de nasılsa üzerine görüntü kirliliğine engel olmak açısından siyah bir şey daha giyilmesi gerekirdi.
Old 31-03-2011, 09:03   #21
avsevalberber

bende; Siyah: Bağımsız yargılamayı
Yeşil:Adil bir şekilde davranmayı
Kırmızı:Cezalandırma yetkisini
Altın sarı yaldız: İdareyi temsil ediyor." diye biliyorum.Ayrıca siyah rengin bir otorite sağladığını da düşünmekle birlikte kir göstermediği de bir gerçek.İyiki beyaz rengi Tıpçılar daha önce kapmış
Old 10-05-2011, 20:10   #22
Av. İlknur Çağın

Tarihsel süreç içerisinde değerlendirildiğinde; Avukat cübbelerinin siyah olması eski Roma döneminden kalma bir uygulamanın eseridir. Şöyle ki; o dönemde Avukatlar şehir şehir gezip hakkını elde etme mücadelesi veren insanlara bu konuda yardımcı olmuş ve yaptığı bu faliyetle egemen sınıfın dikkatini çekmiş adeta onların gözüne batmıştır bundan dolayı bu insanların toplumda daha kolay ayırt edilebilmesi için siyah cübbe giymeleri zaruri hale getirilmiştir.
Old 16-07-2011, 13:03   #23
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Kara

Alıntı:
...neden din adamları veya avukatlar siyah giyer? Otoriteyi temsil etmesi gerekçesi yeterli midir, başka bir felsefi nedeni var mıdır?

Renkleri inceleyen kromatik bilimi uzmanları belki bu sorunun cevabını da bulmuşlardır.

Bilindiği gibi siyah renk, çağrıştırdığı kimi olumsuzluklara rağmen, aynı zamanda gücü, soyluluğu, ağırbaşlılığı... ifade eder.

"Siyah cüppe, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinde din adamları ile sivil halkın da kullandığı, resmi elbise sayılan ‘‘abaiyye’’lerden etkilenmiş bir giysidir."
(Murat Bardakçı - Yelda Ataç,Hürriyet Gazetesi, 29 Ekim 2003).
Old 28-03-2012, 16:00   #24
amon

Ben pembe olmasını tercih ederdim . Sürekli giyiyorum zaten , beni çok mutlu ediyor. Uzaktan pembe kıyafetli birini gördüğümde bile yüzüm gülüyor . Belki bizleri daha güler yüzlü , keyifli , enerjik insanlara dönüştürürdü . Buda bir fikir tabi.. (Fikirlerini kendine sakla diyenleri duydumhey: )
Old 19-04-2012, 15:59   #25
elifem

"Cübbenin yeşil kısmı hukuk davalarını, kırmızı kısmı ise ceza davalarını temsil eder.Kamu hizmeti olduğundan cübbenin cebi, bağımsız olduğundan düğmeleri yoktur. Siyah rengi ise yasaların otoritesini ve adalete hizmet eden mesleğin ağırlığını temsil eder. "
Old 23-04-2012, 13:44   #26
Armağan Konyalı

Avukatların siyah giymelerinin nedenini bilmiyorum. Ama aklımda siyahın çağrıştırdıkları var:

Şair-i Âzam Abdülhak Hamit çok sevdiği eşi Fatma Hanım'ın ölümünden duyduğu acıyla Makber gibi acıklı bir eseri yazmıştı.

Bir söylentiye göre, eşinin ölümünden üç ay sonra şairi Paris'te bir kadınla kol kola görmüşler. Kadın kapkara gözlü, simsiyah tenli, Afrikalı bir güzelmiş. Şair şöyle açıklamış:
- Yastayım...

Avukatlar da umarım bir gün gelir de yastan çıkarlar.
Old 24-04-2012, 13:03   #27
Alican MERT

Yeşil rengin hukuk davalarını, kırmızı rengin ceza davalarını, siyah rengin ise, tarafsızlığı temsil ettiğini biliyorum.
Old 23-08-2012, 04:33   #28
Peregrinus

bir dönem bir alman kralı ya da prensi böyle bir kanun çıkarmış, avukatların tanınması ve onlardan uzak durulabilmesi için siyah giyinmeleri koşulunu getirmiş çünkü avukatlar çiftçilere köylülere haklarını anlatıp, soylulara dava açmaya başlamışlar. bu durum da elbette ki merkezi otoritenin canını sıkmış onlarda bu şekilde bir önlem almışlar. hemen hemen bugün de böyledir bu.
Old 23-08-2012, 13:59   #29
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Peregrinus,

Katkınız için içtenlikle teşekkür ederim. Bu bilgiyi nereden edindiğinizi öğrenebilir miyim?
Old 23-08-2012, 20:18   #30
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Sayın Peregrinus,

Katkınız için içtenlikle teşekkür ederim. Bu bilgiyi nereden edindiğinizi öğrenebilir miyim?

Ben iki yazıya rastladım, Özge Hanım ama bilimsel anlamda kaynak olarak nitelenecek bir bilgi taşımıyorlar.

Yalnız birinde 1726 yılında Prusya Kralı 1.Friedrich'in çıkardığı yasadan bahsediliyor.

http://hukukguncel.blogcu.com/cuppel...aleti/10198008

http://www.birgun.net/forum_index.ph... th=09&day=08
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi