Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Yüksek lisans yapmış bir hukukçu ne koşullarda bir iş bulabilir?

Yanıt
Old 25-05-2010, 12:05   #1
juristbtl

Varsayılan Yüksek lisans yapmış bir hukukçu ne koşullarda bir iş bulabilir?

Merhaba, yurt dışında yüksek lisans yapmış bir hukuk fakültesi mezunu / avukat Türkiye'ye döndüğünde hangi koşullarda iş bulabilir? Ne tür işlerde çalışabilir? LLM, ünvanına sahip bir avukat kendi bürosunu açtığında master yapmış olmasının ona faydası nedir? İzmir'de çalışma hayatına devam edecek bir kişi deniz hukuku alanında master yapsa iş imkanı var mı? Master yapmış bir kişinin master yapmayan bir kişiye göre maddi açıdan kazancında fark olur mu? Kabaca sorum şu, yurt dışında master yapmış bir kişi ülkeye döndüğünde klasik avukat maaşı almaya devam mı edecek yoksa serbest olarak ya da sigortalı çalışsa bile yüksek lisans yapmış olmasının kazancına bir etkisi olacak mı? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Old 25-05-2010, 15:15   #2
Av.Özgür KARABULUT

Sn. juristbtl

İzmir'in benim bildiğim kısmında bu saydıklarınızın pek bir maddi karşılığı yok... Ama belki/umarım/keşke İzmir'in (eğer varsa) benim bilmediğim kısmında avukatların meslekleri için sarfettikleri emek ile kazandıkları orantılıdır...

Saygılarımla...
Old 25-05-2010, 21:44   #3
Doç. Dr. Özge Yücel

Yüksek lisans mezunu olmanın para kazanmaya doğrudan bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Yüksek lisans, bilgi birikimini artırmaya, bakış açısını genişletmeye yarar, bu eğitim, işi daha iyi yapmaya yardımcı olur ve bunun getirisi de bir anda değil zaman içinde ortaya çıkar diye düşünüyorum. İnsan geçmişten getirdikleriyle geleceğe yürürken beraberinde taşıdığı bilgi ve değeri kullanabildikçe vardır. Amacımız aslında kendimizi her gün biraz daha aşmaktır.
Old 01-11-2012, 13:05   #4
aussie

Merhabalar ben de bu konuya iliskin bir soru sormak istiyorum. Hukuk fakultesi mezunuyum ve bir suredir Avustralya'da yasiyorum. Akademik alanda ilerlemeyi planliyorum. Uluslararsi Ticaret Hukukunda master yapicam. Bu konuda master yaparak Turkiye'ye gelirsem akademik alanda is bulma sansim nedir. Doktora tamamlarsam nasil olur? Turkiye'de bir cok sinav mevcut bunlardan girmem gerekenler var midir? Bir cok ilanda Ales sinavini goruyorum ama bu sinav doktora bitirenler icin gecerli degil anladigim kadari ile. su an 37 yasindayim, yas konusunda bir sinirlama ile karsilasir miyim acaba? Bu konularda beni aydinlatabilirseniz cok sevinirim. Saygilarimla.
Old 02-11-2012, 16:57   #5
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın aussie,

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğini şu adreste bulabilirsiniz. http://www.yok.gov.tr/content/view/417/183/lang,tr/

Buna ek olarak her üniversitenin kendi yönetmeliği vardır, bu yönetmelikleri üniversitelerin internet sitelerinde bulabilirsiniz, özellikle Sosyal Bilimler Enstitüsü sayfalarında bulunur. Bunlara da göz atmanız yararlı olacaktır.
Old 23-09-2016, 13:40   #6
ilterişsonererçim

Alıntı:
Yazan Dr. Özge Yücel
Yüksek lisans mezunu olmanın para kazanmaya doğrudan bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Yüksek lisans, bilgi birikimini artırmaya, bakış açısını genişletmeye yarar, bu eğitim, işi daha iyi yapmaya yardımcı olur ve bunun getirisi de bir anda değil zaman içinde ortaya çıkar diye düşünüyorum. İnsan geçmişten getirdikleriyle geleceğe yürürken beraberinde taşıdığı bilgi ve değeri kullanabildikçe vardır. Amacımız aslında kendimizi her gün biraz daha aşmaktır.

Çok güzel bir mantalite. Hergün daha ileriye gitmek için okumalı. Her eğitimden maddi bir kazanç beklenmemeli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi